Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościPokaz pracy harwestera

Data dodania: 20.02.2019

 Klasa 3a w dniu 12 lutego, jak co tydzień, udała się do leśnictwa Biała w nadleśnictwie Woziwoda w celu odbycia zajęć praktycznych z zakresu użytkowania zasobów leśnych. Tam, na działce zrębowej w pierwszym etapie przybliżono młodzieży tematykę mechanizacji prac leśnych Polsce, jej problematykę oraz naznaczono wady, jak i zalety tego typu rozwiązań mających usprawnić prace pozyskaniowe w naszej gospodarce leśnej. W części drugiej operator maszyny wielooperacyjna typu harwester należącej do Zakładu Usług Leśnych „Szarmach” przedstawił dokładnie na czym polega jego praca oraz zaprezentował wymianę dwóch podstawowych elementów układu tnącego, tj. piły łańcuchowej i prowadnicy. Młodzi leśnicy mogli podziwiać, jak maszyna sprawnie wykonuje kolejne cięcia. Osoby chętne pod okiem operatora mogły zasiąść za sterami harwestera i poczuć się jak prawdziwi operatorzy. Kto wie, być może ktoś z nich w przyszłości zasiądzie na tego typu maszynie na dłużej?

 

Hubetr Schwarz i Mateusz Friede

Zaproszenie

Data dodania: 20.02.2019

 

Audycja radiowa w Polskim Radio PiK

Data dodania: 12.02.2019

    Młodzi leśnicy z Tucholi po raz kolejny w wakacje pojadą na szmaragdową wyspę. Grupa dwudziestu pięciu uczniów z poziomu klas drugich spędzi w Irlandii cztery tygodnie. Staż zagraniczny jest częścią projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”  realizowanego w ramach programu ERASMUS+ „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Aby się w nim znaleźć uczniowie muszą przejść proces rekrutacji wyłaniający grupę najlepszych. Bo taki wyjazd to nie tylko nauka ale także atrakcyjny sposób spędzenia części wakacji. Uczniowie klasy 3B – Natalia Muchowska i Kajetan Sala, uczestnicy projekty w 2018 roku – opowiadają w audycji „Młodzieżowa Szkoła Umiejętności” w Polskim Radio PiK o swoich przeżyciach i zdobytym doświadczeniu podczas pobytu w Irlandii. 

 
Błażej Wilkowski
 

Rekrutacja do projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 04.02.2019

  Rok szkolny 2018/2019 jest trzecim z rzędu, gdzie kolejna grupa uczniów ma możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    W tegorocznej edycji zainteresowanie uczniów klas drugi Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi było zdecydowanie większe a niżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. 49 kandydatów aplikowało o  pierwszych 25 miejsc, które zapewniały uczestnictwo w wyjeździe na szmaragdową wyspę. Zgodnie z regulaminem kandydaci, którzy uzyskali 10 kolejnych miejsc, znaleźli się na liście rezerwowej, na wypadek rezygnacji którejś z  osób zakwalifikowanych do tegorocznego projektu.

Lista osób zakwalifikowanych do projektu : ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 30.01.2019

 Lista osób zakwalifikowanych do projektu :  ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” 

Technikum Leśne w Tucholi JEDYNĄ ZŁOTĄ SZKOŁĄ w POWIECIE TUCHOLSKIM!

Data dodania: 11.01.2019

    Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi tradycyjnie już znalazło się w gronie laureatów prestiżowego  „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”, organizowanego corocznie przez miesięcznik „Perpektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W „Rankingu Techników 2019”  nasza szkoła zajęła znakomite 39 miejsce w kraju i 2 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim! Oznacza to, że nadal jesteśmy „ZŁOTĄ SZKOŁĄ”.

  Satysfakcji  dostarczyło nam także porównanie tucholskiego „leśnika” i innych techników leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. Wśród 11 szkół resortowych znaleźliśmy się na zaszczytnym I miejscu. W gronie 100 najlepszych szkół  technicznych w kraju znalazły się również technika leśne w Białowieży (na 72 m-cu)  i Zagnańsku (na 84 m-cu).

 W województwie kujawsko-pomorskim wyprzedziło nas tylko Technikum Elektroniczne w ZSE w Bydgoszczy (10 m-ce w kraju). W „złotej setce” znalazły się ponadto 3 inne szkoły bydgoskie: Technikum Ekonomiczne w ZSE-A (43 m-ce w kraju), Technikum Budowlane w ZSB (54 m-ce w kraju) oraz Technikum w ZS Chemicznych (82 m-ce w kraju).

Komunikat

Data dodania: 06.01.2019

 W dniu 09.01.2019 o godz. 15:30 w auli szkolnej 

odbędzie się
  test z języka angielskiego oraz wiedzy leśnej
 dla uczniów, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie:
 ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036266 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+   
sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
  
Błażej Wilkowski
 

Hej kolęda, kolęda..

Data dodania: 05.01.2019

Bożonarodzeniową tradycją w naszej szkole jest śpiewanie kolęd. Cała szkoła była napełniona muzyką w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną. Grupa młodzieży wraz z Panem Profesorem Sicińskim śpiewała kolędy w auli szkolnej z akompaniamentem gitary i fortepianu. Uczniowie mogli przyjść i także zaangażować się w śpiew. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Marcelina Talaśka

 

Dyskusyjny klub Książki

Data dodania: 03.01.2019

 5 grudnia 2018 r. nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w bibliotece, by porozmawiać o „Więźniu labiryntu” J. Dashnera. Dyskusja, jak zawsze, była ożywiona, a zdania na temat odczuć, które wywołała lektura, podzielone. Książka, która należy do gatunku fantastyki, wywarła

Konkurs plastyczny Ekoświęta.

Data dodania: 21.12.2018

 Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej 18 grudnia ogłosiło wyniki konkursu plastycznego "Ekoświęta". Celem konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie ekologicznej ozdoby choinkowej.Na konkurs wpłynęło 96 prac.

Uczennica klasy IV a Wiktoria Sieracka zajęła I miejsce. Wykonała przepiękną  bombkę pachnącą świętami.

Wiktoria wielokrotnie zdobywała nagrody   w konkursie na ekologiczne ozdoby i kartki pachnące świętami.

Gratulujemy!

Lucyna Chylewska

1
2
3
4
5
6
7
8
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych