Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościSzkolenia terenowe dla drwali

Data dodania: 17.10.2018


Zapoczątkowana jeszcze przed tegorocznymi wakacjami akcja szkoleniowa dla pracowników leśnych nie zwalnia tempa. Szkolna drużyna umiejętności leśnych „Pilar” pod przewodnictwem opiekuna p. Kamila Szarmacha niedawno przeprowadziła kolejne warsztaty dla drwali. Pierwszy tego typu wyjazd miał miejsce w marcu do będącego w administracyjnym zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Nadleśnictwa Choczewo. Tam grupa uczniów naszej szkoły, wraz ze swoim opiekunem prowadziła warsztaty dla miejscowych pracowników zakładów usług leśnych i Służby Leśnej.

 

Część praktyczną w terenie z zakresu obsługi pilarki i bezpiecznej pracy prowadził opiekun drużyny, a na koniec to uczniowie prezentowali, jak wygląda precyzyjna ścinka drzew wg zasad obowiązujących na zawodach drwali. Kolejne, podobne szkolenie, także w Dyrekcji Gdańskiej, miało miejsce pod koniec września br. w Nadleśnictwie Cewice. Z początkiem października zaproszeni zostaliśmy przez leżące w „naszej” Dyrekcji Toruńskiej słynące z pionierskich rozwiązań w pozyskaniu maszynowym Nadleśnictwo Dąbrowa. Włodarze zapraszających nas nadleśnictw dbają szczególnie o jak najwyższy poziom szkoleń, które wg powtarzalnego schematu zaczynają się od części teoretycznej w sali konferencyjnej, gdzie specjaliści przypominają obowiązujące podczas prac leśnych zasady bezpiecznej pracy, a kończą na warsztatach praktycznych w lesie.

 

Trzeba przyznać, że z tego typu przedsięwzięć korzystają wszyscy. Jest to bowiem świetna okazja do powtórzenia i pogłębienia wiedzy z zakresu zasad bezpieczeństwa podczas pracy, pierwszej pomocy przedmedycznej, czy nawet do pokazu pracy maszyn wielooperacyjnych. Każde ze szkoleń kończyliśmy ciepłym posiłkiem, przy herbacie i słowach podsumowania. A wszystko to zawsze w dobrej atmosferze.

 

Tekst: Kamil Szarmach
Fot.: Joanna Bock

 Wróć
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych