Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W połowie września, na terenie Nadleśnictwa Runowo, pod okiem Nadleśniczego Pana Kamila Walenciuka, przedstawicieli lokalnego Zakładu Usług Leśnych oraz producenta z Czech, odbył się terenowy pokaz prototypowych maszyn leśnych. Silna czterdziestoosobowa reprezentacja naszej szkoły mogła oglądać z bliska, w którym kierunku zmierza mechanizacja prac leśnych.

Pierwszą z zademonstrowanych była maszyna do orki, siewu lub sadzenia młodego pokolenia drzew. Pojazd ten jednocześnie przygotowuje glebę i inicjuje wzrost młodego pokolenia.

Druga z maszyn służyła do montowania oraz demontowania grodzeń leśnych. Za jednym przejazdem wbijała ona za pomocą kafara, opuszczanego grawitacyjnie, słupki w glebę oraz rozwijała siatkę leśną. Dzieła dopełniała automatyczna skoblarka, która przytwierdzała siatkę do słupków. Następnie ruchem wstecznym zaprezentowano rozgradzanie tego, co zostało chwilę wcześniej wykonane.

Całość zwieńczył pokaz prac prowadzonych na rębni gniazdowej uprzątającej, na której odbywały się prace z zakresu pozyskiwania drewna o wysokiej jakości technicznej, z którego słynie nadleśnictwo. Gospodarz terenu, Pan Kamil Walenciuk, całość okrasił bardzo ciekawym komentarzem. Takie wyjazdy z pewnością pozwalają dostrzegać pewne trendy panujące w leśnictwie. Na pewno będzie to wartość dodana!

Tekst: Kacper Bolinski

Rekomendowane wpisy

Skip to content