Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Uff, udało się!!! Nasza szkoła mimo wielu niesprzyjających w ostatnich latach czynników, zrealizowała program stażu zagranicznego w minione wakacje. A w ramach przypomnienia, projekt: „Praktyki dla młodzieży Technikum Leśnego w Tucholi” powstał w roku 2019. Szczęśliwie otrzymaliśmy środki z funduszy europejskich, aby odbyć dwa staże zagraniczne dla grupy 39 uczniów z naszej szkoły. Niestety w roku 2020 COVID stanął nam na drodze realizacji naszego celu. Szczęśliwie udało nam się pokonać wszystkie trudności i wyruszyć w dwa fantastyczne kierunki -> Irlandia oraz -> Słowacja.

Dwadzieścioro uczniów z klas IV c i IV d (obecnych) było uczestnikami ostatniego zagranicznego szkolenia zawodowego finansowanego z programu PO WER VET działającego na zasadach programu Erasmus+, który wyjątkowo zrealizowany został nie w Irlandii, lecz w Republice Słowacji, w rejonie Zemplina Górnego.
Mieszkaliśmy w obiekcie szkoły hotelarskiej, w niewielkim (35 tys. mieszkańców), powiatowym miasteczku Humenne, położonym w dolinie rzeki Laborec, w północno-wschodniej części Słowacji. Blisko stąd było do urokliwego pasma górskiego Vihorlat oraz do Gór Bukowskich (inaczej Połonin lub Słowackich Bieszczadów).
Dwa tygodnie sierpnia minęły bardzo szybko, a znaczy to, że na nudę nie narzekaliśmy. Organizatorami naszego zagranicznego szkolenia byli słowaccy leśnicy z Nadleśnictwa Humenne, którzy zapoznawali nas z organizacją i zasadami prowadzenia gospodarki leśnej w lasach będących własnością skarbu państwa, przez Lasy Republiki Słowackiej (LSR), które są odpowiednikiem Lasów Państwowych (LP) w Polsce.
W ramach zajęć oglądaliśmy składnice drewna, zagrody hodowlane muflonów i danieli, zapoznaliśmy się z naturalnym odnawianiem lasu, pozyskaniem i zrywką drewna, w tym końmi w górach, uczestniczyliśmy w odbiórce drewna i wyznaczaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Przeszliśmy Międzynarodową Leśną Ścieżkę Dydaktyczną Udava – Solinka. Hitem była wizyta na strzelnicy myśliwskiej i rozegrane zawody strzeleckie śrutowo – kulowe z nagrodami za indywidualne i zespołowe (zespoły 2-osobowe) osiągnięcia. W ramach wycieczek krajoznawczych spłynęliśmy Dunajcem w Pieninach, zwiedziliśmy Koszyce, największe miasto wschodniej Słowacji oraz wspięliśmy się na wzgórze z ruinami zamku Jasenov. Samo miasteczko Humenne również miało wiele do zaoferowania:  renesansowy Dwór z 1610 r., obecnie Muzeum Wihorlatu o tematyce artystyczno-historycznej i przyrodniczej regionu, skansen-muzeum architektury ludowej, XIV-wieczny gotycki kościół ze szczątkami św. Bonifacego, Kalwaria oraz pomnik Wojaka Szwejka. 
Podkreślić należy, że przyjęto nas niezwykle ciepło. Zarówno słowaccy leśnicy, jak i Gospodarze bursy byli dla nas mili, przyjaźni i potraktowali nasze szkolenie bardzo poważnie od strony merytorycznej oraz organizacyjnej.
Serdecznie dziękujemy, pięknie wspominamy, pozdrawiamy.


Tekst: Jolanta Wencel, Weronika Nitka

Rekomendowane wpisy

Skip to content