Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

06.11.2024 roku grupa naszych uczniów pod opieką Prof. Krzysztofa Ogłuszki wyjechała na 50 Jubileuszowe Łowy z Sokołami odbywające się w Pińczowie.
Byli to kolejno:
➡️ Nikodem Nowakowski
➡️ Szymon Krukowski
➡️Miłosz Zieliński
➡️Hubert Łosin
➡️Norbert Żołądkiewicz
Łowy z sokołami to tradycyjne polowanie z ptakami drapieżnymi o charakterze zbiorowym. Wydarzenie to ma na celu nie tylko pozyskanie zwierzyny ale przede wszystkim integrację sokolników z Polski i z zagranicy, kultywowanie tradycji sokolniczej trwającej w naszym kraju od około X wieku, a które w 2021 roku zostało wpisane na listę reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
W tym roku łowy wyjątkowo trwały nie trzy lecz cztery dni, w których polowały ptaki następujących gatunków: sokoły wędrowne, rarogi stepowe, białozory, jastrzębie Gołębiarze, myszołowce towarzyskie oraz orły przednie.
Łącznie w łowach udział wzięło około 120 sokolników polujących w 10 grupach.
Nasi uczniowie przez cztery dni przemieszczali się między tymi grupami, obserwując widowiskowe polowania zarówno z sokołami jaki z jastrzębiami.
Podczas łowów nasza młodzież nie tylko nauczyła się wielu rzeczy i otrzymała wiele cennych rad ale poznała również sokolników z różnych zakątków kraju ( a także z Włoch).
Łowy odbywały się od 07.11 do 10.11 w godzinach od 9:00 do 16:00.
Każdy wyjazd w pole poprzedzony był apelem i odprawą sokolniczą.
Ostatniego dnia łowów odbył się pokot.
Łącznie pozyskano:
51 bażantów
23 kuropatwy
16 zająców
Dodatkowo po drugim dniu łowów, korzystając z zaproszenia uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gdzie zobaczyć mogli przekrój rzeki Nidy (będący drugim największym akwarium słodkowodnym w Polsce), oraz woliery w których trzymano ptaki używane do edukacji i promowania sokolnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Ptaki te to:
➡️ Pustułka
➡️ Myszołów
➡️ Myszołowiec towarzyski
➡️ Płomykówka
Chwal Ćwik!

tekst i zdjęcia: Norbert Żołądkiewicz

Rekomendowane wpisy

Skip to content