Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościKolejna odsłona konkursu łowieckiego

Data dodania: 09.12.2018


Dnia 22 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu umiejętności łowieckich w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Do rywalizacji stanęło siedem dwuosobowych drużyn z trzech szkół. Mając w pamięci doskonałą atmosferę panującą w mazurskiej szkole przed rokiem, z wielką ochotą wystartowaliśmy i w tym roku.

 

Konkurs składał się z pięciu konkurencji. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu biologii zwierzyny, prawa łowieckiego, budowy i zasad użytkowania broni oraz amunicji myśliwskiej. Kolejną konkurencją było rozpoznawanie gatunków zwierzyny na wyświetlanych slajdach. W tym zadaniu wymagana była także znajomość gwary łowieckiej. Następnie sprawdzono umiejętność rozpoznawania sygnałów myśliwskich. Kolejnym etapem było określanie wieku zwierzyny po stopniu starcia uzębienia oraz form poroża. Bez wątpienia przydatną umiejętnością było bezpiecznego użytkowanie broni myśliwskiej oraz znajomości jej budowy i wykorzystania amunicji poszczególnych kalibrów, co także przekładało się na zdobycze punktowe. Na sam koniec uczestnicy zmierzyli się ze sprawdzianem strzeleckim, przeprowadzonym na szkolnej strzelnicy. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzców i rozdano nagrody. Reprezentujące naszą szkołę drużyny zajęły kolejno miejsce pierwsze (Hubert Olszewski i Kacper Lizakowski) oraz czwarte (Patryk Bartkowski i Paweł Jezierski).

 

Oprócz uczestnictwa w konkursie mieliśmy okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów o biologii i zwyczajach łosia, a także o stanie populacji tego gatunku w Polsce. Prelekcje przeprowadzili panowie Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego oraz Piotr Wawrzyniak - główny specjalista do spraw gospodarki łowieckiej w RDLP w Białymstoku. Eliminacje szkolne do konkursu łowieckiego przeprowadził prof. Mariusz Nowogrodzki i prof. Kamil Szarmach, a opiekunem wyjazdu był prof. Feliks Kozera. Za trud związany z organizacją konkursu oraz opiekę podczas jego trwania serdecznie dziękujemy.

 

Z łowieckim pozdrowieniem Darz Bór,

Kacper LizakowskiWróć
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych