Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościZaproszenie na wystawę

Data dodania: 21.03.2019

 

Zaproszenie

Data dodania: 18.03.2019

 

Sukces Dawida Kozaneckiego

Data dodania: 08.03.2019

Fundacja Ekologiczna Laudato Si zorganizowała ogólnopolski konkurs pt. "Jesienne liczenie ptaków wędrownych" . Konkurs przyrodniczy przeznaczony był dla osób, które  chciały pogłębić swoją aktywność i wykazać się dodatkowymi zdolnościami jako ornitolodzy.   Uczeń naszej szkoły Dawid Kozanecki zajął trzecie miejsce. Wykonał pracę przedstawiającą prawidłowo wykonaną obserwacje ptaków w terenie, specyfikę miejsca I liczbę zaobserwowanych gatunków .

Robert Nowakowski

Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza

Data dodania: 06.03.2019

 Projekt „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza” realizowany jest przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Jest to pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauki przedmiotów zawodowych. 

Kraina morza, klifów i wysp

Data dodania: 06.03.2019

 W takim właśnie kontekście , podczas „Czwartkowego spotkania z przyrodą” w dniu 28 lutego br., o Wolińskim Parku Narodowym opowiadała Pani Elżbieta Waliszewska – Lorent, Główny specjalista ds. edukacji WPN. Opowieść przeniosła nas do roku 1960, kiedy to, dzięki staraniom m.in. prof. Szafera, został utworzony Woliński PN, znacznie powiększony o przybrzeżny pas wód Bałtyku, wyspiarską wsteczną deltę Świny z otaczającymi ją wodami Zalewu Szczecińskiego, w roku 1996. Zyskał wtedy miano pierwszego w Polsce parku morskiego.

                                                                                           

Szkolenie z zakresu pielęgnacji drzew

Data dodania: 03.03.2019

Dnia 25 lutego zakończył się kurs arborystyczny trwający łącznie trzy dni. Jak co roku odbywał się on na poziomie klas trzecich w ramach cotygodniowych zajęć praktycznych. Na spotkaniach z prowadzącym szkolenie, panem Pawłem Oleszkiewiczem poznaliśmy pracę arborysty, zarówno w teorii, jak i praktyce. Wyczerpująco omawialiśmy kwestię pielęgnacji, czy usuwania drzew pod względem prawnym. Zapoznaliśmy się ze specjalistycznym wyposażeniem i ubiorem obowiązującym przy wykonywaniu tego typu prac na wysokości oraz wymaganiami, które trzeba spełniać, aby wykonywać ten zawód. Mieliśmy możliwość poznania sprzętu arborystycznego oraz wypróbowania go w praktyce. Były to między innymi: proca, z której strzelaliśmy do wyznaczonego celu w koronach drzew, specjalistyczne liny i ściągacze, czy choćby piły ręczne i spalinowe. Wszyscy nauczyli się, jak poprawnie zakładać węzły i mocowania. Najbardziej wyczekiwanym przez nas zadaniem było wspięcie się na drzewo. Chętne osoby z grupy odpowiednio do tego przeszkolone i wyposażone w niezbędny sprzęt wspinały się pod okiem prowadzącego. Szkolenie to było przyjemnym połączeniem pracy i zabawy. Na pewno zdobyte doświadczenia zostaną w naszej pamięci na długo.
 
Zuzanna Żabińska i Patrycja Jakubowska

Mateusz i jego sukcesy .

Data dodania: 03.03.2019

Mateusz Muzolf uczeń klasy 4a  jest laureatem wielu konkursów , olimpiad i zawodów.Rok 2018 był dla Mateusza szczególnym rokiem . Zajął on I miejsce w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych . W Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Eko-Planeta" zajął III miejsce. Od lat bierze  udział w konkursie wiedzy przyrodniczej " Trójbój przyrodniczy", gdzie zawsze zajmuje najwyższą lokatę. Został  Mistrzem Systematyki w Zaborskim Konkursie Botanicznym "O Złote Kocanki Piaskowe". Wiedza na temat ptaków znalazła potwierdzenie w konkursie ornitologicznym "O Kulika Wielkiego" -II miejsce. We wrześniu wziął udział  w XV Międzynarodowym Młodzieżowym  Konkursie Leśnym w Moskwie.Nagrodą, za wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach, jest  Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Szczególnym wyróżnieniem dla ucznia jest Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, które także należy do Mateusza (trzeba zaznaczyć , iż tę nagrodę,  do tej pory otrzymało  tylko dwóch uczniów z naszej szkoły).Do Mateusza należą jeszcze dwa tytuły: " Prymus Pomorza I Kujaw" oraz " Prymus Zawodu Kujaw I Pomorza".Mateusz jest bardzo skromnym człowiekiem , koleżeńskim, chętnym do niesienia pomocy innym. Jest bardzo obowiązkowy (zawsze gotowy do pracy w Poczcie Sztandarowym).By osiągnąć  w życiu to ,o czym się marzy, należy zdobyć wiedzę i wypracować pewne umiejętności , które zbliżą nas do realizacji naszych celów.

 Można powtórzyć za Napoleonem Bonaparte:

 "Cierpliwość, wytrwałość  i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu".

Oby ta dobra passa nie opuszczała Mateusza.

Lucyna Chylewska

Spotkanie z pracownikiem RDLP w Toruniu.

Data dodania: 03.03.2019

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu z p. Waldemarem Wenclem-Głównym specjalistą SL - Pełnomocnikiem Dyrektora RDLP w Toruniu ds. zagospodarowania terenów klęskowych.

Tematem  prezentacji  była: "Klęska wiatrołomów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu z 2017 r.".

Wykład rozpoczął się od  przedstawienia szkód w Lasach Państwowych wyrządzonych przez huragan w dniu 11 sierpnia 2017r. Była to największa  klęska w historii LP.

Należy nadmienić , iż w 2012 roku  przeszła trąba powietrzna nad Nadleśnictwem Trzebciny. Uszkodzenia całkowite drzew nastąpiły na pow. 450 ha. Dla porównania  w 2017 roku powierzchnia uszkodzeń wyniosła 21,8 tys. ha. Wniosek:  klęska z 2017 roku była 40-50 razy większa od tej z 2012 r.

Następnie zostały omówione  szkody na terenie RDLP  Toruń ( nadleśnictwa: Czersk, Gołąbki, Przymuszewo, Szubin, Runowo, Rytek, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica). Poszczególne slajdy (zdjęcia)z prezentacji pokazały ogrom tragedii , która dotknęła nie tylko lasy.

Kolejnym punktem spotkania  było zwrócenie uwagi  na odnowienie powierzchni poklęskowej do 2024 roku .

Uczniowie ,nie tylko poznali zagadnienia związane z klęską, ale także dowiedzieli się o perspektywach pracy, czy stażu zawodowego po zakończeniu nauki w technikum.

 

Lucyna Chylewska

 

 

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Data dodania: 25.02.2019

 20 lutego 2019 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki ponownie spotkali się w bibliotece, aby tym razem omówić książkę M. Zusaka pt. „Złodziejka książek”. Członkowie ochoczo dzielili się swoimi przemyśleniami, jak i również opiniami związanymi z omawianym tytułem. 

Praktyki z urządzania lasu - szansą dla nas!!!

Data dodania: 22.02.2019

Z inicjatywy dyrektora naszej szkoły 6 lutego 2018r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z dyrektorem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, oddział Gdynia panem Arkadiuszem Kuklińskim. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat zakresu pracy, którą wykonują pracownicy tej placówki uczniowie zostali zapoznani z ofertą wakacyjnego stażu. Uczniowie klas trzecich naszej szkoły mają szansę odbycia miesięcznej (płatnej) praktyki w czasie wakacji.
Ale wynagrodzenie to nie wszystko.
Praktyki to szansa na sprawdzenie nowych możliwości na rynku pracy, na pogłębienie wiedzy z zakresu leśnictwa, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie nowego zakresu pracy leśnika, a także doskonalenie umiejętności praktycznych, które będą wykorzystane podczas praktycznej części egzaminu zawodowego. Rozszerzy to nasze CV. Możliwe, że niektórzy z nas zdecydują się w przyszłości na pracę w BULiGL. Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie i niektórzy z nas przez cztery wakacyjne tygodnie zaszyją się w lesie i oddadzą się "wielkoobszarowej inwentaryzacji zasobów leśnych".

Marcelina Talaśka IIIA
 

1
2
3
4
5
6
7
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych