Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W piątek, 31 marca godz. 20:00, w kościele pw. Bożego Ciała koncelebrowana przez tucholskich proboszczów msza św. rozpoczęła pierwszą Ekstremalną Drogę Krzyżową im. św. Małgorzaty w Tucholi. Tam, gdzie dzieję się coś pięknego, dobrego i miłego Bogu nie mogło również zabraknąć młodzieży, nauczycieli i pracowników Technikum Leśnego. Przez ponad miesiąc w leśniku organizowała się liczna grupa młodzieży, która chciała podjąć trud nocnej modlitwy podczas 28-kilometrowej Dolorosie (Dolorosa łac. droga boleści). Na tydzień przed uroczystościami Wielkiego Piątku 34 uczniów wraz z opiekunami, podzieleni na pięć grup, ruszyło, by przezwyciężając swoje słabości, modlić się wspólnie przy 14 stacjach Drogi Krzyżowej. Nie było łatwo pokonywać kolejne kilometry. Narastające z każdym kilometrem zmęczenie osłabiało uczestników i to zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Ale właśnie w takich momentach nasze intencje, z którymi szliśmy, i które wspominaliśmy przy każdej stacji, pobudzały w nas siły i pragnienie, by iść dalej do kolejnej stacji. Modliliśmy się za pokój w Ukrainie i na świecie, za Polskę, za chorych i cierpiących, za umierających, za wszystkich naszych bliskich, za całą społeczność szkolną, za biednych i żyjących w niedostatku, za pogrążonych w depresjach, za tych, którzy nie mogą wyzwolić się ze swoich nałogów, i w końcu na Placu Wolności przy 14 stacji w bliskości Matki Bożej Królowej Polski modliliśmy się we własnych intencjach. Wszyscy czuliśmy zmęczenie i radość, ból i zarazem satysfakcję, która połączona z duchową odnową, dała nam nadzieję, że nasz trud nocnego wędrowania z Jezusem przyniesie owoc stokrotny.
Na uwagę zasługuje fakt, że TEDK była niezwykle profesjonalnie zorganizowana. Po trasie przez całą noc poruszał się bus, gotowy nieść pomoc utrudzonym pielgrzymom. Na 11 kilometrze mieszkanki Płazowa przygotowały dla wędrujących gorącą herbatę, kawę i pyszne ciasto, no i najważniejsze: zapowiadany na tę noc deszcz jakoś zupełnym „przypadkiem” przeszedł bokiem. Tym, którzy szczęśliwie dotarli do celu życzę, aby ten wspólny, nocny czas modlitwy rozbudzał naszą wiarę, nadzieję i miłość.
Wszystkim zaś, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego historycznego przedsięwzięcia z głębi pielgrzymiego serca składam wyrazy wdzięczności i szacunku.
Bóg zapłać.

W Tucholskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej udział wzięli:
opiekunowie: L. Chylewska, A. Daniłowicz, P. Badtke, R. Nowakowski, D. Siciński,
uczniowie:
1a – M. Dziurdzia, B. Sokołowski,
1b – B. Banaszak, K. Janik, M. Kowalska, M. Olwert, N. Pestka, M. Ratkowska
1c – O. Danielak, Z. Gajewska, W. Jasina, A. Smaglińska,
2a – J. Buniek, Ł. Łaski, P. Niklas, A. Sysoł, C. Zdolski,
3a – K. Giziński, D. Karpińska, K. Łangowska, N. Mazur,
4a – W. Bruska, A. Hamerliński,
4b – O. Konkol, K. Wilgała, M. Zabrocki,
4c – D. Hennik, T. Redzimski.

Tekst: D. Siciński

Zdjęcia: M. Ratkowska, B. Banaszak, D. Siciński.

Rekomendowane wpisy

Skip to content