Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

13. grudnia, tradycyjnie już, 45 uczniów naszej szkoły udało się na wycieczkę do Berlina. Naszą tegoroczną przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Historii Naturalnej, które formalnie jest częścią Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Zbiory obejmują kolekcję ponad 30 milionów eksponatów z dziedzin paleontologicznych, mineralogicznych oraz , bliskich naszemu sercu, zoologicznych.

Wielkim zachwytem cieszył się zbiór owadów, który uczniowie podziwiali z ogromnym zapałem, wspominając ciepło lekcje ochrony. Wrażenie robił również najbardziej znany eksponat tego muzeum: największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ szkielet brachiozaura w niedługim czasie wyjedzie do Kopenhagi.

 Rozgrzani emocjami wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po Berlinie. Pod budynkiem Reichstagu usłyszeliśmy od pani przewodnik wiele ciekawostek związanych z historią Niemiec. Następnie zrobiliśmy sobie tradycyjne zdjęcie pod Bramą Brandenburską. Mimo słonecznej pogody, mróz dał się we znaki, udaliśmy się więc na gorącą czekoladę lub herbatkę do pobliskiej kawiarni. Rozgrzani wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Historyczny Mur Berliński i historia z nim związana, sławne Trabanty, Checkpoint Charlie, Konzerthaus Berlin z tradycyjnym jarmarkiem świątecznym, na którym wybrzmiewały cudowne melodie bożonarodzeniowe, Bebelplatz z „Pomnikiem zapadłej biblioteki”, upamiętniającym wydarzenia z 10 maja 1933 roku (spalono wtedy ponad 20 tysięcy książek uznanych przez władze nazistowskie za „nieniemieckie”) oraz Wyspa Muzeów z ewangelicką Katedrą w Berlinie to tylko część atrakcji, które na nas czekały.

Wycieczkę zakończyliśmy pobytem na tradycyjnym jarmarku świątecznym na Alexanderplatz, gdzie mogliśmy poczuć magię zbliżających się świąt. Zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla bliskich ruszyliśmy w drogę powrotną do stolicy Borów Tucholskich. Zapraszamy już dziś do uczestnictwa w przyszłorocznym wyjeździe.

Kamila Wróblewska

Rekomendowane wpisy

Skip to content