Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W czerwcu, tuż po zakończeniu roku szkolnego, pakowaliśmy walizki na dwa tygodnie wspólnej wyprawy. Dziewiętnaścioro tegorocznych absolwentów Technikum Leśnego w Tucholi było uczestnikami ostatniej edycji projektu programu PO WER VET, działającego na zasadach programu Erasmus+. Wyjazd na Zieloną Wyspę zakończył cykl 5 wyjazdów młodzieży na praktyki zawodowe do Irlandii. Rekrutacja odbyła się dwa lata wcześniej, jednak czas pandemii COVID-19 przesunął nasze plany w czasie. Pierwszym wyzwaniem był dla nas lot samolotem z Poznania do Dublina, stolicy Irlandii. Dla wielu z nas była to pierwsza podniebna przygoda. Miejscem docelowym było Sligo, niewielkie 15 tysięczne miasteczko w północno-zachodniej części Irlandii, w prowincji Connacht, jednej z ośmiu prowincji tego kraju. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez rodziny irlandzkie, które nas gościły. Mieszkaliśmy, rozmawialiśmy, smakowaliśmy potrawy i poznawaliśmy zwyczaje w irlandzkich domach.

Pierwszego dnia organizatorzy z naszej organizacji partnerskiej Your International Training zapoznali nas z planem praktyk oraz zasadami bezpieczeństwa w pracy. Nasze codzienne zajęcia odbywaliśmy w gospodarstwie ekologicznym, gdzie poznaliśmy system hodowli drzew w Irlandii, jakie gatunki są tam najbardziej popularne oraz do czego są wykorzystywane. Poszerzaliśmy swoją wiedzę na temat roślinności, utrwalaliśmy ich nazwy angielskie oraz łacińskie. Szczególnie zainteresowały nas zajęcia z zakresu gleboznawstwa, badanie próbek ziemi na farmach w Irlandii oraz uczestnictwo w pozyskiwaniu torfu. Poznaliśmy sposoby, inne niż w Polsce, jakie tutejsi rolnicy stosują przy uprawie warzyw czy owoców oraz hodowli owiec, bydła, koni, drobiu, a nawet dzików. Mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób psy odnajdują tak cenne grzyby, jakimi są trufle. Budowaliśmy budki lęgowe dla ptactwa oraz odpowiednio je rozwieszaliśmy na drzewach. Naszym zadaniem były też ćwiczenia i doskonalenie umiejętności arborystycznych.

Wszyscy poprawiliśmy umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz śmiałość rozmowy z obcokrajowcami. Poznawaliśmy kulturę, zwyczaje oraz wiele irlandzkich tradycji.

Braliśmy udział w ekscytujących wycieczkach krajoznawczych, poznając walory przyrodnicze Irlandii. Zaczęliśmy od wyprawy na górę Knocknarea, trasą, której udogodnienia – kładki i poręcze, kilka lat wcześniej wykonali uczniowie ze szkoły budowlanej w Bydgoszczy. Poczuliśmy bryzę Oceanu Atlantyckiego na trasie Wild Atlantic Way na wysokich klifach Slieve Leag oraz Mullaghmore. Prawie wszyscy wspinaliśmy się w górę, by podziwiać wodospad The Devils Chimney. Z wysokości 150 metrów woda spadała do naszych stóp, tworząc wspaniały wodny aerozol. Mamy niezapomniane wrażenia ze spaceru na wyspę Colooney po dnie oceanu w czasie jego odpływu. Uczyliśmy się serfować u wybrzeży Strandhill na pięknych, błękitnych falach Oceanu Atlantyckiego. Wieczorami spacerowaliśmy po uliczkach urokliwego miasteczka Sligo i słuchaliśmy tradycyjnej muzyki irlandzkiej na żywo. Wokół miasta, zielone zbocza gór z białymi kropkami to owce, które na przekór prawom fizyki, pasą się na samych szczytach. W takiej scenerii zrobiliśmy dziesiątki cudownych zdjęć – wszystko na wyciągnięcie ręki. Zaraziliśmy się tą fascynacją przyrodą i otwartością na innych oraz ogromną gościnnością i zabraliśmy to wszystko ze sobą do kraju.

Tekst: Marlena Nelke-Redzimska, Aleksandra Dopke

Rekomendowane wpisy

Skip to content