Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

26 września grupa 15 maturzystów naszej szkoły z klasy 4c i 4d, udała się na Jasną Górę, prosić Maryję o pomoc na trudny i obfitujący w egzaminy rok szkolny. Blisko Pielgrzymka obfitowała w wiele przeżyć i duchowych doznań, które rozpoczęły się już w autokarze. Donośny śpiew, modlitwa oraz przekazanych garść informacji dotyczących Częstochowy, Jasnej Góry, zakonu Paulinów i Cudownego obrazu wypełniły czas kilkugodzinnej podróży.

Przyjazd do Częstochowy i wejście do klasztoru sprawia, że człowiek wyrywa się z codziennej rzeczywistości i wtapia się w ten niezwykły i nie do opisania klimat w którym duchowość zajmuje pierwsze miejsce. Ponieważ kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej była zamknięta do 13:15 rozpoczęliśmy nasz pobyt od Drogi Krzyżowej umiejscowionej na klasztornych wałach. Po przywitaniu się w otwartej już kaplicy z Maryją, naszą Matką udaliśmy się aby podziwiać, a co ważniejsze przeżywać tzw. „Golgotę Jasnogórską” czyli cykl 18 obrazów Drogi Krzyżowej namalowanych przez wybitnego polskiego artystę Jerzego Dudę Gracza. To niezwykłe dzieło wprowadza każdego oglądającego w szczególny stan emocji i refleksji poświęconej naszej tak bardzo trudnej historii.

O 15:00, Koronką do Miłosierdzia Bożego, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie pielgrzymki. Około tysiąca młodych ludzi przyjechało w ten dzień z diecezji pelplińskiej, by prosić o łaski i wsparcie Maryi dla siebie na te wymagające miesiące. Po koronce do Miłosierdzia i różańcu w kaplicy jasnogórskiej udaliśmy się do przepięknie odnowionej Bazyliki Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie biskup pelpliński, ks. Ryszard Kasyna odprawił mszę świętą w intencji maturzystów i nauczycieli, wygłaszając również pouczającą homilię. Msza święta była centralnym i najważniejszym wydarzeniem, ale organizatorzy zadbali również o tradycyjne już podczas pielgrzymek specjalne świadectwo. W tym roku podczas konferencji o swoim życiu i pielęgnowaniu w nim czystości przedmałżeńskiej opowiadało małżeństwo Mateusza i Iwony Bartoszek.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski, czyli uroczysta wieczorna modlitwa kierowana do Matki Bożej w intencji Ojczyzny i Kościoła. W drodze powrotnej autokarową ciszę zagłuszyło jeszcze kilka maryjnych pieśni, którymi żegnaliśmy ten piękny i wzruszający dzień.

Z pielgrzymkowym pozdrowieniem

Dariusz Siciński

Rekomendowane wpisy

Skip to content