Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Co zrobić, by Śląsk był zielony? Odpowiedzi na to pytanie udzielić mogą dwie uczennice naszej szkoły, które wzięły udział w konkursie literackim i napisały bardzo ciekawe eseje przedstawiające spojrzenie młodego człowieka na zmiany, jakie należy wprowadzić w województwie śląskim, by teren ten stał się bardziej przyjazny środowisku.

Organizatorem konkursu był Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do konkursu przystąpiły: Dominika Karpińska z klasy 2a oraz Natalia Ostrowska z klasy 2b. Uczennicom udało się zainteresować jury swoimi pracami i obie znalazły się na podium – Dominika zdobyła I miejsce, natomiast Natalia miejsce III.

Oto fragmenty zwycięskich esejów:

O ile większość mieszkańców województwa śląskiego częściej będzie korzystać z roweru niż z samochodu i jeśli zamiast wyrzucać wszystkie śmieci do jednego worka zaczną je segregować, to po pewnym czasie zobaczą oni, że wspólne działania dają efekty, a poziom zanieczyszczenia, który chwilowo jest ogromny, w końcu się zmniejszy. (Dominika Karpińska)

Jeśli teraz nie podejmiemy radykalnych kroków nie tylko my za to srogo zapłacimy. Nasze dzieci, wnuki będą oddychać naszym „czarnym powietrzem”. […] Czasy się zmieniły, potrafimy konstruować bomby, które w ciągu kilku sekund potrafią zniszczyć cały kraj. Może czas skupić swoje siły na problemie, który dotyczy nas wszystkich i zrobić coś dobrego dla nas i dla naszej planety? (Natalia Ostrowska)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko literackich.

Joanna Buczkowska

Rekomendowane wpisy

Skip to content