Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościMateusz i jego sukcesy .

Data dodania: 03.03.2019

Mateusz Muzolf uczeń klasy 4a  jest laureatem wielu konkursów , olimpiad i zawodów.Rok 2018 był dla Mateusza szczególnym rokiem . Zajął on I miejsce w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych . W Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Eko-Planeta" zajął III miejsce. Od lat bierze  udział w konkursie wiedzy przyrodniczej " Trójbój przyrodniczy", gdzie zawsze zajmuje najwyższą lokatę. Został  Mistrzem Systematyki w Zaborskim Konkursie Botanicznym "O Złote Kocanki Piaskowe". Wiedza na temat ptaków znalazła potwierdzenie w konkursie ornitologicznym "O Kulika Wielkiego" -II miejsce. We wrześniu wziął udział  w XV Międzynarodowym Młodzieżowym  Konkursie Leśnym w Moskwie.Nagrodą, za wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach, jest  Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Szczególnym wyróżnieniem dla ucznia jest Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, które także należy do Mateusza (trzeba zaznaczyć , iż tę nagrodę,  do tej pory otrzymało  tylko dwóch uczniów z naszej szkoły).Do Mateusza należą jeszcze dwa tytuły: " Prymus Pomorza I Kujaw" oraz " Prymus Zawodu Kujaw I Pomorza".Mateusz jest bardzo skromnym człowiekiem , koleżeńskim, chętnym do niesienia pomocy innym. Jest bardzo obowiązkowy (zawsze gotowy do pracy w Poczcie Sztandarowym).By osiągnąć  w życiu to ,o czym się marzy, należy zdobyć wiedzę i wypracować pewne umiejętności , które zbliżą nas do realizacji naszych celów.

 Można powtórzyć za Napoleonem Bonaparte:

 "Cierpliwość, wytrwałość  i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu".

Oby ta dobra passa nie opuszczała Mateusza.

Lucyna Chylewska

Spotkanie z pracownikiem RDLP w Toruniu.

Data dodania: 03.03.2019

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu z p. Waldemarem Wenclem-Głównym specjalistą SL - Pełnomocnikiem Dyrektora RDLP w Toruniu ds. zagospodarowania terenów klęskowych.

Tematem  prezentacji  była: "Klęska wiatrołomów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu z 2017 r.".

Wykład rozpoczął się od  przedstawienia szkód w Lasach Państwowych wyrządzonych przez huragan w dniu 11 sierpnia 2017r. Była to największa  klęska w historii LP.

Należy nadmienić , iż w 2012 roku  przeszła trąba powietrzna nad Nadleśnictwem Trzebciny. Uszkodzenia całkowite drzew nastąpiły na pow. 450 ha. Dla porównania  w 2017 roku powierzchnia uszkodzeń wyniosła 21,8 tys. ha. Wniosek:  klęska z 2017 roku była 40-50 razy większa od tej z 2012 r.

Następnie zostały omówione  szkody na terenie RDLP  Toruń ( nadleśnictwa: Czersk, Gołąbki, Przymuszewo, Szubin, Runowo, Rytek, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica). Poszczególne slajdy (zdjęcia)z prezentacji pokazały ogrom tragedii , która dotknęła nie tylko lasy.

Kolejnym punktem spotkania  było zwrócenie uwagi  na odnowienie powierzchni poklęskowej do 2024 roku .

Uczniowie ,nie tylko poznali zagadnienia związane z klęską, ale także dowiedzieli się o perspektywach pracy, czy stażu zawodowego po zakończeniu nauki w technikum.

 

Lucyna Chylewska

 

 

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Data dodania: 25.02.2019

 20 lutego 2019 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki ponownie spotkali się w bibliotece, aby tym razem omówić książkę M. Zusaka pt. „Złodziejka książek”. Członkowie ochoczo dzielili się swoimi przemyśleniami, jak i również opiniami związanymi z omawianym tytułem. 

Praktyki z urządzania lasu - szansą dla nas!!!

Data dodania: 22.02.2019

Z inicjatywy dyrektora naszej szkoły 6 lutego 2018r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z dyrektorem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, oddział Gdynia panem Arkadiuszem Kuklińskim. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat zakresu pracy, którą wykonują pracownicy tej placówki uczniowie zostali zapoznani z ofertą wakacyjnego stażu. Uczniowie klas trzecich naszej szkoły mają szansę odbycia miesięcznej (płatnej) praktyki w czasie wakacji.
Ale wynagrodzenie to nie wszystko.
Praktyki to szansa na sprawdzenie nowych możliwości na rynku pracy, na pogłębienie wiedzy z zakresu leśnictwa, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie nowego zakresu pracy leśnika, a także doskonalenie umiejętności praktycznych, które będą wykorzystane podczas praktycznej części egzaminu zawodowego. Rozszerzy to nasze CV. Możliwe, że niektórzy z nas zdecydują się w przyszłości na pracę w BULiGL. Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie i niektórzy z nas przez cztery wakacyjne tygodnie zaszyją się w lesie i oddadzą się "wielkoobszarowej inwentaryzacji zasobów leśnych".

