Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościHarmonogram egzaminów poprawkowych-sierpień 2018 r.

Data dodania: 25.06.2018

Egzaminy poprawkowe

Wtorek, 28.08.2018 r.

1.       Egzamin poprawkowy z języka angielskiego, 9.00, sala nr 109

Komisja:

Przewodnicząca: Anna Stybaniewicz-Pik

Członkowie: Izabela Zienkiewicz, Błażej Wilkowski

TRENING Z INSTRUKTOREM POLICJI

Data dodania: 20.06.2018

 Dnia 30 maja w sali OSiR szkolna sekcja samoobrony uczestniczyła w kolejnym już trzecim spotkaniu, a właściwie szkoleniu z instruktorem samoobrony, technik i taktyki interwencji, a także strzelań policyjnych z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.

VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Krótkich Form Literackich w Języku Angielskim i Niemieckim

Data dodania: 19.06.2018

   Konkurs odbył się 13 czerwca 2018 r. w auli Technikum Leśnego w Tucholi. W konkursie finałowym wzięło udział 14 uczniów z tucholskich szkół ponadpodstawowych: TL, ZSLiA oraz LO. Rywalizowali oni w dwóch kategoriach: język angielski i język niemiecki. Finaliści byli zwycięzcami eliminacji szkolnych w swoich szkołach macierzystych. Patronat Honorowy nad konkursem objął Andrzej Kobiak – Senator RP. Pani Halina Janowska-Giłka – Kawaler Orderu Uśmiechu  również włączyła się w pomoc przy organizacji konkursu fundując dwie drugie i dwie trzecie nagrody dla laureatów poszczególnych kategorii oraz do nagród dla wszystkich laureatów dołączyła paczki ze słodyczami. Pan Senator ufundował natomiast dwie pierwsze nagrody. Laureaci otrzymali również nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Oxford University Press, Nadleśnictwo Lutówko oraz Lasy Państwowe. Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00 powitaniem uczestników i jury przez Pana Dyrektora. Do godz. 11.10 trwały przesłuchania. Następnie uczesnicy udali się na zwiedzanie naszej szkoły ze szczególnym uwzględnieniem sokolarni oraz Izby Tradycji Łowieckich. W tym czasie jury ( p. Hanka Domagalska, Emilia Jeneralska, Marlena Pawłowska- Holz oraz Agnieszka Semrau- Pieczka ustaliły werdykt. O godz. 12 wszyscy uczestnicy udali się na posiłek do szkolnej stołówki. Po posiłku nastąpiło ogłoszenie wyników. I tak

Język angielski:

1.       Karina Zienkiewicz  LO

2.       Julia Mucha              LO

3.       Patryk Myk               LO

Język Niemiecki:

1. Patryk Myk          LO

2. Karol Kuzimski     TL

3. Martyna Kołacz    ZSLiA

Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród głos zajęli w kolejności:

1.       Senator RP – Andrzej Kobiak

2.       Kawaler Orderu Uśmiechu – H. Janowska-Giłka

3.       Pan Dyrektor TL – Piotr Marciniak

4.       Organizator z ramienia szkoły – Izabela Zienkiewicz

       Konkurs zakończył się wspólnym zdjęciem wszystkich osób zaangażowanych w działania związane z organizacją i przebiegiem konkursu wykonanym przez dziennikarza Tygodnika Tucholskiego – Kamila Tajla, którego artykuł nt. konkursu ukarze się w „TT” dnia21.06.18 r.

        Opr. Izabela Zienkiewicz       zdjęcie: "Tygodnik Tucholski"

Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

Data dodania: 17.06.2018

Reprezentacja naszej szkoły, jak co roku, wzięła udział w Mistrzostwach Polski Leśników w biegu na orientację, które odbyły się w Bytowie. W pierwszym dniu mistrzostw zawodnicy biegali po pięknym mieście oraz okolicach zamku. Na trasie liczącej około 2 km należało odnaleźć 17-19 punktów kontrolnych. W drugim dniu zawodów, na terenach leśnych, odbył się bieg mistrzowski, którego trasa liczyła 5-7 km a organizatorzy ukryli aż 22punkty kontrolne.

Karol Kuzimski -finalistą konkursu językowego.

Data dodania: 16.06.2018

 W dniach 14-15 czerwca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu odbył się  finał konkursu  "Pokaż nam język".

Temat wiodący XVIII edycji brzmiał:

 "Wolność kocham i rozumiem. Czym jest wolność dla młodego pokolenia?"

Konkurs " Pokaż nam język"  składał się z dwóch etapów:

etap I-zawody szkolne, odbywały się za pośrednictwem Internetu i  polegały na udzieleniu przez uczestników konkursu odpowiedzi na 100 zamkniętych  pytań testowych.

W zawodach szkolnych wzięło udział 2814 uczniów  ( 1814 z j. angielskiego i 1000 uczniów

 z j. niemieckiego).

etap II -finał ogólnopolski.

Do tego etapu zakwalifikowano 25 osób z każdego języka, które zdobyły największą liczbę punktów w I etapie.

Do finału konkursu zakwalifikował się Karol Kuzimski z kl. IIIa  z języka niemieckiego.

Finał polegał na napisaniu w czasie 45 min eseju (220-260 słów)-"Wolność-przywilej czy obowiązek?"

Spośród finalistów 5 osób przechodziło do części drugiej- debaty moderowanej.

Mimo , iż Karol nie uczestniczył w debacie ,osiągnął bardzo dobry wynik i znalazł się w pierwszej dziesiątce finalistów.

Organizatorzy konkursu bardzo zadbali o uczestników i  zapewnili uczniom oraz  opiekunom  mnóstwo atrakcji w czasie wolnym.

Karol oprócz pamiątkowego dyplomu otrzymał nagrodę finansową.

Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję.

 

Lucyna Chylewska

 

 

Dzień Patrona Szkoły Adama Loreta

Data dodania: 14.06.2018

 W poniedziałek 11 czerwca br. nasza szkoła uroczyście obchodziła Dzień Patrona Szkoły Adama Loreta.    Uroczystość nadania Technikum Leśnemu w Tucholi Jego imienia oraz poświęcenia sztandaru odbyła się dnia 23 kwietnia 2010 roku. Natomiast od 2011 roku na początku czerwca corocznie z dumą i radością świętujemy Dzień Patrona Szkoły. Adam Loret to pierwszy naczelny dyrektor Lasów Państwowych i rzeczywisty architekt administracji LP. Przyczynił się on do powstania nowoczesnego modelu leśnictwa, który w głównych założeniach obowiązuje do dnia dzisiejszego. Loret  zmienił spojrzenie środowiska leśników polskich i europejskich na sposób zarządzania gospodarstwem leśnym. Jego działania spowodowały sukcesywne zwiększanie własności państwowej LP, lesistości kraju oraz procentowego udziału w zarządzaniu majątkiem naszego odbudowującego się państwa. Jego działania miały niewątpliwie duży wpływ na gospodarkę kraju, w tym m.in. na budowę portu w Gdyni.

  W poniedziałkowych obchodach święta patrona znalazły się takie punkty, jak:
- uroczysty przemarsz społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości ze szkoły do Kościoła pw. Bożego Ciała w Tucholi, prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną Lasów Państwowych,
- Hubertowska Msza Święta, 
- gala, na którą składały się m.in.: wystąpienia dyrektora oraz gości, prezentacja sylwetki Adama Loreta, informacje nt. konkursu „Adam Loret – wielki patriota, wielki leśnik, wielki człowiek”, akademia patriotyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koncert orkiestry ROLP,
- posadzenie Dębu Wolności przed głównym budynkiem szkoły,
- rozgrywki sportowe oraz piknik internacki w stylu country.
      W uroczystości udział wzięli m.in.: pani Małgorzata Joanna Golińska – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pan Bartosz Michał Bazela – dyrektor RDLP w Toruniu, pan Bartłomiej Obajtek – dyrektor RDLP w Gdańsku oraz prof. dr hab. Roman Gornowicz – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
   Wkrótce na FB szkoły i FB Samorządu Uczniowskiego dostępne będą zdjęcia z naszego szkolnego święta.
             Anna Stybaniewicz-Pik
 

Sukcesy Mateusza i Ali

Data dodania: 11.06.2018

 Tegoroczny XLII OWiUR miał swoje zwieńczenie (etap centralny) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w dniach 6 – 8 czerwca. W eliminacjach szkolnych, w placówkach, które postanowiły uczestniczyć w olimpiadzie, wzięło łącznie udział 15852 uczniów. Do etapu okręgowego, który odbył się w kwietniu, zakwalifikowało się 1287 osób, z których z kolei 227 na szczebel centralny. Uczestnicy startowali w 11 blokach: produkcja roślinna i zwierzęca, architektura krajobrazu, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, technologia żywności, gastronomia, weterynaria, agrobiznes i leśnictwo. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test 60 pytań, a potem zmierzyli się z częścią praktyczną, w której leśnicy mieli za zadanie rozpoznać owady, rozpoznać rośliny zielne i przypisać je do właściwych siedlisk leśnych oraz wskazać wady drewna wraz ze sposobem ich pomierzenia. Łącznie z obydwu części zdobyć można było 120 pkt. Tegoroczny, najwyższy wynik (114 pkt.) padł w bloku produkcji zwierzęcej. Nie pobito tym samym rekordowego wyniku dotychczasowych edycji olimpiad sprzed 12 lat, który wynosi 117pkt. W bloku leśnictwo zadania okazały się bardzo trudne. Z wynikiem 94 pkt. zwyciężył Mateusz, drugie miejsce zajął reprezentant Zagnańska, trzecie Warcina, a czwarte Leska. Alicja uplasowała się szóstym miejscu zdobywając, jak pozostali wymienieni, tytuł laureata. Serdeczne gratulacje.

                                                   Jolanta Wencel  

Dzień Patrona Szkoły Adama Loreta

Data dodania: 08.06.2018

 Program uroczystości

 Planowe lekcje: 8.00 – 10.30

10.30: zbiórka wszystkich uczniów ,,pod lipami”

10.30 – 10.40: formowanie kolumny czwórkowej w następującej kolejności:

-orkiestra

-poczet sztandarowy

-goście, pracownicy szkoły

 

Konkurs wiedzy o Adamie Lorecie rozstrzygnięty!

Data dodania: 05.06.2018

29 maja 2018 roku odbył się finał pierwszego konkursu wiedzy o Adamie Lorecie, patronie Technikum Leśnego w Tucholi. Nad przebiegiem i organizacją konkursu czuwały panie: Anna Stybaniewicz-Pik, Lucyna Chylewska oraz Lidia Nurczyńska. Nasz konkurs miał na celu przybliżenie, popularyzację i utrwalenie wiedzy na temat historii Lasów Państwowych w latach 20-ych i 30-tych XX wieku i oczywiście postaci Adama Loreta wśród uczniów szkoły.
Nasze przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Adam Loret – obrońca polskiej przyrody – był wielkim patriotą, który miał swoje zasługi dla naszej ojczyzny nie tylko w dziedzinie leśnictwa. W okresie zagrożenia wojną z Niemcami wprowadził Przysposobienie Wojskowe Leśników, ponadto za jego przyczyną pomagano szkołom i wojsku, zakupując potrzebne sprzęty. Aresztowany przez wojska radzieckie zamordowany przez NKWD prawdopodobnie na początku 1940 roku.
Rok jubileuszowy setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest wspaniałą okazją, aby również w taki sposób uczcić to ważne dla nas, Polaków, wydarzenie.  

Tuchola szóstą drużyną Europy

Data dodania: 05.06.2018

Szkolna drużyna umiejętności leśnych w dniach 23-26 maja wzięła udział w Mistrzostwach Europy Szkół w Umiejętnościach Leśnych w Sopron na Węgrzech. Wyłoniona na rozegranych miesiąc wcześniej Mistrzostwach Polski reprezentacja wystąpiła w składzie: Wiktoria Warmbier, Maciej Pilarski, Piotr Jendrzyński, Arkadiusz Filipski i Marcin Schmidt. Mimo pewnego niedosytu po wynikach w pracy pilarką, wszystko zrekompensował świetny w naszym wykonaniu tzw. bieg leśnika. Łączna ilość punktów dała nam w stawce 22 drużyn z całej Europy miejsce szóste. Indywidualnie w pracy pilarką najlepiej spisał się Maciej, który zajął 21 lokatę na 88 startujących. Prawdziwą osłodą naszego udziału był z pewnością złoty medal w przerzynce kombinowanej, jaki zdobył Arek. Wiktoria wraz z koleżankami z Austrii, Holandii i Węgier utworzyła międzynarodowy team żeński. Całość zmagań przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze, a techniczne przygotowanie konkurencji ocenić należy wzorowo. Całością zawodów koordynowała sama prezes ialc (Międzynarodowej Organizacji Zawodów Drwali). Kolejne mistrzostwa Europy rozegrane zostaną w Szwecji, na które organizatorzy już zapraszali. Opiekunami podczas wyjazdu byli Izabela Zienkiewicz i Kamil Szarmach.
1
2
3
4
5
6
7
8
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych