Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościPraktyki dla młodzieży Technikum Leśnego w Tucholi

Data dodania: 07.11.2019

  

 

 REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCJE

„Praktyki dla młodzieży Technikum Leśnego w Tucholi”

§ 1

Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji uczestników projektu pt. : „Praktyki dla młodzieży Technikum Leśnego w Tucholi”, który został zatwierdzony w ramach programu:  Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

 

§2

Informacje o projekcie

1.      Projekt realizowany jest w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi w okresie  od 01.10.2019r.-30.09.2021r.

2.      Projekt został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego

3.      Projekt skierowany jest do uczniów klas I i II w zawodzie: technik leśnik

4.      W projekcie może wziąć udział grupa maksymalnie 39 uczniów ( 19 uczestników z klas II oraz 20 uczestników z klas I)

 

 

Konferencja podsumowująca praktyki w Irlandii

Data dodania: 06.11.2019

 

   24 października 2019r. w Tucholskim Centrum Aktywności Zawodowej odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Podczas dwugodzinnego spotkania  koordynatorzy projektu wraz z nauczycielami przygotowującymi grupy do wyjazdu oraz opiekunami podsumowali projekt od strony merytorycznej, podkreślając jak istotna w dzisiejszych czasach jest praca metodą projektu.

     Podczas naszego spotkania mogliśmy liczyć na obecność zaproszonych gości: pani wicedyrektor Anny Stybaniewicz-Pik, zastępcy kierownika internatu pani Gabrieli Kiersznickiej oraz pani sekretarz Karoliny Sikorskiej.  Uczestnicy projektu – obecnie uczniowie klas trzecich i czwartych Technikum Leśnego w Tucholi – przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące czterotygodniowego stażu, który miał miejsce w trakcie wakacji letnich w 2018 i 2019 r. w miejscowości Sligo, Irlandia.

 

Europejski Dzień Języków w naszej szkole

Data dodania: 06.11.2019

     Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowych.

     Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi przyłączyło się do obchodów w/w wydarzenia, organizując konkurs dla klas I – III,  mający na celu zachęcenie uczniów do nauki języków obcych. Uczniowie klas 2a oraz 1c przygotowali skecz w języku niemieckim. 

      Pani Profesor Kamila Wróblewska zaprezentowała występ wielojęzyczny, aby ukazać, jak jedna osoba może posługiwać się wieloma językami, zmieniając intonację i akcent. Każda z klas wzięła udział w kilku konkursach kulturowo-językowych oraz wykonała wcześniej wylosowaną piosenkę w danym języku obcym.

Konferencja na temat zagospodarowania terenów klęskowych

Data dodania: 03.11.2019

 W dniach 23 – 24 października spotkaliśmy się na terenie Borów Tucholskich na konferencji której przewodnim tematem było „Zagospodarowanie terenów po klęsce huraganu z 2017 r. – teraźniejszość i przyszłość”.    

      W spotkaniu łącznie wzięło udział 90 pracowników, różnych szczebli zarządzania, z 22 nadleśnictw oraz biura RDLP w Toruniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi dr inż. P. Marciniak, Kierownik praktycznej nauki TL w Tucholi R. Smoliński, a także nauczyciele hodowli lasu z pięciu techników leśnych będących pod patronatem Ministra Środowiska oraz jednego technikum leśnego „niebranżowego”. Gościem był także Pan Zbigniew Kłosowski - wizytator techników leśnych z Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska. Konferencję objął oficjalnym patronatem Dyrektor RDLP w Toruniu. 

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli…

Data dodania: 31.10.2019

    Dnia 28.10.2019r. wychowankowie internatu: Zuzanna Żabinska, Natalia Niesiołowska, Piotr Knop, Mateusz Friede, Jakub Rzepa wraz z wychowawcą Marianem Landowskim udali się do miejsc pamięci narodowej oraz na groby zmarłych nauczycieli. Zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy pomnikach i nagrobkach.

 

Zuzanna Żabińska

 

Smaki Azji – Internat w różnych zakątkach świata.

Data dodania: 30.10.2019

 Mimo jesiennej aury i natłoku nauki nasz internat po raz kolejny zabiera nas w ciekawe miejsca, żeby odetchnąć od codzienności i pomyśleć o wakacjach. Tym razem ogólnie – Azja. Azja ze strony kulinarnej, ale także krajoznawczej. Jest to cały czas dla nas egzotyczna i niezbadana kultura. Jak zawsze wymagania naszych podniebień zostały zaspokojone. Na powitanie każdy otrzymał ciasteczko z wróżbą – tylko dobrą. Następnie mogliśmy spróbować zupę  malezyjską na bazie mleczka kokosowego, kurczaka, krewetek z masą aromatycznych przypraw. W degustacji nastała przerwa i nadszedł czas na trochę opowieści. Profesor Adrian Talaśka przygotował prelekcję o Borneo. Dziesiątki zdjęć i tysiące wypowiedzianych słów pomogły nam przenieść się w to miejsce. Szczególne wrażenie wywarły na nas warunki noclegowe, ale także egzotyczne gatunki zwierząt i roślin. Pełni wrażeń przystąpiliśmy do robienia sushi. Zajęcia cieszyły się bardzo dużą frekwencją, a czas naszego spotkania ograniczyła jedynie cisza nocna. Nad wszystkim czuwały p. Karolina Biernacka – Zaremba oraz p.Aleksandra Dopke wraz z członkami PGR oraz MRI. Do zobaczenia na kolejnych internackich przedsięwzięciach. 

Marcelina Talaśka 
 

10 LAT BIEGU ŚW. HUBERTA W TUCHOLI

Data dodania: 30.10.2019

 Nie można było sobie wymarzyć lepszych okoliczności przyrody podczas sobotniego, jubileuszowego Biegu św. Huberta. Nasz patron zadbał o wszystko. Złota Polska jesień przywitała przybyłych do Tucholi uczestników X Biegu św. Huberta i X Rajdu NW. Ważniejsza jednak od pogody była cudowna  atmosfera zawodów, którą stworzyli biegacze z wraz z kijkarzami. W takich kameralnych imprezach i po 10 latach Hubertusa, większość uczestników doskonale się zna, co sprawia, że od samego przyjazdu, przez wszystkie wspólnie spędzone  godziny czujemy się jakbyśmy byli jedną, wielką, i co najważniejsze, szanującą się biegową rodziną. Może po dziesięciu latach, to nie czas jeszcze na jakieś wielkie podsumowania, ale wypada jednak podkreślić, że od samego początku zależy nam na pokazaniu gościnności ludzi zamieszkujących Tucholę, oraz na pokazaniu od środka, chociaż fragmentu cudownych Borów Tucholskich. W tym wszystkim nieoceniona jest pomoc Lasów Państwowych i zaprzyjaźnionych z nami Nadleśnictw  z RDLP w Toruniu. Zresztą Bieg św. Huberta to również Mistrzostwa Polski Leśników na 15 km. Podobnie jak Lasy, również Myśliwi z Okręgu Bydgoskiego stanowią niezastąpionego partnera, który wziął na siebie ciężar organizacji od 7 lat Mistrzostw Polski Myśliwych, zarówno w kategorii biegu jak i NW. Cieszymy się ogromnie, że przez te 10 lat udaje nam się dbać o komfort biegaczy, którzy finiszując, nieprzerwanie od pierwszego biegu w środku hali widowiskowo – sportowej, wpadają w ręce niezliczonej rzeszy wolontariuszy w zielonych mundurach, czyli niezastąpionych uczniów  Technikum Leśnego w Tucholi. Szkoły wyjątkowej pod każdym względem, która wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Lasów Państwowych, z kołem sokolników „Raróg” oraz kołem sygnalistów „Jenot” przez te wszystkie lata dba o każdego finiszującego zawodnika. Zasługą TL jest też od lat przygotowywany przez szkołę bigos myśliwski, którym raczą podniebienia wszyscy uczestnicy. Przyjaciół biegu można wymieniać bez końca. Wszystkim razem bardzo, bardzo dziękujemy. Bez Was ten bieg nie miałby takiej marki i takiej renomy.

 

XLIV edycja OWiUR ruszyła

Data dodania: 27.10.2019

 Do pierwszego etapu, czyli eliminacji szkolnych, zgłosiły się 33 osoby z klas od 2 do 4-tej. Ostatecznie zmagania z testu 60 pytań i rozpoznawania szkodników wtórnych drzew liściastych, nasion  i szyszek oraz kory drzew przystąpiło 31 osób. Najwyższy wynik z testu uzyskała Ala Wawrzak (4 a), a z rozpoznawania Wiktor Grzonkowski (3 a), Oni także uzyskali najwyższą, łączną ilość punktów. To właśnie Ala i Wiktor będą reprezentować naszą szkołę 17 kwietnia na eliminacjach okręgowych. Dodatkowo skład zasilą Olgierd Jankowski (4 b) oraz Cezary Pawłowski (3 c). Przygotowania wymagają dużej samodyscypliny, wytrwałości i systematyczności, czego zwycięzcom pierwszego etapu życzę, bo to jedyna droga do dalszych sukcesów.

                                                                              Jolanta Wencel

Konkurs fotograficzny.

Data dodania: 23.10.2019

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w maju ogłosił konkurs fotograficzny.

 Pierwsza edycja przebiegała pod hasłem : "W tajemniczym ogrodzie...".

Celem konkursu była aktywizacja młodzieży  do uważniejszego spojrzenia  na otaczające nas ogrody.

Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział trzy osoby: Patrycja Jakubowska, Jonasz Gromotka oraz Krzysztof Schultka. Wyniki konkursu otrzymaliśmy we wrześniu.

Praca Krzysztofa Schultki z klasy IV a -"Ogród o zachodzie słońca" zajęła II miejsce.

Zdjęcie tajemniczego , nagrodzonego ogrodu zostało wykonane w Tucholi nad jeziorem Głęboczek.

W Dniu Architekta Krajobrazu odbyła się uroczystość  wręczenia nagród i dyplomów.

Krzysztofowi gratulujemy i zapraszamy wszystkich  do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Lucyna Chylewska

Terenowe warsztaty ornitologiczne

Data dodania: 18.10.2019

 W dniach 1-3 października uczniowie z koła ornitologicznego mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych na Mierzei Wiślanej,  gdzie odbywają się jesienne migracje ptaków. Przez 3 dni brali udział w liczeniu ptaków na wieży obserwacyjnej oddalonej 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Z wieży obserwacyjnej wznoszącej się pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym zobaczyć  można było m.in. krogulce, bieliki, sokoły wędrowne, drzemliki,  myszołowy, klucze gęsi a także stada grzywaczy z towarzyszącymi im siniakami. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych dzięki uprzejmości  organizacji Drapolicz, która prowadzi badania naukowe  podczas migracji ptaków. Podziękowania należą się ornitologowi Samuelowi Sosnowskiemu, który pełnił rolę naszego przewodnika oraz Państwu Agnieszce i Marcinowi Szczuka, którzy zapewnili nam znakomitą bazę noclegową.

Dawid Kozanecki

1
2
3
4
5
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych