Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbył się kolejny spływ, w którym uczestniczyło 6 uczniów z Koła Turystyczno–Krajoznawczego Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Tym razem spływ odbył się na rzece ORLA. 🚣‍♂️🌊
Uczestnicy spływu pokonali niespełna 15 kilometrowy odcinek rzeki Orla na odcinku od Więcborka, powiat sępoleński, do Rościmina gm. Mrocza, powiat nakielski. Cały spływ odbył się na obszarze Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. 🏡Startowaliśmy nieopodal siedziby tego Parku, a nasz spływ poprzedziło spotkanie z Dyrektorem wspomnianego Parku Panem Krzysztofem Wojtkowiakiem, który opowiedział nam o historii powstania Parku, znajdujących się na jego obszarze formach ochrony przyrody, wzgórzach, rzekach, jeziorach i innych ciekawych miejscach, a następnie wspólnie z nami wziął udział w spływie do miejscowości Runowo Młyn.
Pogoda wyjątkowo nam dopisała, było ciepło i słonecznie ☀️. Pierwszy odcinek rzeki był niezwykle wymagający i praktycznie do miejscowości Runowo Kolonia mieliśmy 5 przenosek🪵🛶, z czego 2 na budowlach architektonicznych, a kolejne na powalonych konarach drzew. Trzeba było umiejętnie pokonać również „górą lub dołem” konary, tamy bobrowe🦫, przepłycenia i ogromną ilość trzcin🌿, nie powodujących konieczności przenosek ale wymagające potwierdzenia umiejętności kajakowych. Od Runowa Kolonii, było już „z górki”, a ostatnią przeszkodą przed „otwartą” już dalej rzeką były przepusty pod mostkiem w tej miejscowości.
🌅 Rzeka Orla jest bardzo malownicza i stanowi jakby oś, na której znajduje się mnóstwo jezior, które jej nurt z sobą łączy. Aby dopłynąć z Więcborka do Rościmina musieliśmy pokonać 6 jezior i tak przepłynęliśmy jeziora Więcborskie i Więcborskie Młyńskie, Runowskie, Czarmuń Duży i Czarmuń Mały i Rościmin Młyn, aby zakończyć naszą przygodę na jeziorze Rościmin Wieś. Podczas spływu minęliśmy promenadę i Rynek w Więcborku, przepiękny most kolejowy, 🚃 znajdujący się tuż na jeziorami więcborskimi, jaz pod mostem w Runowie Młyn oraz przepust w Runowie Kolonii. 🏁 Nasz spływ zakończyliśmy w niezwykle malowniczym miejscu jakim jest Stanica Harcerska w Rościminie. Tam czekało na nas już rozpalone ognisko,🔥 na którym mogliśmy upiec przepyszne po wcześniejszym wysiłku kiełbaski. Choć byliśmy zmęczeni to i mega zadowoleni po pokonaniu tego wymagającego odcinka. 😄
⛑️ O nasze bezpieczeństwo podczas spływu jak zwykle zadbali: nasz opiekun Pan Wiesław Gapa oraz Pan Michał Raczyński, instruktor kajakowy, ratownik WOPR i egzaminator instruktorów kajakowych będący jednocześnie właścicielem firmy HAPPY FROG z Rościmina, z której wypożyczyliśmy sprzęt kajakowy. O nasze bezpieczeństwo zadbali również Pani Anna Grzywacz, Pan Jacek Jezierski (nauczyciele TL w Tucholi) i Pan Adrian Gapa, którzy w dniu spływu otoczyli nas dodatkowo swoją opieką i dla których ten spływ był jednocześnie egzaminem instruktorskim. Gratulujemy im umiejętności i nowo nabytych uprawnień.
Dziękujemy wszystkim naszym „opiekunom” za opiekę i Dyrektorowi Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Panu Krzysztofowi Wojtkowiakowi za przekazanie nam cennej wiedzy na temat Parku. Dziękujemy również Panom Pawłowi Mejgierowi i Leszkowi Borowskiemu, naszym „starszym doświadczonym kolegom kajakarzom”, za cenne wskazówki i pomoc podczas spływu oraz Panu Józefowi Spirka, naszemu kierowcy, który jak zwykle bezpiecznie nas przewiózł na spływ i odwiózł do Tucholi 🚐.

Tekst: Filip Pudło, Filip Tuwalski
Zdjęcia: Wiesław Gapa, Leszek Borowski, Paweł Mejgier
Film: Wiesław Gapa

Rekomendowane wpisy

Skip to content