Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościMiędzynarodowe łowy w Czechach

Data dodania: 09.11.2018

 3 października siedmiu uczniów ze Szkolnego Koła Sokolniczego "Raróg" wraz z Profesorem Nowogrodzkim wyjechało na 51. Łowy z Sokołami do Czech. Od czwartku do soboty mieliśmy okazję oglądać, jak sokolnicy ze Słowacji, Czech, Polski, Niemiec, Austrii, Belgii, Anglii oraz USA polują z orłami, sokołami, harrisami i jastrzębiami. Na uroczystym pokocie, który odbył się w zamku w Opocnie było około 15 saren, 26 zajęcy oraz 16 bażantów. Ten wyjazd był świetnym doświadczeniem oraz możliwością do nabycia wiedzy, a także kolejnych wrażeń obcowania z ptakami drapieżnymi. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tego planu.

                     Karolina Iwicka

Pierwsza pomoc w czasie praktyk klas trzecich

Data dodania: 09.11.2018

 W tym roku pokusiliśmy się, aby w trakcie praktyk młodzież kolejny raz  powtórzyła wiedzę z zakresu pierwszej pomoc przedmedycznej. Utrwalaliśmy umiejętności pozyskane w trakcie lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Powtórzyliśmy: zasady postępowania na miejscu wypadku, udzielanie pomocy przy ranach i urazach specyficznych dla pracy w lesie( np.związanych ze zwierzętami lubz pracą z niebezpiecznymi narzędziami),  prowadzenie resuscytacji krążeniowo –oddechowej oraz transport i ewakuację poszkodowanego.                                                                                    

                       Gabriela Kiersznicka

Wystawa Zdrowa Puszcza - 22.10.-28.10.

Data dodania: 23.10.2018

PONIEDZIAŁEK 22.10. – MONTAŻ WYSTAWY

WTOREK 23.10.:

3 lekcja – 4b – urządzanie lasu!

4 lekcja – 1a – zajęcia z wychowawcą!

4 lekcja – 2c – ochrona lasu!

5 lekcja – 4c – urządzanie lasu!

6 lekcja – 1c – ochrona lasu!

7 lekcja – 4a – urządzanie lasu!

ŚRODA 24.10.

10.00 – oficjalne otwarcie wystawy – zaproszeni goście!

5 lekcja – 1b – ppgl!

7 lekcja – 2a – ochrona lasu!

8 lekcja – 3a – nosd!

8 lekcja – 3b – praktyka zawodowa!

17.00-19.00 – mieszkańcy Tucholi

Wizyta przedszkolaków.

Data dodania: 19.10.2018

W dniu 18 października  gościliśmy w progach naszej szkoły : Liski, Wilczki i Muchomorki   z Przedszkola nr 1 w Tucholi. Grupa liczyła 75 osób.

Zajęcia edukacyjne pt. " Zima- trudny czas dla zwierząt" przeprowadziła p.Katarzyna Piątkowska.

 Dzieci odwiedziły  sokolarnię, gdzie Karolina Iwicka wraz z Angeliką Durajewską opowiadały

 o ptakach drapieżnych.

 W izbie tradycji myśliwskich przedszkolacy mogli wysłuchać koncertu na rogach myśliwskich w wykonaniu Nikodema Nurczyka i Wiktora Grzonkowskiego.

Na zakończenie spotkania, w Izbie Bioróżnorodności  p. K.Piątkowska  " sprawdziła"  leśną wiedzę naszych gości. Wyniki konkursów potwierdziły, iż dzieci . były bardzo aktywne podczas zajęć, zapamiętując mnóstwo informacji przekazanych przez prowadzących.

Lucyna Chylewska

Zaproszenie

Data dodania: 18.10.2018

 

Szkolenia terenowe dla drwali

Data dodania: 17.10.2018

Zapoczątkowana jeszcze przed tegorocznymi wakacjami akcja szkoleniowa dla pracowników leśnych nie zwalnia tempa. Szkolna drużyna umiejętności leśnych „Pilar” pod przewodnictwem opiekuna p. Kamila Szarmacha niedawno przeprowadziła kolejne warsztaty dla drwali. Pierwszy tego typu wyjazd miał miejsce w marcu do będącego w administracyjnym zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Nadleśnictwa Choczewo. Tam grupa uczniów naszej szkoły, wraz ze swoim opiekunem prowadziła warsztaty dla miejscowych pracowników zakładów usług leśnych i Służby Leśnej.

A. Kruszewicz nie tylko o ptakach

Data dodania: 16.10.2018

 W październiku mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie dr. Andrzeja Kruszewicza,  pt. „Hipokryzja – nasze relacje ze zwierzętami” (taki tytuł nosi też najnowsza książka  A. Kruszewicza). Data wykładu nie była przypadkowa (4 października), tego dnia obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Zwierząt, ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Jest to dzień wspomnienia w Kościele powszechnym Św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów, ekologii i zwierząt. W czasie wykładu dr Kruszewicz poruszył wiele problemów, np. hodowli zwierząt na mięso, na futra, testach na nich, rytualnemu zabijaniu, hodowli dla uzyskania konkretnych organów,   właściwie pozostawiając nas z otwartymi pytaniami, nie dając jednoznacznych odpowiedzi, gdyż jak twierdzi: „Prawda jest jak zebra – ani czarna, ani biała. Czasem bywa rozmyta, jak odbicie zebry w wodzie.” Konkluzją jest fakt, że zatraciliśmy jako społeczeństwo naturalną więź ze zwierzętami. Więź, która z jednej strony darzyła zwierzęta szacunkiem, zobowiązywała do opieki nad nimi, wyzwalała poczucie obowiązku wobec  nich, a z drugiej strony, jako rzecz naturalną, traktowała ich zabijanie dla mięsa, skóry i innych produktów pochodnych. „Hipokryzja…”, to nasze samooszukiwanie się, a może brak wiedzy. Świetny wykład. Dla nas leśników szczególnie cenny, bo kto, jeśli nie my, żyć powinien w świadomym kontakcie z przyrodą.

                                                     Jolanta Wencel

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data dodania: 16.10.2018

3 października odbyło się kolejne spotkanie klubu ludzi, którzy kochają czytać. Tym razem wybraliśmy pozycję dość kontrowersyjną „Sekretne życie drzew” P. Wohllebena. Ze względu na profil kształcenia w naszej szkole książka taspotkała się z dużą ciekawością i zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Dyskusja przebiegła dość emocjonalnie, co wynika niewątpliwie z niezwykłości tez, ...

Zaproszenie

Data dodania: 15.10.2018

 Zaproszenie na wystawę

Zaproszenie na wystawę

Data dodania: 15.10.2018

Zaprosznie na wystawę 

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych