Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi w ramach akcji „Terenowe Zajęcia Edukacyjne” posadzili następne pokolenie lasu. Młodzież po raz kolejny ruszyła z pomocą odtworzenia zniszczonych terenów po nawałnicy, która przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku. Sadzenie lasu na terenach poklęskowych to doskonała okazja do przybliżenia uczniom problematyki skutków klęski i odnowień.

W kwietniu młodzi leśnicy rozpoczęli prace związane z odnawianiem drzewostanu na terenie Nadleśnictwa Rytel oraz Nadleśnictwa Czersk. Zajęcia te były kontynuacją akcji, która rozpoczęła się już w 2019 roku. Wówczas zostało podpisane porozumienie z wyżej wymienionymi nadleśnictwami. Młodzież zdążyła wyjechać do lasu wiosną i jesienią. Niestety kolejne dwa lata, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w kraju, uniemożliwiły młodzieży kontynuowanie „Terenowych Zajęć Edukacyjnych”. Dopiero po dwuletniej przerwie leśnicy ponownie chwycili za kostury i wysadzili kolejne sadzonki sosny zwyczajnej, która jest głównym gatunkiem lasotwórczym w wyżej wymienionych nadleśnictwach. Do tej pory odnowionych zostało 100 hektarów terenów dotkniętych skutkami nawałnicy.

Sadzenie lasu pod czujnym okiem leśniczych

Młodzież podczas sadzenia lasu zdobyła kolejne, niezwykle cenne, umiejętności oraz wiadomości od leśniczych, którzy nie tylko wskazali teren do zalesienia i zapewnili sadzonki, ale przede wszystkim chętnie dzielili się swoją wiedzą i udzielali fachowych porad. Przed przystąpieniem do pracy, leśniczowie omówili z uczniami technikę sadzenia, przeprowadzili krótki instruktaż, po czym młodzież przystąpiła do sadzenia drzewek w grupach dwuosobowych przy użyciu kosturów.
Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Młodzi leśnicy doskonale wiedzą, że ich pomoc w zakresie sadzenia lasu jest niezastąpiona, a my jesteśmy z nich dumni i doceniamy ich ciężką pracę oraz serce, jakie włożyli w powstanie lasu. Dziękujemy również rodzicom naszych uczniów, którzy popierają tego typu działania. W końcu wszyscy doskonale wiemy, jak wielkie korzyści przynoszą lasy – zielone płuca naszej planety.

Joanna Buczkowska

Rekomendowane wpisy

Skip to content