Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniu 24.09.2024 roku w godzinach popołudniowych jako członkowie Koła Turystyczno-Krajoznawczego Technikum Leśnego im. Adama Loreta mieliśmy przyjemność poznania kolejnej części historii Tucholi. Pani Maria Ollick znawczyni folkloru Borów Tucholskich, Honorowa Obywatelka Tucholi i autorka wielu publikacji na temat „BOROWIAKÓW”, a także miłośniczka historii posiadająca ogromną wiedzę na temat dziejów tego miasta, po raz kolejny oprowadziła nas po tej miejscowości. 

Jesteśmy pod wrażeniem tego jak szybko i w jaki przepiękny sposób można przekazać ponad 600 lat historii.

Naszą „podróż” rozpoczęliśmy od zwiedzania miejscowego Muzeum Borów Tucholskich, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z tym jak Tuchola wyglądała na przestrzeni lat, od średniowiecza przez dwudziestolecie międzywojenne, aż po dziś dzień. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała zabudowa, gdzie stał zamek krzyżacki, gdzie przebiegały mury obronne, gdzie były bramy w mieście itp. Usłyszeliśmy legendę o św. Małgorzacie, patronce Tucholi, a także mieliśmy okazję podziwiać eksponaty zgromadzone w tym muzeum. Ponadto udało się nam obejrzeć zgromadzone w tymże muzeum rękodzieła, rzeźby i wytwory lokalnych twórców. 

Biorąc udział w spacerze po Tucholi dowiedzieliśmy się, gdzie dokładnie znajdowała się fosa przy bramie chojnickiej, gdzie był stary cmentarz i szpital, jakie po wojnie były koleje losu byłego kościoła ewangelickiego (obecnie kościoła św. Jakuba), gdzie w czasie i po II wojnie światowej miały powstać korty tenisowe, gdzie była szkoła w Koślince, gdzie przebiegała granica między Koślinką a Tucholą i jak to się stało, że właśnie tą wieś włączono w granice Tucholi. Ponadto poznaliśmy historię powstania nowego Szpitala w Tucholi i kaplicy przybudowanej do tego szpitala. Dowiedzieliśmy się też, w jakim celu był budowany gmach, w którym mieści się obecnie Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i jakie były kolejne losy tego budynku, począwszy od II Wojny Światowej do dnia dzisiejszego. 

Naszą wycieczkę zakończyliśmy przy gorącej herbatce i pysznym cieście zrobionym dla nas przez koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej sekcji kulinarnej „NAleśniki”. Wierzymy, że to nie była nasza ostatnia „podróż” z Panią Marią Ollik, która z takim zapałem i szczerym zamiłowaniem opowiadała nam o zabytkach i ważnych miejscach w Tucholi. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Ollick za poświęcenie nam swojego wolnego czasu i przekazanie w tak przystępny sposób ogromu wiedzy na temat Tucholi i jej historii. 

Dziękujemy też opiekunowi sekcji kulinarnej Pani Annie Daniłowicz i Panu Wiesławowi Gapie opiekunowi naszego koła, za zorganizowanie tego spaceru. 

Autorzy tekstu: Radosław Majda, Witold Siewert

Zdjęcia: Wiesław Gapa

Rekomendowane wpisy

Skip to content