Tu jesteś: Strona główna Szkoła Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne

 Od września 2016r. w Technikum Leśnym w Tucholi, które na co dzień wyróżnia się zielonym kolorem mundurów, jest jeszcze bardziej zielono. Szkoła przystąpiła do projektu pt. “Praktyki dla uczniów TL w Tucholi”, który został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach przedsięwzięcia „ Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadr kształcenia zawodowego”. Projekt działa na zasadach programu Erasmus +, a jego celem jest nabycie umiejętności wdrożenia i wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy teoretycznej w strukturze europejskiego rynku pracy w zawodzie leśnika ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Przedsięwzięcie zostało w pełni sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Już tego lata grupa 40 beneficjentów z klas II i III powróciła z wakacyjnego wyjazdu z Irlandii bogatsza o nowe doświadczenie, zdobywając jednocześnie nowe umiejętności oraz kompetencje, oczekując na certyfikaty Europass Mobility.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazje odbycia praktyki zagranicznej w parku krajobrazowym Longford Demense Wood, a troje z uczestników w parku rozrywki Eagles Flying. Do głównych zadań uczestników należało:

 - rozpoznawanie w terenie szkodliwych i chronionych gatunków owadów i grzybów,

- prace związane z zagospodarowaniem turystycznym  lasu np. oznaczanie szlaków turystycznych

- rekultywacja zniszczeń powodowanych przez ruch turystyczny

- inwentaryzacja zasobów przyrodniczych danego siedliska leśnego

- wykonanie w właściwy sposób odnowienia lasu w zależności od warunków środowiska,

- zaplanowanie i wykonanie przygotowania gleby pod odnowienie lub zalesienie

- ocenienie jakości upraw leśnych na powierzchni oraz sporządzenie dokumentacji z oceny, katalogowanie

- przeprowadzanie prac rekultywacyjnych przed zalesieniem

- wykonywanie pielęgnacji upraw leśnych

-    konserwacja

-    tworzenie nowych miejsc piknikowych, naprawa i zabezpieczanie drewnianych mostków, tworzenie map

 Oprócz dwudziestodniowego stażu beneficjenci projektu odbyli intensywny kurs języka angielskiego prowadzony przez native speakera, oraz w każdy weekend brali udział w programie kulturowym ( wycieczki, wyjścia do kina, kręgle). O bezpieczeństwo i wyżywienie troszczyły się rodziny goszczące wraz z opiekunami, którzy towarzyszyli młodzieży przez cały okres praktyk. Podczas  pobytu oprócz malowniczego miasteczka Sligo( w którym mieszkaliśmy ) zwiedziliśmy: m.in. uniwersyteckie miasto Galway, Donegal, Kelly Begs, Slieve League ( klify), Union Wood , wapienną górę Benbulben, górę Knocknarea oraz malowniczą plażę Strandhill. W zakładce projekty edukacyjne znaleźć można również krótką fotorelację wraz z opisami. A to jeszcze nie koniec!!! Niebawem rozpocznie się rekrutacja do kolejnego projektu, tym razem wyłonimy 50 beneficjentów...Serdeczenie zapraszamy!

 

Weronika Nitka

 

Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14. Ministerstwo Środowiska - https://www.gov.pl/web/srodowisko.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych