Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościDzień Patrona Szkoły Adama Loreta

Data dodania: 14.06.2018

 W poniedziałek 11 czerwca br. nasza szkoła uroczyście obchodziła Dzień Patrona Szkoły Adama Loreta.    Uroczystość nadania Technikum Leśnemu w Tucholi Jego imienia oraz poświęcenia sztandaru odbyła się dnia 23 kwietnia 2010 roku. Natomiast od 2011 roku na początku czerwca corocznie z dumą i radością świętujemy Dzień Patrona Szkoły. Adam Loret to pierwszy naczelny dyrektor Lasów Państwowych i rzeczywisty architekt administracji LP. Przyczynił się on do powstania nowoczesnego modelu leśnictwa, który w głównych założeniach obowiązuje do dnia dzisiejszego. Loret  zmienił spojrzenie środowiska leśników polskich i europejskich na sposób zarządzania gospodarstwem leśnym. Jego działania spowodowały sukcesywne zwiększanie własności państwowej LP, lesistości kraju oraz procentowego udziału w zarządzaniu majątkiem naszego odbudowującego się państwa. Jego działania miały niewątpliwie duży wpływ na gospodarkę kraju, w tym m.in. na budowę portu w Gdyni.

  W poniedziałkowych obchodach święta patrona znalazły się takie punkty, jak:
- uroczysty przemarsz społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości ze szkoły do Kościoła pw. Bożego Ciała w Tucholi, prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną Lasów Państwowych,
- Hubertowska Msza Święta, 
- gala, na którą składały się m.in.: wystąpienia dyrektora oraz gości, prezentacja sylwetki Adama Loreta, informacje nt. konkursu „Adam Loret – wielki patriota, wielki leśnik, wielki człowiek”, akademia patriotyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koncert orkiestry ROLP,
- posadzenie Dębu Wolności przed głównym budynkiem szkoły,
- rozgrywki sportowe oraz piknik internacki w stylu country.
      W uroczystości udział wzięli m.in.: pani Małgorzata Joanna Golińska – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pan Bartosz Michał Bazela – dyrektor RDLP w Toruniu, pan Bartłomiej Obajtek – dyrektor RDLP w Gdańsku oraz prof. dr hab. Roman Gornowicz – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
   Wkrótce na FB szkoły i FB Samorządu Uczniowskiego dostępne będą zdjęcia z naszego szkolnego święta.
             Anna Stybaniewicz-Pik
 

Sukcesy Mateusza i Ali

Data dodania: 11.06.2018

 Tegoroczny XLII OWiUR miał swoje zwieńczenie (etap centralny) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w dniach 6 – 8 czerwca. W eliminacjach szkolnych, w placówkach, które postanowiły uczestniczyć w olimpiadzie, wzięło łącznie udział 15852 uczniów. Do etapu okręgowego, który odbył się w kwietniu, zakwalifikowało się 1287 osób, z których z kolei 227 na szczebel centralny. Uczestnicy startowali w 11 blokach: produkcja roślinna i zwierzęca, architektura krajobrazu, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, technologia żywności, gastronomia, weterynaria, agrobiznes i leśnictwo. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test 60 pytań, a potem zmierzyli się z częścią praktyczną, w której leśnicy mieli za zadanie rozpoznać owady, rozpoznać rośliny zielne i przypisać je do właściwych siedlisk leśnych oraz wskazać wady drewna wraz ze sposobem ich pomierzenia. Łącznie z obydwu części zdobyć można było 120 pkt. Tegoroczny, najwyższy wynik (114 pkt.) padł w bloku produkcji zwierzęcej. Nie pobito tym samym rekordowego wyniku dotychczasowych edycji olimpiad sprzed 12 lat, który wynosi 117pkt. W bloku leśnictwo zadania okazały się bardzo trudne. Z wynikiem 94 pkt. zwyciężył Mateusz, drugie miejsce zajął reprezentant Zagnańska, trzecie Warcina, a czwarte Leska. Alicja uplasowała się szóstym miejscu zdobywając, jak pozostali wymienieni, tytuł laureata. Serdeczne gratulacje.

                                                   Jolanta Wencel  

Dzień Patrona Szkoły Adama Loreta

Data dodania: 08.06.2018

 Program uroczystości

 Planowe lekcje: 8.00 – 10.30

10.30: zbiórka wszystkich uczniów ,,pod lipami”

10.30 – 10.40: formowanie kolumny czwórkowej w następującej kolejności:

-orkiestra

-poczet sztandarowy

-goście, pracownicy szkoły

 

Konkurs wiedzy o Adamie Lorecie rozstrzygnięty!

Data dodania: 05.06.2018

29 maja 2018 roku odbył się finał pierwszego konkursu wiedzy o Adamie Lorecie, patronie Technikum Leśnego w Tucholi. Nad przebiegiem i organizacją konkursu czuwały panie: Anna Stybaniewicz-Pik, Lucyna Chylewska oraz Lidia Nurczyńska. Nasz konkurs miał na celu przybliżenie, popularyzację i utrwalenie wiedzy na temat historii Lasów Państwowych w latach 20-ych i 30-tych XX wieku i oczywiście postaci Adama Loreta wśród uczniów szkoły.
Nasze przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Adam Loret – obrońca polskiej przyrody – był wielkim patriotą, który miał swoje zasługi dla naszej ojczyzny nie tylko w dziedzinie leśnictwa. W okresie zagrożenia wojną z Niemcami wprowadził Przysposobienie Wojskowe Leśników, ponadto za jego przyczyną pomagano szkołom i wojsku, zakupując potrzebne sprzęty. Aresztowany przez wojska radzieckie zamordowany przez NKWD prawdopodobnie na początku 1940 roku.
Rok jubileuszowy setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest wspaniałą okazją, aby również w taki sposób uczcić to ważne dla nas, Polaków, wydarzenie.  

Tuchola szóstą drużyną Europy

Data dodania: 05.06.2018

Szkolna drużyna umiejętności leśnych w dniach 23-26 maja wzięła udział w Mistrzostwach Europy Szkół w Umiejętnościach Leśnych w Sopron na Węgrzech. Wyłoniona na rozegranych miesiąc wcześniej Mistrzostwach Polski reprezentacja wystąpiła w składzie: Wiktoria Warmbier, Maciej Pilarski, Piotr Jendrzyński, Arkadiusz Filipski i Marcin Schmidt. Mimo pewnego niedosytu po wynikach w pracy pilarką, wszystko zrekompensował świetny w naszym wykonaniu tzw. bieg leśnika. Łączna ilość punktów dała nam w stawce 22 drużyn z całej Europy miejsce szóste. Indywidualnie w pracy pilarką najlepiej spisał się Maciej, który zajął 21 lokatę na 88 startujących. Prawdziwą osłodą naszego udziału był z pewnością złoty medal w przerzynce kombinowanej, jaki zdobył Arek. Wiktoria wraz z koleżankami z Austrii, Holandii i Węgier utworzyła międzynarodowy team żeński. Całość zmagań przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze, a techniczne przygotowanie konkurencji ocenić należy wzorowo. Całością zawodów koordynowała sama prezes ialc (Międzynarodowej Organizacji Zawodów Drwali). Kolejne mistrzostwa Europy rozegrane zostaną w Szwecji, na które organizatorzy już zapraszali. Opiekunami podczas wyjazdu byli Izabela Zienkiewicz i Kamil Szarmach.

Spotkanie z Strażą Leśną

Data dodania: 29.05.2018

 14 maja odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły tym razem z Strażą Leśną. Funkcjonariusze przedstawili zakres uprawnień, obowiązków i zadań w swojej pracy. W prezentacji omówili zapisy Ustawy o lasach, szczególnie kary za przestępstwa i wykroczenia w zakresie szkodnictwa leśnego. Na koniec mundurowi zachęcili naszą młodzież do wstąpienia w formacje Straży Leśnej i doskonaleniem się w branży. Poruszono również kwestie zajęć na strzelnicy w celu szkolenia podstawowego w ramach szkolnej sekcji - coś więcej na ten temat niedługo. 

 Karol Wolszleger

Fot. Patryk Borkowski 

Poznajemy ptaki Polski i zasady bioróżnorodności

Data dodania: 29.05.2018

 W dniach 22- 24 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  Konferencji organizowanej w Trzęsaczu na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.  Było to jedno z działań projektu edukacji ekologicznej pn.: Poznajemy ptaki Polski i zasady bioróżnorodności, Szanujemy Dzieło Stworzenia.

Głównym zadaniem projektu  jest nauka rozpoznawania gatunków ptaków i poznanie ich biologii oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas obserwacji terenowych. Do zadań uczestników będzie należało prowadzenie obserwacji ornitologicznych w terenie oraz wyjść indywidualnych i grupowych. Myślą przewodnią projektu jest aktywne zaangażowanie młodzieży w prowadzenie  obserwacji ornitologicznych w miejscu zamieszkania lub pobierania nauki.

                                                               Robert Nowakowski 

Jakub Chludziński najlepszym Bajarzem z Leśnej Polany

Data dodania: 29.05.2018

W dniach 17-18 maja 2018r pojechaliśmy  na Ogólnopolski Konkurs Bajarzy z Leśnej Polany. Była to dwunasta edycja tego konkursu. Patronat nad wydarzeniem objęli Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Radio Poznań, „Echa Leśne", „Przegląd Leśniczy", „Las Polski" oraz portal edukacji ekologicznej ekoedu.com.pl.

Po przybyciu na miejsce zjedliśmy przygotowane śniadanie. O godzinie 9:00 rozpoczęło się spotkanie. Zostaliśmy sedecznie przywitani, potem uczestnicy losowali kolejność wystąpień – a uczestników było ponad 30!

Wystąpienia zostały podzielone na dwie tury, pomiędzy którymi była przerwa kawowa. Bajania skończyły się około godziny 14:00. Następnie godzinę trwała narada jury i o 15:00 zjedliśmy obiad. Po obiedzie nasza grupa  zwiedziła Muzeum Leśnictwa i  teren Ośrodka Kultury Leśnej, gdzie odbywał się konkurs. 

Pierwsza pomoc na zajęciach w terenie

Data dodania: 28.05.2018

Pierwsza pomoc na zajęciach w terenie Jak co roku na wiosnę odbywają się praktyki dla klas drugich. W tym roku pokusiliśmy się ,aby w trakcie tych zajęć młodzież powtórzyła wiedzę z zakresu pierwszej pomoc przedmedycznej. Utrwalaliśmy umiejętności pozyskane w trakcie lekcji edukacji dla bezpieczeństwa min. udzielanie pomocy nieprzytomnemu, prowadzenie resuscytacji krążeniowo -oddechowej, posługiwanie się defibrylatorem. Powtórzyliśmy udzielanie pomocy przy urazach specyficznych dla pracy w lesie np. związanych ze zwierzętami lub z pracą z niebezpiecznymi narzędziami. Przeprowadzenie takich zajęć było możliwe dzięki pozyskanemu sprzętowi z Nadleśnictwa Woziwoda. Gabriela Kiersznicka

Adam Loret – wielki patriota, wielki leśnik, wielki człowiek

Data dodania: 28.05.2018

29 maja 2018 roku o godz. 10.00 odbędzie się w naszej szkole prestiżowy konkurs wiedzy o Adamie Lorecie, patronie Technikum Leśnego.
Konkurs objął honorowym patronatem Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych