Od września 2016r. w Technikum Leśnym w Tucholi, które na co dzień wyróżnia się zielonym kolorem mundurów, jest jeszcze bardziej zielono. Szkoła przystąpiła do projektu pt. “Praktyki dla uczniów TL w Tucholi”, który został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach przedsięwzięcia „ Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadr kształcenia zawodowego”. Projekt działa na zasadach programu Erasmus +, a jego celem jest nabycie umiejętności wdrożenia i wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy teoretycznej w strukturze europejskiego rynku pracy w zawodzie leśnika ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Przedsięwzięcie zostało w pełni sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Już tego lata grupa 40 beneficjentów z klas II i III powróciła z wakacyjnego wyjazdu z Irlandii bogatsza o nowe doświadczenie, zdobywając jednocześnie nowe umiejętności oraz kompetencje, oczekując na certyfikaty Europass Mobility.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazje odbycia praktyki zagranicznej w parku krajobrazowym Longford Demense Wood, a troje z uczestników w parku rozrywki Eagles Flying. Do głównych zadań uczestników należało:
- rozpoznawanie w terenie szkodliwych i chronionych gatunków owadów i grzybów,
- prace związane z zagospodarowaniem turystycznym lasu np. oznaczanie szlaków turystycznych
- rekultywacja zniszczeń powodowanych przez ruch turystyczny
- inwentaryzacja zasobów przyrodniczych danego siedliska leśnego
- wykonanie w właściwy sposób odnowienia lasu w zależności od warunków środowiska,
- zaplanowanie i wykonanie przygotowania gleby pod odnowienie lub zalesienie
- ocenienie jakości upraw leśnych na powierzchni oraz sporządzenie dokumentacji z oceny, katalogowanie
- przeprowadzanie prac rekultywacyjnych przed zalesieniem
- wykonywanie pielęgnacji upraw leśnych
- konserwacja
- tworzenie nowych miejsc piknikowych, naprawa i zabezpieczanie drewnianych mostków, tworzenie map
Oprócz dwudziestodniowego stażu beneficjenci projektu odbyli intensywny kurs języka angielskiego prowadzony przez native speakera, oraz w każdy weekend brali udział w programie kulturowym ( wycieczki, wyjścia do kina, kręgle). O bezpieczeństwo i wyżywienie troszczyły się rodziny goszczące wraz z opiekunami, którzy towarzyszyli młodzieży przez cały okres praktyk. Podczas pobytu oprócz malowniczego miasteczka Sligo( w którym mieszkaliśmy ) zwiedziliśmy: m.in. uniwersyteckie miasto Galway, Donegal, Kelly Begs, Slieve League ( klify), Union Wood , wapienną górę Benbulben, górę Knocknarea oraz malowniczą plażę Strandhill. W zakładce projekty edukacyjne znaleźć można również krótką fotorelację wraz z opisami. A to jeszcze nie koniec!!! Niebawem rozpocznie się rekrutacja do kolejnego projektu, tym razem wyłonimy 50 beneficjentów...Serdeczenie zapraszamy!
Weronika Nitka