KALENDARZ WYDARZEŃ

Rada pedagogiczna klasyfikacyjna klas czwartych
Data: 20.12.2018 r. godz. 15:30
 zmiana terminu ze środy na...

Rada pedagogiczna klasyfikacyjna klas I-III
Data: 09.01.2019 r. godz. 15:30
...

Zakończenie wakacji
Data: 31.08.2019 r. godz. 24:00
...

Komunikat dla szkoły

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce (15 m-ce w kraju, 2 w woj.kuj.-pom.), sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2018". www.technika.perspektywy.pl

NA SKRÓTY

Komunikat dla uczniów

Szanowni Państwo! Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek 3 września 2018 r. w sali tenisa stołowego. Początek uroczystości - godzina 8.00.

NA SKRÓTYAKTUALNOŚCI

Woda źródłem życia. Dlaczego musimy chronić zasoby wodne?

Data dodania: 11.12.2018

 W ten sposób zostało zatytułowane seminarium popularno – naukowe, które odbyło się 11 grudnia w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, w Charzykowach. Seminarium zostało przygotowane przez Polskie Towarzystwo Limnologiczne (limnologia, czyli hydrologia jezior, to nauka zajmująca się badaniem zbiorników śródlądowych) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie znalazło się pięć wykładów naukowców z uczelni w Poznaniu i Toruniu. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły oraz uczniowie z LO w Chojnicach. Bardzo szeroka tematyka seminarium sprawiła, że każdy z nas usłyszał coś interesującego, frapującego, a nawet szokującego. Niektóre informacje były wręcz zatrważające. Po spotkaniu żaden ze słuchaczy nie miał wątpliwości, że, jak to określił Prof. dr hab. W. Marszelewski, „dla wieku XIX trafne było użycie określenia – wiek węgla i stali, dla wieku XX – wiek ropy i gazu, tak wiek XXI może okazać się wiekiem wody”. Niestety z negatywną konotacją!

                                                                              Jolanta Wencel

Zaproszenie

Data dodania: 11.12.2018

Akcja -Onko Mikołaje w naszej szkole.

Data dodania: 09.12.2018

6 grudnia -na tę datę czekają dzieci w wielu zakątkach świata, bowiem tego dnia Święty Mikołaj je odwiedza , by przekazać im wymarzone prezenty. Są też takie dzieci, które radosny dzień spędzają w szpitalach, zmagając się z ciężkimi chorobami. Dla tych dzieci Stowarzyszenie Łatwo Pomagać zorganizowało już II edycję akcji Onko Mikołaje. Do tej akcji przystąpiła klasa IV a.  Zakupiliśmy zabawki   dla dzieci, które przebywają  w Klinice  Hematologii i Onkologii  szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Mamy nadzieję , że nawet drobny prezent sprawił, że na ich  twarzach   pojawiły się uśmiechy.

"Prawo dawania jest bardzo proste. Jeśli pragniesz radości, dawaj radość "- Deepak Chopra

 

Lucyna Chylewska

 

Kolejna odsłona konkursu łowieckiego

Data dodania: 09.12.2018

Dnia 22 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu umiejętności łowieckich w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Do rywalizacji stanęło siedem dwuosobowych drużyn z trzech szkół. Mając w pamięci doskonałą atmosferę panującą w mazurskiej szkole przed rokiem, z wielką ochotą wystartowaliśmy i w tym roku.

 

Konkurs składał się z pięciu konkurencji. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu biologii zwierzyny, prawa łowieckiego, budowy i zasad użytkowania broni oraz amunicji myśliwskiej. Kolejną konkurencją było rozpoznawanie gatunków zwierzyny na wyświetlanych slajdach. W tym zadaniu wymagana była także znajomość gwary łowieckiej. Następnie sprawdzono umiejętność rozpoznawania sygnałów myśliwskich. Kolejnym etapem było określanie wieku zwierzyny po stopniu starcia uzębienia oraz form poroża. Bez wątpienia przydatną umiejętnością było bezpiecznego użytkowanie broni myśliwskiej oraz znajomości jej budowy i wykorzystania amunicji poszczególnych kalibrów, co także przekładało się na zdobycze punktowe. Na sam koniec uczestnicy zmierzyli się ze sprawdzianem strzeleckim, przeprowadzonym na szkolnej strzelnicy. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzców i rozdano nagrody. Reprezentujące naszą szkołę drużyny zajęły kolejno miejsce pierwsze (Hubert Olszewski i Kacper Lizakowski) oraz czwarte (Patryk Bartkowski i Paweł Jezierski).

Wycieczka do Berlina.

Data dodania: 09.12.2018

Grupa 43 uczniów wraz z opiekunami udała się 6 grudnia na jednodniową wycieczkę do Berlina.

Wizytę w stolicy Niemiec  rozpoczęliśmy od zwiedzania  Muzeum Techniki. Muzeum znajduje się na terenie byłego dworca towarowego "Anhalter Güterbahnhof". Na olbrzymiej powierzchni  mogliśmy obejrzeć  parowozy, statki, samoloty , samochody oraz  inne pojazdy. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się interaktywna wystawa Spectrum.

Następnie wraz z przewodnikiem wędrowaliśmy  po Berlinie. Najważniejsze punkty naszego zwiedzania to: Brama Brandenburska, Reichstag, Kościół Pamięci  Cesarza Wilhelma,  Pomnik Pomordowanych Żydów Europy , Plac Poczdamski , fragmenty Muru Berlińskiego , ewangelicka Katedra .

Na placu Aleksandra uczestniczyliśmy w Jarmarku Bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt). Zwróciliśmy uwagę na mnóstwo  straganów oferujących ozdoby świąteczne np. dziadki do orzechów (Nussknacker), Räuchermann , różnego rodzaju kalendarze i wieńce  adwentowe . Oprócz tego wszędzie roznosił się zapach piernika i przypraw m.in. cynamonu, goździków. Iluminacje  świetlne (karuzele, piramidy świąteczne),dźwięki kolęd i muzyki świątecznej  wprowadziły nas  w  magiczną atmosferę zbliżających się świąt.

Organizatorami wycieczki były: Kamila Wróblewska i Lucyna Chylewska.

 

Lucyna Chylewska

 

Technikum Leśne na ludowo

Data dodania: 08.12.2018

Folklor to ważna dziedzina polskiej kultury ludowej. My-Polacy, słyniemy z jej zróżnicowania i bogactwa, które można zaobserwować m.in. w strojach, sztuce i tradycjach grup etnicznych.

 

W celu przybliżenia tego tematu, uczniowie Technikum Leśnego przygotowali wieczorek poetycki pt. Ludowość- dawniej i dziś. Odbył się on 26 listopada bieżącego roku w auli szkolnej. Całość spektaklu uświetniał chór, który wprowadził nas w atmosferę ludową. Młodzież wystąpiła w strojach charakterystycznych dla regionów, z których pochodzi. Przedstawienie rozpoczęli Kaszubi od scenki pt. "Kaszubskie nuty" i recytacji wiersza również w tym języku. Następnie humorystyczny dialog odegrała Borowiaczka, wcielając się w rolę rodzeństwa. Uwagę całej publiczności zwrócił taniec miłosny- kujawiak, tańczony na tzw. ugiętych kolanach. Nie zabrakło również Kociewiaków, Kurpiów i Krajniaków mówiących w swoich gwarach. Zachwycali oni zgromadzonych zarówno wyglądem, jak i prezentowanymi umiejętnościami. Ponadto dwoje uczniów z klasy IV wykonało prezentację multimedialną o demonach, w których magiczną moc dawniej wierzyli ludzie.

 

Wieczorek podsumowały liczne oklaski i uśmiechy na twarzach. Morał wynikający z tego wydarzenia jest taki, że nie możemy zapomnieć o kulturze ludowej, a powinniśmy wspierać jej rozwój.Pomysłodawcami byli Kacper Sosnowski (klasa III) i Wojciech Jabłonowski (klasa II). Opiekę sprawowała Pani prof. Katarzyna Umińska. Wieczorek poprowadzili : Zuzanna Żabińska i Kacper Sosnowski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszej uroczystości!

 

Zuzanna Żabińska

 

Dzień pełen radości…

Data dodania: 07.12.2018

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki i to można powiedzieć z rozmachem. Na przerwach słychać było nastrojowe świąteczne melodie, a dzięki ozdobionym mikołajkowo drzwiom do sal lekcyjnych zostaliśmy wprowadzeni w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście zawitał do nas też święty Mikołaj, któremu towarzyszyły dwie urocze pomocnice -Anielice i skrzat w zielonej czapeczce.
Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, i pracownicy szkoły obdarowani zostali słodkościami i życzeniami. Wszystkim udzielił się ten świąteczny nastrój i dopisywał dobry humor. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie, którzy przyszli do szkoły w czapce mikołajkowej otrzymali dodatkowy prezent w postaci zwolnienia z ustnego pytania.
Dziękujemy za to, że wszyscy tak wspaniale przyłączyliście się do naszej zabawy i wyjątkowo radośnie potraktowaliście ten dzień.
A tak przy okazji przypominamy o trwającym konkursie na najpiękniejszy, nawiązujący do tradycji szkoły wystrój klas. Liczymy jak zawsze na Wasze niepowtarzalne pomysły…..

Lidia Nurczyńska
 

Zaproszenie

Data dodania: 05.12.2018

 Zaproszenie

8 dni, 9 nocy i 5 godzin

Data dodania: 03.12.2018

Tyle właśnie wynosi rekord ptasich przelotów bez odpoczynku. Rekordzista - Szlamnik rdzawy pokonuje w tym czasie 11,68 tys.km z Syberii nad Pacyfikiem do Nowej Zelandii, bez lądowania, ze średnią prędkością 60 km/h. Te oraz podobne ciekawostki ze świata ptaków towarzyszyły nam w czwartkowy wieczór, 29 listopada, podczas wykładu w PN "Bory Tucholskie". Ostatni tegoroczny wykład pt. "Wielkie poruszenie w świecie ptaków" należał do Pana dr. inż. Piotra Indykiewicza, pracownika naukowego Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.

                                                               Jolanta Wencel

Wyjątkowy listopad na 100-lecie odzyskania niepodległości

Data dodania: 02.12.2018

Miesiąc listopad mamy już za sobą. Czas zatem podsumować działania samorządu uczniowskiego, jakich podjęliśmy się w miesiącu refleksji, zadumy i pamięci narodowej. Już sama przyroda w przebarwiających się i opadających liściach przypomina nam o przemijaniu, również naszego życia.
Przed Świętem Zmarłych zbieraliśmy znicze, które następnie zapłonęły na grobach zmarłych pedagogów i pracowników naszej szkoły. Nasza akcja „Światełko Pamięci” trwa już tradycyjnie od wielu lat i jak zawsze mogliśmy liczyć na uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy hojnie wsparli nasze zmagania. Bardzo serdecznie dziękujemy!
Listopad jest szczególnym miesiącem pamięci narodowej, miesiącem wspomnień związanych z naszą polską historią. W tym roku w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości listopadowe święto uczciliśmy wyjątkowo uroczyście.
Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży ”Rekord dla Niepodległej” i 9 listopada 2018 roku o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. 

Msza Hubertowska dla klas pierwszych TL w Tucholi.

Data dodania: 28.11.2018

 Okoniny 22.11.2018r.

W czwartek 22.11.2018 klasy pierwsze, sygnaliści, sokolnicy i członkowie Klubu Etycznego  Łowiectwa brali udział w mszy Hubertowskiej, w Okoninach. Mszę odprawił kapelan myśliwych i leśników diecezji Peplińskiej ks. Andrzej Koss.

Młodzież zwiedziła zabytkowy kościół w Śliwicach i poznała historię regionu. Ciekawostką przyrodniczą była informacja o nietoperzach zamieszkujących kościół. Ksiądz w nawiązaniu do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

NAUCZYCIEL NA MEDA

Data dodania: 19.11.2018

Weronika Nitka 

Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki

Data dodania: 16.11.2018

 REGULAMIN REKRUTACJI
I UCZESTNICTWA W PROJEKCJE

„AWANTURA W RECCO – DRZEWKO WOLNOŚCI

Data dodania: 13.11.2018

 29 października melomani z naszej szkoły byli na wyjątkowym przedstawieniu w gościnnych progach Opery Nova w Bydgoszczy.

„AWANTURA W RECCO – DRZEWKO WOLNOŚCI” to opera napisana przez kompozytora Macieja Małeckiego specjalnie na zamówienie bydgoskiej opery.

Międzynarodowe łowy w Czechach

Data dodania: 09.11.2018

 3 października siedmiu uczniów ze Szkolnego Koła Sokolniczego "Raróg" wraz z Profesorem Nowogrodzkim wyjechało na 51. Łowy z Sokołami do Czech. Od czwartku do soboty mieliśmy okazję oglądać, jak sokolnicy ze Słowacji, Czech, Polski, Niemiec, Austrii, Belgii, Anglii oraz USA polują z orłami, sokołami, harrisami i jastrzębiami. Na uroczystym pokocie, który odbył się w zamku w Opocnie było około 15 saren, 26 zajęcy oraz 16 bażantów. Ten wyjazd był świetnym doświadczeniem oraz możliwością do nabycia wiedzy, a także kolejnych wrażeń obcowania z ptakami drapieżnymi. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tego planu.

                     Karolina Iwicka

Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych