Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniu 10.03.2024 roku w godzinach popołudniowych uczniowie z Koła Turystyczno-Krajoznawczego Technikum Leśnego im. Adama Loreta mieli przyjemność poznania skrawka historii Tucholi. Pani Maria Ollick znawczyni folkloru Borów Tucholskich, Honorowa Obywatelka Tucholi i autorka wielu publikacji na temat „BOROWIAKÓW” posiadająca ogromną wiedzę na temat dziejów tego miasta oprowadziła uczniów wspomnianego koła między innymi ulicami Pocztową, Świecką, Wryczy, Pl. Wolności, Szkolną, Starofarną, Murową. Po drodze opowiedziała liczne ciekawostki na temat wybitnych postaci historycznych związanych z Tucholą oraz tucholskich zabytków.
Biorący udział w spacerze po Tucholi uczniowie oraz ich opiekunowie prawni, którzy korzystając z dzisiejszego „spotkania z rodzicami” chcieli pobyć ze swoimi najbliższymi w trakcie tego spaceru poznali mnóstwo faktów historycznych. Wiedzą jaka ważna instytucja mieści się w miejscu gdzie dawniej był biurowiec POM, co przed II Wojną Światową znajdowało się w obecnym budynku Prokuratury, gdzie był hotel Kościuszko, co oznacza szyfr na pomniku ks. ppłk (a właściwie ks. gen. bryg. Józefa Wryczy), który z kościołów został wybudowany na dawnym cmentarzu, gdzie znajdowały się dawniej liczne w Tucholi karczmy i restauracje. Ponadto uczniowie poznali historię św. Małgorzaty patronki Tucholi oraz jej pomnika przed II Wojną Światową i po wojnie. Dowiedzieli się gdzie znajdowały się bramy Świecka, Zielona i Chojnicka, a także jak przebiegały mury miasta Tucholi, gdzie stał zamek krzyżacki i jakie budynki obecnie stoją na jego miejscu. Po spacerze wiedzą również gdzie stał browar i rozlewnia piwa i co powstało na jego miejscu, gdzie był dawniej kościół na Rynku Tucholi, gdzie było kino Bajka, gdzie znajdują się cukiernia i piekarnia z ponad 100 letnimi tradycjami. Mieli okazję podziwiać najstarszy budynek w Tucholi, w którym jak wieść niesie podczas pobytu w Tucholi przebywała królowa Konstancja, a także budynki zabudowy Rynku postawione po wielkim pożarze w XIX wieku.
Wiedza, którą uczniowie posiedli podczas spaceru zapewne zostanie jeszcze utrwalona, bo już umówiliśmy się na dalsze zwiedzanie pozostałej części Tucholi. W planach jest też zwiedzanie Muzeum w Tucholi.
Serdecznie dziękujemy Pani Marii Ollick za poświęcenie nam swojego wolnego czasu i przekazanie w tak przystępny sposób wiedzy na temat Tucholi i jej historii. Dziękujemy też opiekunowi koła Panu Wiesławowi Gapie za zorganizowanie tego spaceru.
Autor tekstu: Krzysztof Butowski, Amelia Niesiołowska
Zdjęcia: Wiesław Gapa

Rekomendowane wpisy

Skip to content