Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościTechnikum Leśne w Tucholi JEDYNĄ ZŁOTĄ SZKOŁĄ w POWIECIE TUCHOLSKIM!

Data dodania: 11.01.2019

    Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi tradycyjnie już znalazło się w gronie laureatów prestiżowego  „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”, organizowanego corocznie przez miesięcznik „Perpektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W „Rankingu Techników 2019”  nasza szkoła zajęła znakomite 39 miejsce w kraju i 2 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim! Oznacza to, że nadal jesteśmy „ZŁOTĄ SZKOŁĄ”.

  Satysfakcji  dostarczyło nam także porównanie tucholskiego „leśnika” i innych techników leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. Wśród 11 szkół resortowych znaleźliśmy się na zaszczytnym I miejscu. W gronie 100 najlepszych szkół  technicznych w kraju znalazły się również technika leśne w Białowieży (na 72 m-cu)  i Zagnańsku (na 84 m-cu).

 W województwie kujawsko-pomorskim wyprzedziło nas tylko Technikum Elektroniczne w ZSE w Bydgoszczy (10 m-ce w kraju). W „złotej setce” znalazły się ponadto 3 inne szkoły bydgoskie: Technikum Ekonomiczne w ZSE-A (43 m-ce w kraju), Technikum Budowlane w ZSB (54 m-ce w kraju) oraz Technikum w ZS Chemicznych (82 m-ce w kraju).

Komunikat

Data dodania: 06.01.2019

 W dniu 09.01.2019 o godz. 15:30 w auli szkolnej 

odbędzie się
  test z języka angielskiego oraz wiedzy leśnej
 dla uczniów, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie:
 ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036266 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+   
sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
  
Błażej Wilkowski
 

Hej kolęda, kolęda..

Data dodania: 05.01.2019

Bożonarodzeniową tradycją w naszej szkole jest śpiewanie kolęd. Cała szkoła była napełniona muzyką w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną. Grupa młodzieży wraz z Panem Profesorem Sicińskim śpiewała kolędy w auli szkolnej z akompaniamentem gitary i fortepianu. Uczniowie mogli przyjść i także zaangażować się w śpiew. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Marcelina Talaśka

 

Dyskusyjny klub Książki

Data dodania: 03.01.2019

 5 grudnia 2018 r. nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w bibliotece, by porozmawiać o „Więźniu labiryntu” J. Dashnera. Dyskusja, jak zawsze, była ożywiona, a zdania na temat odczuć, które wywołała lektura, podzielone. Książka, która należy do gatunku fantastyki, wywarła

Konkurs plastyczny Ekoświęta.

Data dodania: 21.12.2018

 Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej 18 grudnia ogłosiło wyniki konkursu plastycznego "Ekoświęta". Celem konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie ekologicznej ozdoby choinkowej.Na konkurs wpłynęło 96 prac.

Uczennica klasy IV a Wiktoria Sieracka zajęła I miejsce. Wykonała przepiękną  bombkę pachnącą świętami.

Wiktoria wielokrotnie zdobywała nagrody   w konkursie na ekologiczne ozdoby i kartki pachnące świętami.

Gratulujemy!

Lucyna Chylewska

Gala wręczenia stypendiów „Prymus Pomorza i Kujaw”

Data dodania: 19.12.2018

Dwoje uczniów naszej szkoły – Alicja Wawrzak (3a) i Matusz Muzolf (4a) wzięło udział  w przedświątecznym spotkaniu dla najlepszych stypendystów programu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Spotkanie dobyło się 18 grudnia w Międzynarodowym Centrum Młodzieży w Toruniu. Projekt został stworzony z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Stypendium Marszałka Województwa trafiło do 998 uczniów w wieku od 12 do 19 lat, wśród nich do trojga naszych, gdyż stypendium otrzymała także Alicja Biłoszewska (4b).

TECHNIKUM LEŚNE Z WIZYTĄ U CYRULIKA W SEWILLI

Data dodania: 19.12.2018

 Amadeusz Mozart, Giacomo Rossini, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, to nazwiska, które kojarzą się tylko z jednym, z CYRULIKIEM SEWILSKIM.  Dwie te niezwykłe opery komiczne (tzw. buffa), obejrzeliśmy w ostatnich trzech miesiącach bywając w Operze Nova w Bydgoszczy. Leśnicy – Melomani lub jak kto woli Melomani – Leśnicy, zachwyceni wracali ostatnio z przedstawienia Cyrulika w kompozycji Rossiniego, do którego lekkie, ale niezwykle  przebojowe libretto napisał w kilkanaście dni Cesare Sterbini.

Ale od początku.

W 1975 roku Pierre Beaumarchais, francuski kompozytor, pisarz, śpiewak i multiinstrumentalista, dyplomata, zegarmistrz, złodziej, a w końcu szpieg Ludwika XV, napisał komediową trylogię na którą składają się: Cyrulik sewilski, Wesele Figara i Występna Matka. Dwie pierwsze były inspiracją dla librecistów, dwóch, podziwianych przez nas w ostatnim czasie oper. Pierwsze powstaje Mozartowskie Wesele Figara, i to jest II część komedii, której paryska premiera odbyła się  w 1784 r.  Dopiero 32 lata później, w 1816 roku, Rossini wystawia swojego Cyrulika, czyli część pierwszą trylogii. Przez dwa tygodnie pisze ponad 600 stronicową partyturę, tworząc, jak się okazało jedne z najwybitniejszych i najczęściej wystawianych w światowych operach dzieł. Zresztą jedno i drugie zachwyca przejrzystą, subtelną, ale też nie pozbawioną dynamiki muzyką. U Rossiniego, prostą w formie i klarowną zarazem, dzięki której Giacomo osiąga fantastyczną melodyjność, co z kolei przekłada się na zachwycające i bardzo popularne wśród  słuchaczy arie: Figara - Largo al factotum”,  Rozyny „Una voce poco fa” czy chociażby Don Basilia  „La calunnia”.

SZLACHETNA PACZKA

Data dodania: 19.12.2018

 Szlachetna Paczka to akcja na skalę całej Polski. Nasza szkoła, jak co roku z ochotą,  wzięła w niej udział. Do akcji przystąpiła cała społeczność  Technikum Leśnego w Tucholi. 

Konkurs i debata na temat zdrowia prokreacyjnego.

Data dodania: 18.12.2018

W dniu 12.12.2018 dziesięcioosobowa grupa uczniów Technikum Leśnego w Tucholi brała udział w finale konkursu "Zdrowa Dojrzałość "oraz debacie młodzieży na temat zdrowia prokreacyjnego, kończącej warsztaty dla młodzieży „W stronę dojrzałości” z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Do etapu szkolnego stanęły trzy zespoły uczniów, natomiast do etapu wojewódzkiego za przygotowanie prezentacji: „Uświadomienie młodzieży istnienia zagrożeń dla zdrowia prokreacyjnego wynikających z zachowań ryzykownych” zakwalifikowano Patrycję Rakieć, Wiktorię Sieracką oraz Karola Kuzimskiego.

W konkursie rywalizowało 9 szkół m.in. z Łodzi, Torunia, Bydgoszczy i Świecia.

 Wiktoria Sieracka, uczennica klasy IVa, w etapie wojewódzkim konkursu zajęła III miejsce, otrzymała dyplom oraz nagrodę. Pozostali uczestnicy konkursu oraz debaty otrzymali upominki.Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, zmierzenia się z publicznym ich wypowiadaniem, oraz do pogłębienia wiedzy na temat odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

 

Marlena Nelke-Redzimska

Mateusz Muzolf-stypendystą Prezesa Rady Ministrów

Data dodania: 14.12.2018

 Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi ,który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy ,uzyskując w niej najwyższe wyniki , a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

W  tym roku w województwie Kujawsko-Pomorskim przyznano 218 stypendiów Premiera.

Wśród nagrodzonych jest uczeń klasy IV a Mateusz Muzolf.

Mateusz w  ubiegłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią   ocen w szkole  5,43  oraz jest laureatem wielu konkursów i olimpiad .

Uroczystość  wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbyła się  14 grudnia

w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Gratulacje nagrodzonym  uczniom złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 W imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego  dyplomy wręczył kurator oświaty Marek Gralik.

Gratulujemy!

Lucyna Chylewska

 

 

1
2
3
4
5
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych