Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Pierwszy wykład w tym roku szkolnym został wygłoszony 26 września, jak zawsze w czwartek, przez Pana dr. inż. Szymona Jastrzębowskiego, pracownika Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL w Sękocinie.

Właśnie nasiona są pasją Pana Doktora, która rozbudzona została, jak podkreślił, dzięki nauce  (kilkanaście lat temu) w naszej szkole, za sprawą Pani M. Kochanowskiej, obecnie pracownika PN „Bory Tucholskie”, wówczas nauczycielce hodowli lasu w „Leśniku”.  

Wykład rozpoczął się od przypomnienia wiedzy o historii rozwoju roślinności na kuli ziemskiej, a następnie uświadomienia słuchaczom, jak ważną rolę pełnią nasiona roślin w naszym codziennym życiu, choćby w naszej diecie – zboża, rośliny strączkowe oraz oleiste. 

Było też trochę powtórki z hodowli lasu: spoczynek nasion, kiełkowanie (epigeiczne, hipogeiczne), kategorie  nasion (orthodox, suborthodox, recalcitrant), przysposabianie do wysiewu (stratyfikacja, skaryfikacja), termoterapia (zwalczanie grzyba Ciboria batschiana), banki genów, ocena nasion.

Usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych z rozsiewaniem nasion, obroną przed zjadaniem, żywotnością oraz ich kształtem ( nasiona ogórka jawajskiego były inspiracją kształtu bombowca B-2). Był to dla nas niezwykle interesujący wykład, za który serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi, podobnie jak za zaproszenie do zwiedzania Instytutu Badawczego Leśnictwa, co mamy nadzieję się spełni.

                                                                              Jolanta Wencel

Rekomendowane wpisy

Skip to content