Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

27 września grupa 20 maturzystów naszej szkoły, udała się na Jasną Górę, by prosić w tym narodowym sanktuarium Częstochowską Maryję o pomoc na trudny i obfitujący w egzaminy rok szkolny. Ponad dwudziestogodzinna pielgrzymka obfitowała w wiele przeżyć i duchowych doznań, które rozpoczęły się już w autokarze. Donośny śpiew i modlitwa oraz przekazanych garść informacji dotyczących Jasnej Góry, zakonu Paulinów i Cudownego obrazu wypełniły czas kilkugodzinnej  podróży. 

Przyjazd do Częstochowy i wejście do klasztoru sprawia, że człowiek wyrywa się z codziennej rzeczywistości i zanurza się w atmosferę średniowiecznego klimatu jaki czuć na każdym miejscu. Naszą  obecność na Jasnej Górze rozpoczęliśmy modlitwą przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. Po chwili modlitewnej refleksji udaliśmy się do tzw. „przybudówki” znajdującej się ponad kaplicą, gdzie od 2001 roku podziwiać, a co ważniejsze  przeżywać można „Golgotę Jasnogórską” czyli cykl 18 obrazów Drogi Krzyżowej namalowanych przez wybitnego polskiego artystę Jerzego Dudę Gracza. To niezwykłe dzieło wprowadza każdego oglądającego w szczególny stan emocji a zarazem refleksji poświęconej naszej tak bardzo trudnej historii.

Po krótkim czasie wolnym, ks. Oskar Pryba zaprosił nas na wały jasnogórskie gdzie odbyliśmy Drogę Krzyżową, po której nastąpiło oficjalne przywitanie pielgrzymki maturzystów diecezji pelplińskiej. Ponad tysiąc młodych ludzi przyjechało w ten dzień, by prosić o łaski dla siebie potrzebne na czekające trudne miesiące. Po koronce do Miłosierdzia i różańcu w kaplicy jasnogórskiej udaliśmy się do przepięknie odnowionej Bazyliki Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie pelpliński biskup pomocniczy, ks. Arkadiusz Okroj odprawił mszę świętą w intencji maturzystów i nauczycieli, wygłaszając również pouczającą i motywującą homilię. Msza święta była centralnym i najważniejszym wydarzeniem, ale organizatorzy zadbali również o tradycyjne już podczas pielgrzymek specjalne świadectwo. W tym roku podczas konferencji o swoim powołaniu opowiadał ks. Jakub Bartczak, raper i autor tekstów, na co dzień pracujący w diecezji wrocławskiej.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski, czyli uroczysta wieczorna modlitwa kierowana do Matki Bożej w intencji Ojczyzny i Kościoła. W drodze powrotnej rozbrzmiała jeszcze piękna pieśń na pożegnanie dnia i czas było wracać do Tucholi.

Zapada zmrok, już świat ukołysany,

Znów jeden dzień odfrunął nam jak ptak.          

Panience swej piosenkę na dobranoc             

Zaśpiewać chcę w ostatnią chwilę dnia.

Z pielgrzymkowym pozdrowieniem

Dariusz Siciński

Rekomendowane wpisy

Skip to content