Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościTECHNIKUM LEŚNE Z WIZYTĄ U CYRULIKA W SEWILLI

Data dodania: 19.12.2018


  

Amadeusz Mozart, Giacomo Rossini, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, to nazwiska, które kojarzą się tylko z jednym, z CYRULIKIEM SEWILSKIM.  Dwie te niezwykłe opery komiczne (tzw. buffa), obejrzeliśmy w ostatnich trzech miesiącach bywając w Operze Nova w Bydgoszczy. Leśnicy – Melomani lub jak kto woli Melomani – Leśnicy, zachwyceni wracali ostatnio z przedstawienia Cyrulika w kompozycji Rossiniego, do którego lekkie, ale niezwykle  przebojowe libretto napisał w kilkanaście dni Cesare Sterbini.

Ale od początku.

W 1975 roku Pierre Beaumarchais, francuski kompozytor, pisarz, śpiewak i multiinstrumentalista, dyplomata, zegarmistrz, złodziej, a w końcu szpieg Ludwika XV, napisał komediową trylogię na którą składają się: Cyrulik sewilski, Wesele Figara i Występna Matka. Dwie pierwsze były inspiracją dla librecistów, dwóch, podziwianych przez nas w ostatnim czasie oper. Pierwsze powstaje Mozartowskie Wesele Figara, i to jest II część komedii, której paryska premiera odbyła się  w 1784 r.  Dopiero 32 lata później, w 1816 roku, Rossini wystawia swojego Cyrulika, czyli część pierwszą trylogii. Przez dwa tygodnie pisze ponad 600 stronicową partyturę, tworząc, jak się okazało jedne z najwybitniejszych i najczęściej wystawianych w światowych operach dzieł. Zresztą jedno i drugie zachwyca przejrzystą, subtelną, ale też nie pozbawioną dynamiki muzyką. U Rossiniego, prostą w formie i klarowną zarazem, dzięki której Giacomo osiąga fantastyczną melodyjność, co z kolei przekłada się na zachwycające i bardzo popularne wśród  słuchaczy arie: Figara - Largo al factotum”,  Rozyny „Una voce poco fa” czy chociażby Don Basilia  „La calunnia”.

Urzekająco pięknie brzmi, szczególnie w drugiej części, Uwertura Cyrulika, wprowadzająca widzów, w świat tak zapisanych nutek, że wsłuchując się w nie, od razu przenosimy się do salonów sewilskich bohaterów opery.

Całość, muzycznie poprowadzona przez dyrygującego wspaniałą orkiestrą, Jerzego Wołosiuka, robi na wszystkich naprawdę wielkie wrażenie.

Jeśli do tego wszystkiego dodamy zmieniającą się często scenografię, wyjątkową sceniczną choreografię i przewspaniały chór Opery Nowa, to posługując się szkolną skalą ocen, wystawiamy jako Technikum Leśne w Tucholi „7”!!!

Dziękujemy za te trzy operowe miesiące i czekamy już z niecierpliwością na lutowy, przepiękny balet Piotra Czajkowskiego, „Dziadek do orzechów”. A zatem w lutym  będziemy mieli jeszcze raz święta.

Pozdrawiając wszystkich Melomanów,

Dariusz SicińskiWróć
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych