Numer telefonu

+48 52 3348661

Email

sekretariat@tltuchola.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Akcja Żonkile 2021

W 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim klasa 2a przyłączyła się do akcji Żonkile.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2013 roku zainicjowało akcję społeczno -edukacyjną Żonkile, akcję  upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Było to też zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie

Skąd żonkile-jako symbol akcji?

Jeden z ocalałych z getta Marek Edelman (ostatni  przywódca powstania ) zawsze w rocznice wybuchu powstania składał pod Pomnikiem  Bohaterów  Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

W rozmowie z Hanną Krall, w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem” Marek Edelman powiedział, że co roku otrzymuje bukiet żółtych kwiatów. Kwiaty trafiały do niego zawsze bez względu na to gdzie się znajdował. Nadawca pozostał anonimowy. Gdy Marek Edelman przychodził 19 kwietnia pod pomnik Bohaterów Getta a z biegiem czasu wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi, w miejscach pamięci kładł żółte kwiaty. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci” My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać zanosiliśmy na Muranów żonkile”.

Żonkil to symbol szacunku i pamięci .

 Hasło, które towarzyszy akcji Żonkile od początku  to :”Łączy nas pamięć”

Celem tej akcji jest   propagowanie  wiedzy na temat  powstania w getcie warszawskim.

Niektórzy z naszej klasy wcześniej  przygotowali  symboliczne papierowe żonkile. W ramach godziny wychowawczej  obejrzeliśmy  film  ” Muranów-Dzielnica Północna”. Film zrealizowany w konwencji młodzieżowej, bardzo nas zainteresował, przekazał mnóstwo wiedzy historycznej ,ale także skłonił do refleksji: Jak świadomość  historii  danego miejsca  może na nas wpływać, dlaczego możemy  chcieć o niej pamiętać ?

Po filmie  rozmawialiśmy o naszych wrażeniach z projekcji  ; co nas zaskoczyło, co nas zaciekawiło  w tym filmie, jakie były nasze odczucia w trakcie oglądania filmu.

Myślę ,że dzięki  takim lekcjom  możemy lepiej rozumieć czyny, doświadczenia i twórczość innych, gdyż historia jest nieodzownym czynnikiem  naszego wychowania.

Patrycja Mania

Rekomendowane wpisy

Skip to content