Marcelina Talaśka IIIA
 

Pokaz pracy harwestera

Data dodania: 20.02.2019

 Klasa 3a w dniu 12 lutego, jak co tydzień, udała się do leśnictwa Biała w nadleśnictwie Woziwoda w celu odbycia zajęć praktycznych z zakresu użytkowania zasobów leśnych. Tam, na działce zrębowej w pierwszym etapie przybliżono młodzieży tematykę mechanizacji prac leśnych Polsce, jej problematykę oraz naznaczono wady, jak i zalety tego typu rozwiązań mających usprawnić prace pozyskaniowe w naszej gospodarce leśnej. W części drugiej operator maszyny wielooperacyjna typu harwester należącej do Zakładu Usług Leśnych „Szarmach” przedstawił dokładnie na czym polega jego praca oraz zaprezentował wymianę dwóch podstawowych elementów układu tnącego, tj. piły łańcuchowej i prowadnicy. Młodzi leśnicy mogli podziwiać, jak maszyna sprawnie wykonuje kolejne cięcia. Osoby chętne pod okiem operatora mogły zasiąść za sterami harwestera i poczuć się jak prawdziwi operatorzy. Kto wie, być może ktoś z nich w przyszłości zasiądzie na tego typu maszynie na dłużej?

 

Hubetr Schwarz i Mateusz Friede

Zaproszenie

Data dodania: 20.02.2019

 

Audycja radiowa w Polskim Radio PiK

Data dodania: 12.02.2019

    Młodzi leśnicy z Tucholi po raz kolejny w wakacje pojadą na szmaragdową wyspę. Grupa dwudziestu pięciu uczniów z poziomu klas drugich spędzi w Irlandii cztery tygodnie. Staż zagraniczny jest częścią projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”  realizowanego w ramach programu ERASMUS+ „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Aby się w nim znaleźć uczniowie muszą przejść proces rekrutacji wyłaniający grupę najlepszych. Bo taki wyjazd to nie tylko nauka ale także atrakcyjny sposób spędzenia części wakacji. Uczniowie klasy 3B – Natalia Muchowska i Kajetan Sala, uczestnicy projekty w 2018 roku – opowiadają w audycji „Młodzieżowa Szkoła Umiejętności” w Polskim Radio PiK o swoich przeżyciach i zdobytym doświadczeniu podczas pobytu w Irlandii. 

 
Błażej Wilkowski
 

Rekrutacja do projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 04.02.2019

  Rok szkolny 2018/2019 jest trzecim z rzędu, gdzie kolejna grupa uczniów ma możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    W tegorocznej edycji zainteresowanie uczniów klas drugi Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi było zdecydowanie większe a niżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. 49 kandydatów aplikowało o  pierwszych 25 miejsc, które zapewniały uczestnictwo w wyjeździe na szmaragdową wyspę. Zgodnie z regulaminem kandydaci, którzy uzyskali 10 kolejnych miejsc, znaleźli się na liście rezerwowej, na wypadek rezygnacji którejś z  osób zakwalifikowanych do tegorocznego projektu.

Lista osób zakwalifikowanych do projektu : ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 30.01.2019

 Lista osób zakwalifikowanych do projektu :  ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” 

Technikum Leśne w Tucholi JEDYNĄ ZŁOTĄ SZKOŁĄ w POWIECIE TUCHOLSKIM!

Data dodania: 11.01.2019

    Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi tradycyjnie już znalazło się w gronie laureatów prestiżowego  „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”, organizowanego corocznie przez miesięcznik „Perpektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W „Rankingu Techników 2019”  nasza szkoła zajęła znakomite 39 miejsce w kraju i 2 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim! Oznacza to, że nadal jesteśmy „ZŁOTĄ SZKOŁĄ”.

  Satysfakcji  dostarczyło nam także porównanie tucholskiego „leśnika” i innych techników leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. Wśród 11 szkół resortowych znaleźliśmy się na zaszczytnym I miejscu. W gronie 100 najlepszych szkół  technicznych w kraju znalazły się również technika leśne w Białowieży (na 72 m-cu)  i Zagnańsku (na 84 m-cu).

 W województwie kujawsko-pomorskim wyprzedziło nas tylko Technikum Elektroniczne w ZSE w Bydgoszczy (10 m-ce w kraju). W „złotej setce” znalazły się ponadto 3 inne szkoły bydgoskie: Technikum Ekonomiczne w ZSE-A (43 m-ce w kraju), Technikum Budowlane w ZSB (54 m-ce w kraju) oraz Technikum w ZS Chemicznych (82 m-ce w kraju).

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych