„W milczeniu kroczymy śladami cieni, gdzie pamięć i nadzieja splatają się w jedno.”
24 kwietnia 2025 roku reprezentacja 27 uczniów naszej szkoły wzięła udział w Marszu Żywych, który odbył się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Marsz Żywych to międzynarodowa inicjatywa, organizowana corocznie od 1988 roku, mająca na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz edukację młodych pokoleń o konieczności budowania świata wolnego od nienawiści i uprzedzeń. Było to wyjątkowe wydarzenie, upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia obozu. W uroczystościach uczestniczyli prezydenci: Polski Andrzej Duda i Izraela Isaac Herzog, podkreślając wspólnie wagę pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
Wśród ok. 8 tysięcy uczestników – przede wszystkim młodych Żydów z prawie 50 krajów oraz kilkusetosobowej grupy uczniów z Polski – był także Merrill Eisenhower, prawnuk generała Dwighta D. Eisenhowera, prezydenta USA, który jako generał armii dowodził siłami alianckimi wyzwalającymi wiele obozów koncentracyjnych.
Marsz rozpoczął się dźwiękiem z szofaru ( baraniego rogu pasterskiego), którego głos jest symbolicznym wołaniem do Boga o miłosierdzie. Po przejściu przez bramę „Arbeit macht frei” uczestnicy Marszu Żywych przeszli z terenu byłego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau.
Główna ceremonia Marszu Żywych odbyła się przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu, położonym w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów II i III. Ze względu na warunki pogodowe została znacznie skrócona. Zebrani na terenie byłego obozu odmówili m.in. kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych. Uczestnicy Marszu zostawili na terenie wiele drewnianych tabliczek z nazwiskami pomordowanych lub przesłaniem dla świata, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy.
Udział w wydarzeniu był dla uczniów niezwykłym doświadczeniem edukacyjnym i emocjonalnym. Stał się również przypomnieniem, że pamięć o przeszłości to nasz wspólny obowiązek wobec przyszłych pokoleń.
Lucyna Chylewska



















