Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościKolejne stypendium MEN

Data dodania: 19.02.2018

 Jest to drugi przypadek przyznania stypendium ministra właściwego do spraw edukacji (MEN) uczniowi naszej szkoły i prawdopodobnie także drugi w skali wszystkich szkół leśnych. Na rok szkolny 2015/2016 otrzymała je Patrycja Hennik, natomiast na rok 2017/2018 Michał Narloch, tegoroczny absolwent, obecnie student I roku stacjonarnych studiów na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu.
Stypendium MEN mogą otrzymać uczniowie, którzy w danym roku szkolnym uzyskali wybitne osiągnięcia edukacyjne (również absolwenci z tego roku), np. laureaci międzynarodowej olimpiady lub laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim. Michał będąc w klasie czwartej został laureatem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (w III kl. także był laureatem) oraz finalistą Olimpiady Wiedzy Ekologicznej (finalistą był również w kl. II). Będąc w szkole wyróżniał się ponadprzeciętnymi wynikami w nauce:  I kl. – 5,37, II kl. – 5,55, III kl. – 5,64, IV kl. – 5,53. Stawał również na podium wielu konkursów lokalnych, tj. Trójbój Przyrodniczy, czy też Debata Leśna.
Jak sam o sobie mówi - las i przyroda to Jego pasja. Lubi pieszą lub rowerową włóczęgę po lesie oraz obserwację ptaków i zwierzyny. W kręgu Jego zainteresowań znalazły się również nowoczesne maszyny leśne. Otrzymane stypendium jest dla Michała ze wszech miar zasłużoną nagrodą, ale także nie do przecenienia pomocą. Gratulacje dla Michała, no i oczekujemy dalszych stypendystów!!

                                                 Jolanta Wencel   

Sokolnicy w Warszawie

Data dodania: 16.02.2018

  Dnia 1 lutego delegacja sokolników z Szkolnego Koła "Raróg" wraz z prof. Mariuszem Nowogrodzkim oraz prof. Aleksandrem Redlarskim już drugi raz udała się do Warszawy. Wyjazd ten miał na celu kontrolę stanu zdrowia naszych ptaków wcześniej leczonych w „Ptasim Azylu”. Podopieczni zostali zbadani przez dr n. wet. Agnieszkę Czujkowską, a nas w tym czasie porwał na miłą przechadzkę po warszawskim ZOO sam Pan Dyrektor, Andrzej Kruszewicz. Mieliśmy przyjemność zobaczyć m.in. pomieszczenia z pięknymi przedstawicielami ptaków, ryb, słoni, hipopotamów, a także bardziej tajne miejsca, do których zwiedzający nie mają dostępu. Pan Kruszewicz zajął się nami wspaniale, zdradził wiele ciekawostek. Kto z nas wiedział, że nowozelandzka papuga Kea to niezła inteligentka i przez to rozrabiaka potrafiąca ranić grzbiety owiec by zdobyć pokarm? Po powrocie z spaceru Pani Weterynarz przekazała nam instrukcje dotyczące ptaków i pozytywnie nastawieni ich dobrymi rokowaniami, ruszyliśmy dalej. Mając czas i będąc w stolicy, nie mogliśmy przegapić Łazienek Warszawskich! Znajdowała się tam wystawa dotycząca sokolnictwa, którą z przyjemnością zwiedziliśmy. Dodatkowo widzieliśmy wiele eksponatów przedstawiających naszą rodzimą oraz obcą faunę. Wyjazd, mimo że w trosce o ptaki, okazał się dla nas pełen niezwykłych wrażeń i niespodzianek. Panu Andrzejowi Kruszewiczowi serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie, a osobom zainteresowanym polecam książkę Pana Dyrektora pt. "Hipokryzja", w której tłumaczy niektóre aspekty obecnego świata oraz naszych kontaktów ze zwierzętami. 

                                          Jagoda Cichoń

TO JUŻ DRUGA EDYCJA PROJEKTU ERASMUS+

Data dodania: 07.02.2018

     W roku 2016 nasza szkoła przystąpiła do programu Erasmus+ i rozpoczęła tym samym realizację projektu zatytułowanego PRAKTYKI W IRLANDII NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. Koordynatorem szkolnym projektu jest nauczycielka języka angielskiego - pani Weronikka Nitka, która wraz z panią Marleną Nelke, uczestniczyła w wyjeździe dwóch pierwszych grup projektowych do Irlandii, gdzie młodzież odbywała praktyki.Grupy liczyły po 20 uczniów każda. Młodzież wróciła bardzo zadowolona i pełna wrażeń. Podczas praktyk uczniowie naszej szkoły nie tylko mogli wykorzystać nabyte w procesie edukacyjnym umiejętności zawodowe, ale również mogli je wzbogacić pod czujnym okiem opiekunów praktyk w Irlandii. Wyjazdy odbyły się w czasie wakacji. Pierwsza grupa przebywała na praktykach w lipcu, druga natomiast w sierpniu. W drugiej edycji projektu na wyjazd w sierpniu może liczyć 25 uczniów, którzy 24 stycznia 2018 r. otrzymali największą ilość punktów w teście sprawdzającym znajomość nie tylko wiedzy zawodowej, ale również umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego. Przed wyjazdem, podobnie jak uczniowie uczestniczący w poprzedniej edycji, uczniowie odbędą 20-godzinne szkolenie z wiedzy zawodowej a kolejne 20 godzin spędzą obcując, na dodatkowych zajęciach, z językiem angielskim. Pozostaje nam tylko życzyć im udanego wyjazdu, pięknej pogody i mnóstwa okazji do poszerzania nie tylko wiedzy zawodwoej, ale również umiejętności językowych!

Sokolnictwo w TL - FILM

Data dodania: 02.02.2018

         Chwal Ćwik!

Żywa tradycja sokolnictwa.

 

ZOBACZ FILM

WOŚP

Data dodania: 29.01.2018

 WOŚP 2018

Wielokrotnie już nasza szkoła udowadniała, ze szczytna idea wolontariatu nie jest jej obca. Bierzemy udział w wielu akcjach charytatywnych. Nie inaczej jest w przypadku zaangażowania się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 14 stycznia już po raz 26 włączyliśmy się w ogólnopolski finał. Sztab mieścił się na terenie naszej szkoły w sali tenisa stołowego. O dobrą oprawę muzyczną dbała Pozytywna Grupa Radiowa. Dla zmarzniętych i wygłodniałych wolontariuszy przygotowana była grochówka. Tradycyjnie siły można było zregenerować przy gofrach i herbatce. Jeżeli tego było mało zorganizowane były kalambury oraz zabawy taneczne. Dużą frekwencją cieszył się stworzony po raz pierwszy w tym roku kącik dla najmłodszych. Punktualnie o 20:00 wystrzeliliśmy "Światełko do nieba". Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w pracę przy 26 finale WOŚP. To dzięki wam udało się zebrać 56.292,93zł 
Serdeczne podziękowania dla uczniów i nauczycieli z TL-u za pomoc i wsparcie oraz ogrom pracy przy tegorocznym finale. 
                                                                                    Sztab WOŚP 
 

Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki

Data dodania: 26.01.2018

 Lista osób zakwalifikowanych do projektu :  ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036266 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+   sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe 

Z wizytą w Chojnicach.

Data dodania: 24.01.2018

Dnia 17 stycznia przedstawiciele poszczególnych kół zainteresowań : sygnaliści ( Kacper Lizakowski, Hubert Sadowski), sokolnicy:  (Alicja Biłoszewska, Dawid Kozanecki), wabiarz ( Mikołaj Gwizdała) , pilarz ( Radosław Kosiedowski) wraz z p. R.Nowakowskim   przedstawili ofertę edukacyjną naszej szkoły w Szkole Podstawowej nr 2 w Chojnicach. Naszymi słuchaczami byli uczniowie klas trzecich gimnazjum i klas siódmych  szkoły podstawowej .

Przedstawiając  naszą szkołę zwróciłam uwagę : na wyniki rankingu "Perspektyw", szkolenie praktyczne, przedmioty zawodowe, kwestie związane z zamieszkaniem w internacie oraz formy nagród za naukę i frekwencję.

Mamy nadzieję, że uczniowie  z Chojnic  zawitają już niedługo w Tucholi.

 

Marcelina Talaśka

Technikum Leśne w Tucholi na 15 miejscu wśród 300 najlepszych techników w kraju!

Data dodania: 15.01.2018

   Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi tradycyjnie już znalazło się w gronie laureatów „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”, organizowanego corocznie przez miesięcznik „Perpektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W „Rankingu Techników” 2018 nasza szkoła zajęła znakomite 15 miejsce w kraju i 2 w województwie kujawsko-pomorskim! Oznacza to, że jesteśmy „złotą szkołą”.

   Coroczne zestawienie obejmuje 2 główne rankingi: liceów i techników. Pierwszy z nich prezentuje 500 najlepszych szkół w Polsce, drugi – 300. W „Rankingu Techników” miejsca od 1 do 100 gwarantują przynależność do tzw. „złotej ligi”. Szkołom od 101 do 200 miejsca przyznaje się z kolei srebrną tarczę. Natomiast miejsca na podium od 201 do 300 zapewniają technikom brązowy medal.

     Sporządzając „Ranking Techników 2018”, podobnie jak w ubiegłym roku, wzięto pod uwagę cztery kryteria:

  • sukcesy w olimpiadach- 20%
  • matura – przedmioty obowiązkowe- 20%
  • matura – przedmioty dodatkowe- 30%
  • egzaminy zawodowe- 30%.

 

Data dodania: 10.01.2018

Tak trudno żegnać Kogoś na zawsze,

Kogoś, kogo się tak dobrze znało

i kto mógłby być jeszcze z nami…

Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że zmarł śmiercią tragiczną
Bartosz Zakrzewski – nasz Uczeń, Wychowanek, Kolega i Przyjaciel.
Bartku, będzie nam Ciebie bardzo brakowało…
W naszych sercach pozostaniesz jako pogodny i wrażliwy młody człowiek, sokolnik z zamiłowania.

Składamy wyrazy współczucia rodzinie Bartka.

Pogrążeni w smutku uczniowie, nauczyciele i pracownicy Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi
 

 

 

Nasi uczniowie wśród najlepszych w konkursie literacko-plastycznym

Data dodania: 09.01.2018

    W grudniu 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tucholi odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu  „Szanuję i podziwiam, czyli o autorytetach młodego pokolenia”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Organizatorem byli nauczyciele ZSO w Tucholi.

    Nasi uczniowie brali udział w tym konkursie i Marek Pliszka ,uczeń klasy I b,  zajął drugie miejsce w kategorii literackiej szkół ponadgimnazjalnych.  Natomiast uczennica klasy IVa Jagoda Cichoń uzyskała wyróżnienie w kategorii plastycznej.

    Jagodzie i Markowi serdecznie gratulujemy !

Katarzyna Umińska

1
2
3
4
5
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych