Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościArtystyczny Tygiel przyznany naszym uczniom

Data dodania: 09.05.2019

 25.04.2019r. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbył się drugi „Nowodworski Tygiel Artystyczny”. Organizatorami byli TOK oraz Zespół Szkół  Ogólnokształcących  w Tucholi.

Był to konkurs talentów, który podzielono na różne kategorie: śpiew, taniec, teatr, kabaret, monolog, film, wystawy.

Naszą szkołę w śpiewie reprezentowała Natalia Muchowska z klasy trzeciej „b”, w monologu wystąpił Kacper Sosnowski z klasy trzeciej „b” ,natomiast w wystawie swoje malarstwo zaprezentował Kajetan Sala z klasy trzeciej „b”.

Sukcesy naszych uczniów na XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki i Wiersza Myśliwskiego im. Rafała Minicha w Przechlewie

Data dodania: 09.05.2019

 28.04.2019r. w Przechlewie odbył się ogólnopolski konkurs wiersza i piosenki myśliwskiej. Został on podzielony na kilka kategorii. W dziedzinie wiersza myśliwskiego można było zaprezentować twórczość własną oraz recytację wybranego wiersza Rafała Minicha i drugiego o tematyce myśliwskiej.

Tego dnia odbył się też konkurs na piosenkę myśliwską. W tej kategorii szkołę reprezentowali Natalia Muchowska i Kajetan Sala. Wykonali dwa utwory - jeden do słów Anny Grzywacz, drugi został napisany i skomponowany przez Kajetana Salę. Zdobyli pierwsze miejsce!

Etap okręgowy XLIII edycji OWiUR

Data dodania: 07.05.2019

 Eliminacje odbyły się 12 kwietnia w ZSTiO we Wrześni. Blok leśnictwo reprezentowało 16 uczniów z 5 Techników Leśnych w: Goraju, Miliczu, Starościnie, Rogozińcu i Tucholi. Najwyższy wynik 108/120 pkt uzyskał uczeń TL w Miliczu. Mateusz Muzolf z wynikiem 107 pkt uzyskał drugie miejsce. Etap centralny odbędzie się w Hańczowej, w powiecie gorlickim, w dniach 7-8 czerwca. W bloku Leśnictwo Okręg Poznański będą reprezentowały 4 osoby - 3 os. z TL w Miliczu oraz Mateusz. Niestety, Ali Wawrzak zabrakło 1 punktu, by zakwalifikować się do etapu centralnego. Zajęła 5 miejsce i tym razem, nazwać to można miejscem poza podium. Szkołę reprezentowali również: Wiktor Grzonkowski (2a), Paweł Jezierski (2c) oraz Maciej Szczuka (3a). Wszystkim serdecznie gratulujemy.

                                                                                             
                                                                                                                Jolanta Wencel 

Jubileuszowe Zawody Młodych Leśników

Data dodania: 06.05.2019

Po raz dziesiąty Koło Leśników UP w Poznaniu zorganizowało zawody, które zwycięzcom indywidualnym gwarantują otrzymywanie rocznego stypendium, pod warunkiem podjęcia nauki na Wydziale Leśnym tej uczelni. W tegorocznej edycji nasza drużyna wystartowała w składzie: Zuzanna Grabowska, Oliwia Susek i Mateusz Muzolf. 

Skąd to globalne ocieplenie? Rzecz o ludziach i ich planecie.

Data dodania: 06.05.2019

Taki był tytuł wykładu wygłoszonego 28 marca w PN „Bory Tucholskie” przez dr. hab. Bogdana Chojnickiego, prof. UPP, absolwenta TL w Tucholi. Profesor postawił wiele pytań dotyczących kondycji naszej planety. Wskazał sprawców globalnego ocieplenia i niektóre możliwości ograniczenia niekontrolowanych zmian. Bardziej istotne było jednak to, by znów przypomnieć sobie, że drobnymi czynami, każdy z nas może przyczynić się do zatrzymania lub przynajmniej istotnego spowolnienia zamierania życia na Ziemi. Niestety, według obecnych obserwacji, z pełną nonszalancją sobie, a przede wszystkim przyszłym pokoleniom, nieuchronnie ten proces serwujemy. Do nas leśników mocno przemawia ochrona mokradeł. Torfowiska pokrywające blisko 3% obszarów lądowych naszej planety, magazynują blisko 30% całej ilości węgla glebowego, czyli dwukrotnie więcej niż wszystkie lasy na świecie łącznie. Mokradła są najskuteczniejszymi pochłaniaczami CO2 na Ziemi. Hasło przywiezione przez Pana Profesora: „Nie bądźmy wyczerpani walką ze zmianami klimatu. Mokradła wspierają nasze wysiłki”, powinno nam towarzyszyć w przyszłej pracy. Wszystkim przyrodnikom, odwiedzającym PN w czwartkowe wieczory, serdecznie dziękuję i zapraszam we wrześniu.

                                                                                                                             Jolanta Wencel

Szkolne Koło Ornitologiczne

Data dodania: 23.04.2019

   Szkolne koło ornitologiczne prowadzone jest przeze mnie  od 2000 roku. Ze względu na  specyfikę i charakter szkoły młodzież chętnie włącza się w organizowane w jego ramach działania z ornitologii i ekologii. Dla wielu absolwentów hobby stało się pracą zawodową.

   Współpracujemy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska oraz placówkami oświatowymi.

   Szkolne koło prowadzi comiesięczne  zajęcia stacjonarne oraz terenowe. Podczas tych zajęć uczniowie zdobywają cenną wiedzę na temat :
- nauki rozpoznawania ptaków w terenie

- podstawowych metod badawczych z dziedziny ornitologii

- zbierania danych o zagrożeniach na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Bory Tucholskie

- liczenia ptaków zimujących na terenie ptasiej ostoi Wielki Sandr Brdy na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

 

Drzwi Otwarte w Technikum Leśnym w Tucholi

Data dodania: 23.04.2019

 

Coroczne wydarzenie, jakim są Drzwi Otwarte w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi po raz kolejny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów do klas pierwszych technikum. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów i z pewnością wiąże się z faktem, że w roku szkolnym 2019/2020 nabór będzie prowadzony dwutorowo –  rekrutacja dotyczyć będzie absolwentów gimnazjów oraz absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej. W trakcie Drzwi Otwartych, które odbyły się 13 kwietnia 2019r. szkołę odwiedziło ponad 500 osób (kandydaci wraz z rodzinami), a organizatorzy wydali ok. 250 wniosków o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej technikum. Oprócz zwiedzania bazy dydaktycznej szkoły, internatu oraz przeróżnych kół zainteresowań działających w szkole i w internacie, zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w przeróżnych konkursach tematycznych organizowanych w pracowniach ogólnokształcących, zawodowych, sali bioróżnorodności, internacie czy też wspomnianych kołach zainteresowań i agendach szkolnych.

X Tucholski Konkurs Języka Angielskiego

Data dodania: 08.04.2019

 W piątek, 5. kwietnia odbył się już dziesiąty Tucholski Konkurs Języka Angielskiego organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tucholi. Konkurs ma zasięg regionalny i biorą w nim udział uczniowie wielu prestiżowych szkół z regionu. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy IIB Marek Pliszka, który uzyskał wspaniały wynik 72 pkt. Należy nadmienić, że zwycięzca poszczycił się wynikiem 80 pkt. Jak poinformowały organizatorki, test, z roku na rok, jest coraz trudniejszy ze względu na poziom jaki reprezentują uczestnicy. W tym roku oprócz pytań związanych z gramatyką ( na poziomie FCE! )pojawiły się pytania związane z kulturą i literaturą krajów anglojęzycznych. Tym bardziej wynik  Marka jest powodem do dumy i gratulacji.  I.Z.

Ogólnopolski Internetowy Konkurs Języka Angielskiego UNDERSTAND

Data dodania: 08.04.2019

 W marcowym ogólnopolskim internetowym konkursie Understand organizowanym przez firmę Mogalo wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły. Test rozwiązywany jest przez internet. Uczniowie wysłuchują pytań i mają ograniczony limit czasowy na wskazanie odpowiedzi. W tym roku ocenę bardzo dobrą, pierwsze miejsce w województwie a ósme w kraju na poziomie klas trzecich przypadło Piotrowi Lejkowskiemu z klasy IIIA(105pkt). Marek Pliszka z klasy IIB otrzymał ocenę dobrą (darmowy udział w kolejnej edycji) z wynikiem 82,25 pkt co pozwoiło mu jednak zdobyć pierwsze miejsce w województwie a 53 w kraju na poziomie klas drugich. Gratulujemy!! I.Z.

Sukcesy w Białowieży.

Data dodania: 06.04.2019

W dniach 01-03 kwietnia 2019 r.  gościliśmy w Technikum Leśnym  w Białowieży.

Odbywały się tam  następujące  konkursy szkół leśnych :

IX Ogólnopolski Konkurs Matematyczny  ,  V Konkurs Języka Angielskiego      oraz    Języka Niemieckiego.

Do rywalizacji przystąpiło 8 szkół leśnych ( nie przybyły 3 szkoły).

Drużyna matematyków  składała się z 3 osób zaś językowców z  2 osób.

 Zadania konkursowe zostały  ułożone przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Reprezentanci naszej szkoły to:

-matematyka ( Oskar Chrzanowski -kl.IV c, Witold Kowalke kl.IV b, Paskal Pupka Lipinski-kl.IV a)

-język angielski ( Piotr Lejkowski kl.III a , Marek Pliszka  kl.II b)

-język niemiecki ( Monika Dorawa kl.IV a, Karol Kuzimski -kl.IV a).

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

drużynowo matematycy zajęli 2 miejsce  ; indywidualnie Paskal Pupka Lipinski zajął 3 miejsce.

z  języka angielskiego Marek Pliszka zajął 1 miejsce  a w drużynie z Piotrem miejsce 3.

Język niemiecki powtórzył sukces ubiegłoroczny - drużyna zajęła 1 miejsce i Karol Kuzimski  stanął ponownie  na najwyższym stopniu podium.

Mieliśmy także okazję  zwiedzić Instytut Biologii  Ssaków PAN, Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Cerkiew św. Mikołaja oraz Restaurację Carską. Piękna pogoda sprzyjała także wędrówce ścieżką przyrodniczą " Żebra Żubra". Towarzyszyła nam nie tylko rywalizacja ale także miła atmosfera , która  sprzyjała   nawiązywaniu   licznych  kontaktów  z uczniami z innych szkół leśnych.

 Niektórzy spośród nas byli pierwszy raz w Puszczy Białowieskiej i mogli zobaczyć jak wygląda działanie kornika  w  drzewostanie. Niestety nie zobaczyliśmy żubrów. 

Nagrodą dla drużyn stanowiły  statuetki żubrów- "łowy"  dla naszej szkoły były   bardzo udane.

 

Lucyna Chylewska

 

1
2
3
4
5
6
7
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych