Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościGala wręczenia stypendiów „Prymus Pomorza i Kujaw”

Data dodania: 19.12.2018

Dwoje uczniów naszej szkoły – Alicja Wawrzak (3a) i Matusz Muzolf (4a) wzięło udział  w przedświątecznym spotkaniu dla najlepszych stypendystów programu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Spotkanie dobyło się 18 grudnia w Międzynarodowym Centrum Młodzieży w Toruniu. Projekt został stworzony z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Stypendium Marszałka Województwa trafiło do 998 uczniów w wieku od 12 do 19 lat, wśród nich do trojga naszych, gdyż stypendium otrzymała także Alicja Biłoszewska (4b).

TECHNIKUM LEŚNE Z WIZYTĄ U CYRULIKA W SEWILLI

Data dodania: 19.12.2018

 Amadeusz Mozart, Giacomo Rossini, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, to nazwiska, które kojarzą się tylko z jednym, z CYRULIKIEM SEWILSKIM.  Dwie te niezwykłe opery komiczne (tzw. buffa), obejrzeliśmy w ostatnich trzech miesiącach bywając w Operze Nova w Bydgoszczy. Leśnicy – Melomani lub jak kto woli Melomani – Leśnicy, zachwyceni wracali ostatnio z przedstawienia Cyrulika w kompozycji Rossiniego, do którego lekkie, ale niezwykle  przebojowe libretto napisał w kilkanaście dni Cesare Sterbini.

Ale od początku.

W 1975 roku Pierre Beaumarchais, francuski kompozytor, pisarz, śpiewak i multiinstrumentalista, dyplomata, zegarmistrz, złodziej, a w końcu szpieg Ludwika XV, napisał komediową trylogię na którą składają się: Cyrulik sewilski, Wesele Figara i Występna Matka. Dwie pierwsze były inspiracją dla librecistów, dwóch, podziwianych przez nas w ostatnim czasie oper. Pierwsze powstaje Mozartowskie Wesele Figara, i to jest II część komedii, której paryska premiera odbyła się  w 1784 r.  Dopiero 32 lata później, w 1816 roku, Rossini wystawia swojego Cyrulika, czyli część pierwszą trylogii. Przez dwa tygodnie pisze ponad 600 stronicową partyturę, tworząc, jak się okazało jedne z najwybitniejszych i najczęściej wystawianych w światowych operach dzieł. Zresztą jedno i drugie zachwyca przejrzystą, subtelną, ale też nie pozbawioną dynamiki muzyką. U Rossiniego, prostą w formie i klarowną zarazem, dzięki której Giacomo osiąga fantastyczną melodyjność, co z kolei przekłada się na zachwycające i bardzo popularne wśród  słuchaczy arie: Figara - Largo al factotum”,  Rozyny „Una voce poco fa” czy chociażby Don Basilia  „La calunnia”.

SZLACHETNA PACZKA

Data dodania: 19.12.2018

 Szlachetna Paczka to akcja na skalę całej Polski. Nasza szkoła, jak co roku z ochotą,  wzięła w niej udział. Do akcji przystąpiła cała społeczność  Technikum Leśnego w Tucholi. 

Konkurs i debata na temat zdrowia prokreacyjnego.

Data dodania: 18.12.2018

W dniu 12.12.2018 dziesięcioosobowa grupa uczniów Technikum Leśnego w Tucholi brała udział w finale konkursu "Zdrowa Dojrzałość "oraz debacie młodzieży na temat zdrowia prokreacyjnego, kończącej warsztaty dla młodzieży „W stronę dojrzałości” z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Do etapu szkolnego stanęły trzy zespoły uczniów, natomiast do etapu wojewódzkiego za przygotowanie prezentacji: „Uświadomienie młodzieży istnienia zagrożeń dla zdrowia prokreacyjnego wynikających z zachowań ryzykownych” zakwalifikowano Patrycję Rakieć, Wiktorię Sieracką oraz Karola Kuzimskiego.

W konkursie rywalizowało 9 szkół m.in. z Łodzi, Torunia, Bydgoszczy i Świecia.

 Wiktoria Sieracka, uczennica klasy IVa, w etapie wojewódzkim konkursu zajęła III miejsce, otrzymała dyplom oraz nagrodę. Pozostali uczestnicy konkursu oraz debaty otrzymali upominki.Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, zmierzenia się z publicznym ich wypowiadaniem, oraz do pogłębienia wiedzy na temat odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

 

Marlena Nelke-Redzimska

Mateusz Muzolf-stypendystą Prezesa Rady Ministrów

Data dodania: 14.12.2018

 Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi ,który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy ,uzyskując w niej najwyższe wyniki , a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

W  tym roku w województwie Kujawsko-Pomorskim przyznano 218 stypendiów Premiera.

Wśród nagrodzonych jest uczeń klasy IV a Mateusz Muzolf.

Mateusz w  ubiegłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią   ocen w szkole  5,43  oraz jest laureatem wielu konkursów i olimpiad .

Uroczystość  wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbyła się  14 grudnia

w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Gratulacje nagrodzonym  uczniom złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 W imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego  dyplomy wręczył kurator oświaty Marek Gralik.

Gratulujemy!

Lucyna Chylewska

 

 

Spotkanie w MBP .

Data dodania: 14.12.2018

Grupa uczniów kl. IV a uczestniczyła w spotkaniu z okazji 110 rocznicy urodzin Patrona MBP  Aleksandra  Janty -Połczyńskiego. Wielu ciekawych informacji na temat życia i działalności Aleksandra dowiedzieliśmy się z prelekcji, którą poprowadził p. Michał Folega autor książki "Życie na świat otwarte". Wysłuchaliśmy fragmentów prozy pochodzących ze zbioru opowiadań myśliwskich "Leśny pies"   oraz piosenek z tekstami A. Janty -Połczyńskiego m.in. " O Brdzie".

Lucyna Chylewska

 

 

Woda źródłem życia. Dlaczego musimy chronić zasoby wodne?

Data dodania: 11.12.2018

 W ten sposób zostało zatytułowane seminarium popularno – naukowe, które odbyło się 11 grudnia w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, w Charzykowach. Seminarium zostało przygotowane przez Polskie Towarzystwo Limnologiczne (limnologia, czyli hydrologia jezior, to nauka zajmująca się badaniem zbiorników śródlądowych) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie znalazło się pięć wykładów naukowców z uczelni w Poznaniu i Toruniu. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły oraz uczniowie z LO w Chojnicach. Bardzo szeroka tematyka seminarium sprawiła, że każdy z nas usłyszał coś interesującego, frapującego, a nawet szokującego. Niektóre informacje były wręcz zatrważające. Po spotkaniu żaden ze słuchaczy nie miał wątpliwości, że, jak to określił Prof. dr hab. W. Marszelewski, „dla wieku XIX trafne było użycie określenia – wiek węgla i stali, dla wieku XX – wiek ropy i gazu, tak wiek XXI może okazać się wiekiem wody”. Niestety z negatywną konotacją!

                                                                              Jolanta Wencel

Zaproszenie

Data dodania: 11.12.2018

Akcja -Onko Mikołaje w naszej szkole.

Data dodania: 09.12.2018

6 grudnia -na tę datę czekają dzieci w wielu zakątkach świata, bowiem tego dnia Święty Mikołaj je odwiedza , by przekazać im wymarzone prezenty. Są też takie dzieci, które radosny dzień spędzają w szpitalach, zmagając się z ciężkimi chorobami. Dla tych dzieci Stowarzyszenie Łatwo Pomagać zorganizowało już II edycję akcji Onko Mikołaje. Do tej akcji przystąpiła klasa IV a.  Zakupiliśmy zabawki   dla dzieci, które przebywają  w Klinice  Hematologii i Onkologii  szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Mamy nadzieję , że nawet drobny prezent sprawił, że na ich  twarzach   pojawiły się uśmiechy.

"Prawo dawania jest bardzo proste. Jeśli pragniesz radości, dawaj radość "- Deepak Chopra

 

Lucyna Chylewska

 

Kolejna odsłona konkursu łowieckiego

Data dodania: 09.12.2018

Dnia 22 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu umiejętności łowieckich w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Do rywalizacji stanęło siedem dwuosobowych drużyn z trzech szkół. Mając w pamięci doskonałą atmosferę panującą w mazurskiej szkole przed rokiem, z wielką ochotą wystartowaliśmy i w tym roku.

 

Konkurs składał się z pięciu konkurencji. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu biologii zwierzyny, prawa łowieckiego, budowy i zasad użytkowania broni oraz amunicji myśliwskiej. Kolejną konkurencją było rozpoznawanie gatunków zwierzyny na wyświetlanych slajdach. W tym zadaniu wymagana była także znajomość gwary łowieckiej. Następnie sprawdzono umiejętność rozpoznawania sygnałów myśliwskich. Kolejnym etapem było określanie wieku zwierzyny po stopniu starcia uzębienia oraz form poroża. Bez wątpienia przydatną umiejętnością było bezpiecznego użytkowanie broni myśliwskiej oraz znajomości jej budowy i wykorzystania amunicji poszczególnych kalibrów, co także przekładało się na zdobycze punktowe. Na sam koniec uczestnicy zmierzyli się ze sprawdzianem strzeleckim, przeprowadzonym na szkolnej strzelnicy. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzców i rozdano nagrody. Reprezentujące naszą szkołę drużyny zajęły kolejno miejsce pierwsze (Hubert Olszewski i Kacper Lizakowski) oraz czwarte (Patryk Bartkowski i Paweł Jezierski).

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych