Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościWycieczka do Berlina.

Data dodania: 09.12.2018

Grupa 43 uczniów wraz z opiekunami udała się 6 grudnia na jednodniową wycieczkę do Berlina.

Wizytę w stolicy Niemiec  rozpoczęliśmy od zwiedzania  Muzeum Techniki. Muzeum znajduje się na terenie byłego dworca towarowego "Anhalter Güterbahnhof". Na olbrzymiej powierzchni  mogliśmy obejrzeć  parowozy, statki, samoloty , samochody oraz  inne pojazdy. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się interaktywna wystawa Spectrum.

Następnie wraz z przewodnikiem wędrowaliśmy  po Berlinie. Najważniejsze punkty naszego zwiedzania to: Brama Brandenburska, Reichstag, Kościół Pamięci  Cesarza Wilhelma,  Pomnik Pomordowanych Żydów Europy , Plac Poczdamski , fragmenty Muru Berlińskiego , ewangelicka Katedra .

Na placu Aleksandra uczestniczyliśmy w Jarmarku Bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt). Zwróciliśmy uwagę na mnóstwo  straganów oferujących ozdoby świąteczne np. dziadki do orzechów (Nussknacker), Räuchermann , różnego rodzaju kalendarze i wieńce  adwentowe . Oprócz tego wszędzie roznosił się zapach piernika i przypraw m.in. cynamonu, goździków. Iluminacje  świetlne (karuzele, piramidy świąteczne),dźwięki kolęd i muzyki świątecznej  wprowadziły nas  w  magiczną atmosferę zbliżających się świąt.

Organizatorami wycieczki były: Kamila Wróblewska i Lucyna Chylewska.

 

Lucyna Chylewska

 

Technikum Leśne na ludowo

Data dodania: 08.12.2018

Folklor to ważna dziedzina polskiej kultury ludowej. My-Polacy, słyniemy z jej zróżnicowania i bogactwa, które można zaobserwować m.in. w strojach, sztuce i tradycjach grup etnicznych.

 

W celu przybliżenia tego tematu, uczniowie Technikum Leśnego przygotowali wieczorek poetycki pt. Ludowość- dawniej i dziś. Odbył się on 26 listopada bieżącego roku w auli szkolnej. Całość spektaklu uświetniał chór, który wprowadził nas w atmosferę ludową. Młodzież wystąpiła w strojach charakterystycznych dla regionów, z których pochodzi. Przedstawienie rozpoczęli Kaszubi od scenki pt. "Kaszubskie nuty" i recytacji wiersza również w tym języku. Następnie humorystyczny dialog odegrała Borowiaczka, wcielając się w rolę rodzeństwa. Uwagę całej publiczności zwrócił taniec miłosny- kujawiak, tańczony na tzw. ugiętych kolanach. Nie zabrakło również Kociewiaków, Kurpiów i Krajniaków mówiących w swoich gwarach. Zachwycali oni zgromadzonych zarówno wyglądem, jak i prezentowanymi umiejętnościami. Ponadto dwoje uczniów z klasy IV wykonało prezentację multimedialną o demonach, w których magiczną moc dawniej wierzyli ludzie.

 

Wieczorek podsumowały liczne oklaski i uśmiechy na twarzach. Morał wynikający z tego wydarzenia jest taki, że nie możemy zapomnieć o kulturze ludowej, a powinniśmy wspierać jej rozwój.Pomysłodawcami byli Kacper Sosnowski (klasa III) i Wojciech Jabłonowski (klasa II). Opiekę sprawowała Pani prof. Katarzyna Umińska. Wieczorek poprowadzili : Zuzanna Żabińska i Kacper Sosnowski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszej uroczystości!

 

Zuzanna Żabińska

 

Dzień pełen radości…

Data dodania: 07.12.2018

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki i to można powiedzieć z rozmachem. Na przerwach słychać było nastrojowe świąteczne melodie, a dzięki ozdobionym mikołajkowo drzwiom do sal lekcyjnych zostaliśmy wprowadzeni w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście zawitał do nas też święty Mikołaj, któremu towarzyszyły dwie urocze pomocnice -Anielice i skrzat w zielonej czapeczce.
Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, i pracownicy szkoły obdarowani zostali słodkościami i życzeniami. Wszystkim udzielił się ten świąteczny nastrój i dopisywał dobry humor. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie, którzy przyszli do szkoły w czapce mikołajkowej otrzymali dodatkowy prezent w postaci zwolnienia z ustnego pytania.
Dziękujemy za to, że wszyscy tak wspaniale przyłączyliście się do naszej zabawy i wyjątkowo radośnie potraktowaliście ten dzień.
A tak przy okazji przypominamy o trwającym konkursie na najpiękniejszy, nawiązujący do tradycji szkoły wystrój klas. Liczymy jak zawsze na Wasze niepowtarzalne pomysły…..

Lidia Nurczyńska
 

Zaproszenie

Data dodania: 05.12.2018

 Zaproszenie

8 dni, 9 nocy i 5 godzin

Data dodania: 03.12.2018

Tyle właśnie wynosi rekord ptasich przelotów bez odpoczynku. Rekordzista - Szlamnik rdzawy pokonuje w tym czasie 11,68 tys.km z Syberii nad Pacyfikiem do Nowej Zelandii, bez lądowania, ze średnią prędkością 60 km/h. Te oraz podobne ciekawostki ze świata ptaków towarzyszyły nam w czwartkowy wieczór, 29 listopada, podczas wykładu w PN "Bory Tucholskie". Ostatni tegoroczny wykład pt. "Wielkie poruszenie w świecie ptaków" należał do Pana dr. inż. Piotra Indykiewicza, pracownika naukowego Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.

                                                               Jolanta Wencel

Wyjątkowy listopad na 100-lecie odzyskania niepodległości

Data dodania: 02.12.2018

Miesiąc listopad mamy już za sobą. Czas zatem podsumować działania samorządu uczniowskiego, jakich podjęliśmy się w miesiącu refleksji, zadumy i pamięci narodowej. Już sama przyroda w przebarwiających się i opadających liściach przypomina nam o przemijaniu, również naszego życia.
Przed Świętem Zmarłych zbieraliśmy znicze, które następnie zapłonęły na grobach zmarłych pedagogów i pracowników naszej szkoły. Nasza akcja „Światełko Pamięci” trwa już tradycyjnie od wielu lat i jak zawsze mogliśmy liczyć na uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy hojnie wsparli nasze zmagania. Bardzo serdecznie dziękujemy!
Listopad jest szczególnym miesiącem pamięci narodowej, miesiącem wspomnień związanych z naszą polską historią. W tym roku w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości listopadowe święto uczciliśmy wyjątkowo uroczyście.
Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży ”Rekord dla Niepodległej” i 9 listopada 2018 roku o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. 

Msza Hubertowska dla klas pierwszych TL w Tucholi.

Data dodania: 28.11.2018

 Okoniny 22.11.2018r.

W czwartek 22.11.2018 klasy pierwsze, sygnaliści, sokolnicy i członkowie Klubu Etycznego  Łowiectwa brali udział w mszy Hubertowskiej, w Okoninach. Mszę odprawił kapelan myśliwych i leśników diecezji Peplińskiej ks. Andrzej Koss.

Młodzież zwiedziła zabytkowy kościół w Śliwicach i poznała historię regionu. Ciekawostką przyrodniczą była informacja o nietoperzach zamieszkujących kościół. Ksiądz w nawiązaniu do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

NAUCZYCIEL NA MEDA

Data dodania: 19.11.2018

Weronika Nitka 

Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki

Data dodania: 16.11.2018

 REGULAMIN REKRUTACJI
I UCZESTNICTWA W PROJEKCJE

„AWANTURA W RECCO – DRZEWKO WOLNOŚCI

Data dodania: 13.11.2018

 29 października melomani z naszej szkoły byli na wyjątkowym przedstawieniu w gościnnych progach Opery Nova w Bydgoszczy.

„AWANTURA W RECCO – DRZEWKO WOLNOŚCI” to opera napisana przez kompozytora Macieja Małeckiego specjalnie na zamówienie bydgoskiej opery.

1
2
3
4
5
6
7
8
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych