Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościProsto z lasu, odcinek 7/18

Data dodania: 16.05.2018

 LINK FILMU: Prosto z lasu, odcinek 7/18

Akcja sadzenia lasu.

Data dodania: 15.05.2018

"Nieważne, jak wielka jest pomoc... Ważne , jak wielka  jest chęć."  (...)

Pracownicy Technikum Leśnego  wzięli udział  w akcji  sadzenia lasu. Na terenie leśnictwa Żalno, grupa 30 osób (kadra kierownicza, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji),sadziła dęby.

Na uprzątniętym z powalonych drzew obszarze leśnym powitał nas p. nadleśniczy Jarosław Łyskawa, który przedstawił ogrom  strat w drzewostanie po  nawałnicy oraz  omówił problemy związane  z usuwaniem skutków klęski.

Cała  szkolna drużyna  na czele z p. dyrektorem Piotrem Marciniakiem ochoczo zabrała się do pracy.

"Instruktaż" zalesiania przedstawił nam p. leśniczy Przemysław Podlewski.

Była to nie tylko  praca dla dobra lasów ale także integracja uczestników akcji.

Oprócz  świetnych humorów dopisywała nam wspaniała słoneczna  pogoda.

 

Lucyna Chylewska

 

 

 

 

Mateusz laureatem XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko – Planeta”

Data dodania: 14.05.2018

 Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie przy współpracy z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska SGGW. Uczestnicy mogą wziąć udział w jednej z dwóch form konkursu:  teście konkursowym z zakresu przyrody  (V i VI klasa szkoły podstawowej), biologii (gimnazjum), ochrony środowiska  (szkoły ponad gimnazjalne) oraz konkursie prac indywidualnych. Te ostanie należało złożyć w formie pisemnej lub albumowej, a dotyczyły w tym roku „Ptaków parków, lasów i łąk”. Swoje prace  na konkurs złożyło z naszej szkoły pięcioro uczniów, m.in. Wiktoria Sieracka (III a) i Wiktoria Kurnicka (Ic), które uzyskały za nie wyróżnienia. Ogólnopolski test przeprowadzony został 1 marca b.r. i  złożony był z 30 pytań zamkniętych oraz jednego otwartego. Uzyskany przez Mateusza Muzolfa wynik 36/38 pkt. przyniósł Mu III – miejsce w kraju, w kategorii „Licealista”.  

Serdeczne gratulacje dla całej trójki, ze szczególną pochwałą dla Mateusza za Jego kolejny naukowy sukces.

                                                                                                              Jolanta Wencel

Ostatni wykład w PN

Data dodania: 14.05.2018

 Temat ostatniego w tym roku szkolnym wykładu brzmiał dość zawile: „Różnorodność biologiczna jako odpowiedź na praktyki gospodarcze i ochronę przyrody w lasach”. Jednak okazało się, że przedstawiony przez Pana dr. hab. Andrzeja Jagodzińskiego, stał się bardzo przystępny, zrozumiały i pobudził słuchaczy do dalszej dyskusji z prelegentem.

Idea zachowania mnogości i rozmaitości form, jakie może przybierać materia ożywiona, przyświecała już w 1992 roku podpisującym Konwencję o różnorodności biologicznej, podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro. Tempo zamierania gatunków jest obecnie prawdopodobnie największe od czasów, gdy wyginęły dinozaury. To już szóste masowe wymieranie gatunków na Ziemi, a przyczyny antropogeniczne uznawane są za tysiąckrotnie większe od wymierania gatunków roślin i zwierząt z przyczyn naturalnych. Człowiek niszczy ich siedliska, wprowadza gatunki obce oraz zmodyfikowane genetycznie, zmniejsza retencję, zanieczyszcza wodę, gleby, powietrze, nadmiernie eksploatuje zasoby. W pamięć zapadły nam też dwa stwierdzenia: „im więcej się wie, tym więcej się widzi” oraz „cenne są wszystkie gatunki, nie tylko rzadkie”.

                                                                                                              Jolanta Wencel

POTRAFIĄ RATOWAĆ!!!

Data dodania: 10.05.2018

Dnia 21 kwietnia 2018 roku drużyna reprezentująca naszą szkołę brała udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Drużynę tworzą: kapitan-Dawid Zieliński(3a),Natalia Dunajska(1a),Wojciech Januszkiewicz(1c),Hubert Sobieraj(1c),Dominik Chudecki(1a).Zadaniem drużyny było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej na pozorowanych stacjach wypadkowych oraz rozwiązywanie testów z zakresu pierwszej pomocy i wiedzy o Czerwonym Krzyżu. Ocenie podlegała praca całej drużyny. Widząc, jak pracowali moi podopieczni jestem przekonana ,że gdyby zdarzył się jakiś wypadek ,,ONI” sobie z nim poradzą. Gabriela Kiersznicka

Mistrzostwa leśnych umiejętności

Data dodania: 26.04.2018

Już po raz dziesiąty rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych, których przygotowaniem w tym roku zajął się Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku. Rozegrane w dniach 20-22 kwietnia mistrzostwa to najbardziej prestiżowe zawody, które organizowane są co roku przez szkoły leśne podległe Ministrowi Środowiska. W tegorocznej edycji w szranki stanęło 11 drużyn z całej Polski. Główną wygraną zawodów stanowi tytuł Mistrza Polski oraz kwalifikacja do Mistrzostw Europy. Szkolną drużynę Technikum Leśnego w Tucholi reprezentowali Wiktoria Warmbier, Maciej Pilarski, Arkadiusz Filipski, Marcin Schmidt oraz Piotr Jendrzyński wraz z trenerem p. prof. Kamilem Szarmachem.

XLII OWiUR – eliminacje okręgowe w Trzciance

Data dodania: 23.04.2018

 Na eliminacjach okręgowych OWiUR, które odbyły się w piątek, 20 kwietnia, wystartowaliśmy w składzie: Mateusz Muzolf (IIIa), Alicja Wawrzak (IIa), oraz Oskar Buretta i Kacper Przybylak (IVc).  Czteroosobową reprezentację (normalnie szkoły mogły wystawić 2 uczniów) zapewnił nam ubiegłoroczny udział na etapie centralnym Marceliny (3 m-ce) i Michała (5 m-ce). 

  W tym roku nasi uczniowie rywalizowali z resortowymi szkołami leśnymi z: Milicza, Goraja, Starościna oraz klasami leśnymi z zespołów szkół w Benicach i Bolesławcu. Łącznie wystartowało 14 leśników. Wygrał Mateusz Muzolf, uzyskując 114/120 pkt, drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Błażej Tabor i Wojciech Szulc  z TL w Miliczu, a na czwartym miejscu uplasowała się Alicja. Cała czwórka będzie reprezentowała Okręg Poznański w etapie centralnym olimpiady, którego rozegranie zaplanowano na  7-8 czerwca b.r. we Wrocławiu.
  Dodam jeszcze, że Mateusz uzyskując  114 pkt. miał trzeci wynik wśród wszystkich uczestników etapu okręgowego (170 uczniów w 9 blokach tematycznych), a z części praktycznej - rozpoznawania
roślin zielnych, owadów, nasion i szyszek, zdobył  60/60 pkt. ;0
Komplet wyników znajduje się na stronie http://www.jay.up.poznan.pl/WPK/OWIUR/XLII/ELIMINACJE_OKREGOWE
/WYNIKI_TRZCIANKA_2018/LESNICTWO.pdf

Gratuluję serdecznie Alicji i Mateuszowi, a całej czwórce dziękuję za miły i pełen dobrego nastroju pobyt.  

                                                      J. Wencel 

Drzwi Otwarte w Technikum Leśnym w Tucholi

Data dodania: 20.04.2018

     7 kwietnia br. jak co roku otworzyliśmy wszystkie możliwe drzwi i drzwiczki w naszej szkole. Każdą zainteresowaną  Technikum Leśnym w Tucholi osobę serdecznie zapraszaliśmy w nasze mury. O godzinie 10.00 na sali tenisa stołowego rozpoczął się koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych. Następnie Pan Dyrektor przedstawił osiągnięcia naszych uczniów i nauczycieli oraz opowiedział, jak wygląda u nas szkolny „dzień jak co dzień”. Po dokonaniu przez pana Piotra Marciniaka prezentacji kadry kierowniczej oraz przeprowadzeniu pokazu „leśnej mody”, czyli odzieży, która nas obowiązuje, na koniec „siedzącej” części uroczystości, samorząd jak zawsze zaaplikował nam dawkę dobrego humoru, tym razem w formie teatru jednego aktora, czyli występu profesora alchemii, który przedstawił badania na temat cudownej istoty, jaką jest kobieta.       

Projekt Prymus Pomorza i Kujaw

Data dodania: 20.04.2018

 17 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego odbyła się uroczystość związana z przyznaniem certyfikatów stypendystom projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Projekt ten jest skierowany do  do uczniów siódmych klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół branżowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Ma zapewnić wsparcie finansowe dla osób uzdolnionych w różnych dziedzinach: biologii, informatyce, języku angielskim, matematyce oraz przedsiębiorczości. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W tym roku stypendium w wysokości 300 zł przez okres 10 miesięcy otrzymało aż 1500 uczniów. W Technikum Leśnym im. Adama Loreta w tym roku stypendystką "Prymusa Pomorza i Kujaw" jest Jagoda Cichoń.
Certyfikaty wraz z pamiątkowymi albumami przedstawiającymi województwo kujawsko-pomorskie wręczył stypendystom Wicemarszałek Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Jarosław Katulski. Uroczystkość dopełniły występy artystyczne.

         Jagoda Cichoń

IV Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego Szkół Leśnych.

Data dodania: 14.04.2018

W Miliczu  w dniach 10-12.04.2018r odbył  się   IV Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego

i Języka Niemieckiego Szkół Leśnych.

W zmaganiach językowych wzięło udział  9  szkół leśnych. Każda  ze szkół  mogła wystawić dwóch uczniów z j. niemieckiego i dwóch  z  j. angielskiego.    

 Naszą szkołę reprezentowali :

język  niemiecki Karol Kuzimski  z klasy  III a i Jacek Bętlejewski  z klasy IV b  

język  angielski  Piotr Lejkowski z  klasy II b  i Jagoda Cichoń klasy IV a.

Patronat nad konkursem objął Uniwersytet Wrocławski. Uczestnicy mieli do rozwiązania test złożony z kilku zadań sprawdzających stopień opanowania struktur leksykalno-gramatycznych i czytania ze zrozumieniem. Konkurs obejmował materiał na poziomie B1+/B2.Zadania konkursowe zostały przygotowane  i sprawdzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

I miejsce w klasyfikacji indywidualnej z j. niemieckiego  zajął  Karol Kuzimski  , który  wraz z Jackiem Bętlejewskim zajęli drużynowo także I miejsce.

W kategorii języka angielskiego zajęliśmy miejsca poza podium.

Gratulujemy  i trzymamy kciuki ,by powtórzyć sukces za rok.

Lucyna Chylewska

 

 

 

 

 

 

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych