Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniach 9-13 listopada uczestniczyliśmy, jako przedstawiciele Szkolnego Koła Sokolników „Raróg” przy Technikum Leśnym w Tucholi, w 48. Międzynarodowych Łowach z Sokołami, które już od kilku lat organizowane są na Ziemi Pińczowskiej.

Pierwszego dnia celebrowaliśmy 50-lecie istnienia Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników”. W trakcie uroczystości wręczono certyfikat wpisu Polskiego Sokolnictwa na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Na obchodach pojawiło się wielu gości, w tym przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także członkowie IAF- Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych.

Po uroczystościach wyruszyliśmy na polowanie z „sokołami”. Wszyscy polujący sokolnicy zostali podzieleni na grupy i udaliśmy się do łowiska. W trakcie polowania mogliśmy obserwować wytrwałą pracę psów podsokolich i zaciekłe pogonie jastrzębi za zwierzyną. Poza jastrzębiami w naszej grupie były 3 sokoły, których ataki były równie widowiskowe.

W trzydniowym polowaniu wzięło udział 81 sokolników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii, Holandii, Rumuni, Bułgarii oraz Litwy. Polowano z 94 ptakami (sokołami wędrownymi, jastrzębiami, orłami, rarogami), a w łowisku towarzyszyło nam 35 psów podsokolich. Na pokocie ułożono 28 bażantów, 1 kaczkę krzyżówkę, 10 zajęcy, 2 sarny i 7 kuropatw.

Pobyt w bogatych w zwierzynę łowiskach, obserwacja sposobu polowania różnych gatunków ptaków drapieżnych i pracy psów podsokolich to świetnych sposób na podniesienie swoich umiejętności sokolniczych. Polowanie jest też wydarzeniem towarzyskim. Przyjazna atmosfera w grupie wspólnie polujących sokolników dodatkowo podnosi wartość takiego spotkania. Podobało nam się i nabraliśmy apetytu na więcej takich wspólnych łowów.

Z sokolniczym pozdrowieniem, Chwal Ćwik!

Tekst: M. Błaszkiewicz i prof. M. Nowogrodzki
Zdjęcia: M. Błaszkiewicz

Rekomendowane wpisy

Skip to content