Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościSpotkanie z Strażą Leśną

Data dodania: 29.05.2018

 14 maja odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły tym razem z Strażą Leśną. Funkcjonariusze przedstawili zakres uprawnień, obowiązków i zadań w swojej pracy. W prezentacji omówili zapisy Ustawy o lasach, szczególnie kary za przestępstwa i wykroczenia w zakresie szkodnictwa leśnego. Na koniec mundurowi zachęcili naszą młodzież do wstąpienia w formacje Straży Leśnej i doskonaleniem się w branży. Poruszono również kwestie zajęć na strzelnicy w celu szkolenia podstawowego w ramach szkolnej sekcji - coś więcej na ten temat niedługo. 

 Karol Wolszleger

Fot. Patryk Borkowski 

Poznajemy ptaki Polski i zasady bioróżnorodności

Data dodania: 29.05.2018

 W dniach 22- 24 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  Konferencji organizowanej w Trzęsaczu na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.  Było to jedno z działań projektu edukacji ekologicznej pn.: Poznajemy ptaki Polski i zasady bioróżnorodności, Szanujemy Dzieło Stworzenia.

Głównym zadaniem projektu  jest nauka rozpoznawania gatunków ptaków i poznanie ich biologii oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas obserwacji terenowych. Do zadań uczestników będzie należało prowadzenie obserwacji ornitologicznych w terenie oraz wyjść indywidualnych i grupowych. Myślą przewodnią projektu jest aktywne zaangażowanie młodzieży w prowadzenie  obserwacji ornitologicznych w miejscu zamieszkania lub pobierania nauki.

                                                               Robert Nowakowski 

Jakub Chludziński najlepszym Bajarzem z Leśnej Polany

Data dodania: 29.05.2018

W dniach 17-18 maja 2018r pojechaliśmy  na Ogólnopolski Konkurs Bajarzy z Leśnej Polany. Była to dwunasta edycja tego konkursu. Patronat nad wydarzeniem objęli Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Radio Poznań, „Echa Leśne", „Przegląd Leśniczy", „Las Polski" oraz portal edukacji ekologicznej ekoedu.com.pl.

Po przybyciu na miejsce zjedliśmy przygotowane śniadanie. O godzinie 9:00 rozpoczęło się spotkanie. Zostaliśmy sedecznie przywitani, potem uczestnicy losowali kolejność wystąpień – a uczestników było ponad 30!

Wystąpienia zostały podzielone na dwie tury, pomiędzy którymi była przerwa kawowa. Bajania skończyły się około godziny 14:00. Następnie godzinę trwała narada jury i o 15:00 zjedliśmy obiad. Po obiedzie nasza grupa  zwiedziła Muzeum Leśnictwa i  teren Ośrodka Kultury Leśnej, gdzie odbywał się konkurs. 

Pierwsza pomoc na zajęciach w terenie

Data dodania: 28.05.2018

Pierwsza pomoc na zajęciach w terenie Jak co roku na wiosnę odbywają się praktyki dla klas drugich. W tym roku pokusiliśmy się ,aby w trakcie tych zajęć młodzież powtórzyła wiedzę z zakresu pierwszej pomoc przedmedycznej. Utrwalaliśmy umiejętności pozyskane w trakcie lekcji edukacji dla bezpieczeństwa min. udzielanie pomocy nieprzytomnemu, prowadzenie resuscytacji krążeniowo -oddechowej, posługiwanie się defibrylatorem. Powtórzyliśmy udzielanie pomocy przy urazach specyficznych dla pracy w lesie np. związanych ze zwierzętami lub z pracą z niebezpiecznymi narzędziami. Przeprowadzenie takich zajęć było możliwe dzięki pozyskanemu sprzętowi z Nadleśnictwa Woziwoda. Gabriela Kiersznicka

Adam Loret – wielki patriota, wielki leśnik, wielki człowiek

Data dodania: 28.05.2018

29 maja 2018 roku o godz. 10.00 odbędzie się w naszej szkole prestiżowy konkurs wiedzy o Adamie Lorecie, patronie Technikum Leśnego.
Konkurs objął honorowym patronatem Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Piknik 11.06.2018r.

Data dodania: 28.05.2018

Piknik 2018 

Absolwenci ponownie pod siatką!

Data dodania: 27.05.2018

W ubiegły weekend 19 maja 2018 roku tucholski ośrodek sportu i rekreacji na kilka godzin zawrzał od sportowych emocji i wypełnił się duchem rywalizacji w trakcie turnieju piłki siatkowej. Do Tucholi przyjechali starsi i młodsi absolwenci Technikum Leśnego oraz jego aktualni uczniowie aby zmierzyć swoich sił w sportowej rozgrywce. Gospodarzy pozytywnie zaskoczyła popularność turnieju gdyż zebrało się aż 6 drużyn męskich i dwie drużyny damskie. Turniej rozpoczął się od przywitania przybyłych gości przez Pana Dyrektora Technikum Leśnego Piotra Marciniaka a cała impreza była prowadzona przez Pana Romana Smolińskiego, który również grał w jednej z drużyn absolwentów. Mecze były sędziowane przez Kazimierza Stuckiego, Janusza Zielińskiego i Annę Grzywacz.

Służba Więzienna w Technikum Leśnym.

Data dodania: 24.05.2018

 

 
Dnia 26 kwietnia w sali "STS" odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszami Służby Więziennej stacjonującymi na codzień w Ośrodku Doskonalenia Kadr SW w Suchej. Mundurowi przedstawili charakterystykę swojej pracy, zademonstrowali sprzęt (broń szkoleniową, tarcze, kombinezon grup interwencyjnych, pałki, kajdanki) a także kilka chwytów z samoobrony-technik interwencyjnych. Uczniowie chętnie brali udział w praktycznych ćwiczeniach np. zakładanie dźwigni transportowych czy też "kajdankowanie". Na koniec można było wejść i zobaczyć od wewnątrz wóz SW.
Karol Wolszleger 
 
Fot. Maciej Pilarski
 

Wycieczka klas trzecich

Data dodania: 16.05.2018

 Tym razem udaliśmy się w południowo – zachodnie regiony Polski, a nawet przekroczyliśmy południową granicę. Wyruszyliśmy w niedzielę 6 maja. Pierwszy etap to Nadleśnictwo Ruszów, zarządzające fragmentem Borów Dolnośląskich. Wizytę w nadleśnictwie zdominował temat reintrodukcji głuszca. Pan Nadleśniczy Janusz Kobielski przedstawił nam prezentację na ten temat, a w terenie, podczas wędrówki do woliery, w której aklimatyzują się sprowadzane osobniki, odkrywał przed nami tajniki tropienia śladów bytności tych wspaniałych kuraków. Na nocleg ściągnęliśmy do gościnnej, znanej nam od lat „Marysieńki” w Szklarskiej Porębie. W poniedziałek ruszyliśmy w Góry Stołowe. Na miejscu pod swoją opiekę wziął nas Pan Tadeusz Kandefer, przewodnik, pracownik Parku Narodowego „Gór Stołowych”. 

Prosto z lasu, odcinek 7/18

Data dodania: 16.05.2018

 LINK FILMU: Prosto z lasu, odcinek 7/18

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych