Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Z inicjatywy SKS Leśnik Tuchola, przy wsparciu Powiatu Tucholskiego oraz Technikum Leśnego w Tucholi w dniach 17-18 czerwca odbyła się dwudniowa impreza  edukacyjno – sportowa połączona z warsztatami edukacji rowerowej oraz rajdem rowerowym po ciekawych przyrodniczo miejscach Powiatu Tucholskiego.

Impreza miała na celu promowanie aktywnego stylu życia oraz powiatu  tucholskiego jako miejsca przyjaznego rowerzystom, poznanie ścieżek rowerowych, szlaków rowerowych oraz ciekawych turystycznie miejsc w Borach Tucholskich, które można poznać dzięki Mówiącym Kamieniom.  Zadaniem imprezy było również przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego korzystania z rowerów, do zdrowego stylu życia.

W czwartek 17 czerwca obyły się  warsztaty Smart Biker –podczas których  uczestnicy zdobyli i poszerzyli umiejętności praktycznego korzystania z infrastruktury rowerowej i drogowej. Uczestnicy uzyskali również wiedzę na temat parkowania roweru i najskuteczniejszych metod zabezpieczania go przed kradzieżą. Dowiedzieli się jaki rodzaj roweru jest najlepszy do ich potrzeb i jak dopasować rower do swojego wzrostu i stylu jazdy. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy doskonalili umiejętności bezpiecznej jazdy rowerem: rozpoczynania jazdy, hamowania, sygnalizowania zmiany kierunku jazdy i skręcania.

W ramach akcji Rowerem zdrowo i bezpiecznie – przeprowadzona została  kampania informacyjna i działania edukacyjne promujące bezpieczne zachowaniu rowerzystów i kierowców. Kodeksy rozważnego rowerzysty, broszura ABC kierowcy przyjaznego rowerzyście oraz ABC rowerzysty przyjaznego kierowcy zostały rozpropagowane wśród uczestników warsztatów, uczestników rajdu, wśród uczestników konkursu plastycznego oraz uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.  Broszury i kodeksy są również bezpłatnie do pobrania w siedzibie klubu SKS Leśnik przy Technikum Leśnym w Tucholi. 

W drugim dniu imprezy odbył się rajd rowerowy przepiękną trasą wiodącą z Tucholi do Świtu, przez Piekiełko, Piłę, Płazowo, Rudzki Most i powrót do Tucholi. Pogoda dopisała, wszystkim uczestnikom wystarczyło sił na pokonanie tej około 30 kilometrowej trasy.

Rajd miał na celu między innymi  promowanie ścieżek rowerowych oraz szlaków rowerowych w powiecie tucholskim, udział w aktywności fizycznej , integrację uczestników, odnalezienie skrytek geocaching, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą w terenie.

Warsztaty przeprowadzone zostały we współpracy z Polskim Zrzeszeniem Instruktorów Rowerowych, miejscem przeprowadzenia warsztatów były obiekty Technikum Leśnego w Tucholi. Wydarzenie zostało współfinansowane przez Powiat Tucholski w ramach realizacji zadania publicznego.

Klub SKS Leśnik Tuchola składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji warsztatów i rajdu oraz dla nauczycieli, którzy pełnili opiekę nad uczestnikami: Małgorzacie Zawadzkiej, Teresie Sobczak,  Annie Grzywacz,  Jackowu Jeziorskiemu oraz Karolowi Wolszlegerowi. Dziękujemy również członkom Polskiego Zrzeszenia Instruktorów Rowerowych Iwonie Wróblewskiej,  Piotrowi Wróblewskiemu oraz  Pawłowi Wróblewskiemu za współorganizację wydarzenia.

Anna Grzywacz

Rekomendowane wpisy

Skip to content