Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Nowy Rok 2022 rozpoczął się dla Naszej Szkoły szczęśliwie. W tunelu ponurych wiadomości z kraju i ze świata o pandemii, podwyżkach cen oraz inflacji, pojawiło się światełko w postaci „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”.

Ponownie znaleźliśmy się w gronie jego laureatów. To prestiżowe zestawienie najlepszych szkół w kraju, sporządzane jest corocznie przez miesięcznik „Perspektywy”. W „Rankingu Techników 2022”  tucholski „Leśnik” zajął 77 miejsce w kraju i 3 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim („omne trinum perfectum”). Oznacza to, że nadal jesteśmy „ZŁOTĄ SZKOŁĄ” i możemy posługiwać się znakiem jej jakości, chociaż nasz ulubiony kolor to zielony.

Do „złotej setki” nasza szkoła weszła  już po raz siódmy, w tym po raz piąty z rzędu. Wśród 11 techników leśnych prowadzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska jesteśmy na I miejscu (warto w tym miejscu podkreślić, że w rankingu znalazło się aż 9 resortowych szkół leśnych).

Znaleźliśmy się również w Rankingu Szkół Olimpijskich, uwzględniającym 200 liceów i techników, a także w „Rankingu maturalnym”, ujmującym 300 techników, których absolwenci zdali maturę najlepiej w kraju.

Sporządzając „Ranking Techników”  wzięto pod uwagę cztery kryteria:

  • sukcesy w olimpiadach- 20%
  • matura – przedmioty obowiązkowe- 20%
  • matura – przedmioty dodatkowe- 30%
  • egzaminy zawodowe- 30%.

 Technikum Leśne w Tucholi zawdzięcza ponowne znalezienie się w rankingu naszym uczniom, nauczycielom (zwłaszcza przedmiotów maturalnych i zawodowych), opiekunom naukowym olimpijczyków oraz rodzicom. Niewątpliwie jest to zarazem rezultat współpracy z Lasami Państwowymi.

Sukces naszej szkoły cieszy nas tym bardziej, że osiągnęliśmy wysokie wyniki nauczania w cieniu epidemii koronawirusa, po trudnych miesiącach kształcenia zdalnego, podczas których  organizacja niektórych olimpiad i ich poszczególnych etapów stała pod znakiem zapytania.

Na stronie miesięcznika „Perspektywy” jego twórcy napisali kiedyś: „Złote, Srebrne i Brązowe… najlepsze polskie szkoły (…) to miejsca, gdzie zaczyna się dobra przyszłość (…) Przyglądamy się tym szkołom od lat, staramy się poznać ich receptę na sukces i upowszechnić ją, z korzyścią dla całego systemu edukacji. Dobra szkoła była, jest i będzie na wagę złota! Dobre liceum czy technikum otwiera wszystkie drzwi. Daje nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wychowuje, kształtuje postawę życiową młodego człowieka. Takie właśnie szkoły wskazuje nasz ranking…”.

Jaką mamy w Naszej Szkole receptę na sukces? W szkolnej codzienności nie myślimy o rankingu, gdyż nie jest on dla nas celem samym w sobie, ale miłym „skutkiem ubocznym” nauki i pracy. Na co dzień po prostu „robimy swoje”.

            Anna Stybaniewicz-Pik

Rekomendowane wpisy

Skip to content