Tu jesteś: Strona główna Aktualności

Aktualności„Życie średniowiecznej kobiety”

Data dodania: 08.04.2020

 Książka godna polecenia osobom interesującym się historią średniowiecza. Przewodniczkami po epoce są znane kobiety: przeorysza, szlachcianki, chłopki, mieszczki, władczynie. Wśród nich również postacie, które obalały stereotypy, nie bały się przeciwstawić mężczyznom, dzielnie walczyły o swoje prawa. Ciekawy obraz epoki, zwyczaje, panujące tradycje i stosunki społeczne. Minusem jest brak odniesień do Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Autorzy koncentrują się na sytuacji kobiet z Europy Zachodniej, przede wszystkim Anglii.

WIELKANOC

Data dodania: 06.04.2020

WIELKANOC 

Wielkanoc – z czym nam się kojarzy? Z wiosennym słońcem, z drzewami, które wypuszczają liście, z jajkami, szukaniem prezentów i ze świątecznymi smakołykami. W tym roku święta spędzimy w domach, prawdopodobnie nie wszyscy członkowie rodziny będą z nami. Jak możemy umilić sobie ten czas? Podwijajmy rękawy i do pracy! Odświeżmy dekoracje z poprzednich lat, ugotujmy coś nowego, zadzwońmy do osób, z którymi dawno nie rozmawialiśmy. Jest mnóstwo pomysłów na spędzanie czasu w domu. Z pewnością jest coś czym zawsze chciałeś się zająć, ale nie miałeś czasu. Wykorzystajmy ten czas, jak najlepiej. Zachęcamy do nowych aktywności. Nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i przyjaciół naszej szkoły. 
  https://www.youtube.com/watch?v=8zNXezaeCRg
  https://www.youtube.com/watch?v=cQttymD4dQc
https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wielkanoc/przepisy.html
Życzymy Wam przede wszystkim spokojnych Świąt Wielkanocnych. Stwórzmy odświętną atmosferę w swoich domach. Pamiętajmy, że każda epidemia musi się kiedyś skończyć. Patrzymy pozytywnie i przede wszystkim #zostańwdomu. 
   Młodzieżowa Rada Internatu 
                                               Marcelina Talaśka
 

Zakończenie kwalifikacji wojskowej

Data dodania: 01.04.2020

   Informujemy, że na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 2020 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r., kwalifikacja wojskowa zakończyła się 13 marca 2020 r.

   W związku z tym tracą ważność wezwania wydane przez burmistrza Tucholi na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

   Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia 2020 r. są proszone o niestawianie się do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Tucholi.

    Anna Stybaniewicz-Pik

Ograniczenie funkcjonowania szkoły do 10 kwietnia br.

Data dodania: 24.03.2020

 Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie i Rodzice!

     W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r., zmieniającego rozporządzenie z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, informujemy, że funkcjonowanie naszej szkoły będzie ograniczone do 10 kwietnia br.

        Zgodnie z rozporządzeniem MEN, do tego dnia zadania szkoły będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

    Z tego względu prosimy o codzienne sprawdzanie przez młodzież wiadomości przesyłanych przez nauczycieli, m.in. za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz skrzynek emailowych.

    Anna Stybaniewicz-Pik

 

Rekomendujemy Kujawsko-Pomorską e-Szkołę

Data dodania: 15.03.2020

 Szanowni Państwo,

 w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od poniedziałku 16 marca br. nie będzie prowadzonych zajęć z uczniami w szkołach zarówno w naszym regionie, jak i w całej Polsce.

 Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, uruchamia Kujawsko-Pomorską e-Szkołę.

 e-Szkoła rusza w poniedziałek o godz. 10.00 i będzie nadawać zajęcia dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem klas maturalnych.

Na początek od 16.03 do 20.03.2020 r. przygotowano lekcje online – wykłady, pokazy, warsztaty – z przerwami na pytania i dyskusję dla klas maturalnych z następujących przedmiotów:

- język polski,

- matematyka,

- język angielski,

- fizyka,

- historia,

- chemia,

- wiedza o społeczeństwie.

Program zajęć przygotowują wspólnie wszystkie kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści.

Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów, bo to oni mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół.

Program szkoły będziemy rozwijać o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych i średnich, w tym liceów i szkół zawodowych oraz branżowych.

Program zajęć będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego www.kujawsko-pomorskie.pl oraz www.edupolis.pl  (kanał YouTube).

Uprzejmie proszę o przekazanie powyższej informacji wszystkim uczniom w Państwa placówce, wykorzystując do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami.

 W razie wszelkich pytań proszę o kontakt z Panią Agatą Niedźwiecką tel. 571 293 082 lub Panem Jarosławem Przybyłem 784 952 061 pracownikami Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

 Z poważaniem

Czesław Ficner

Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji

Urząd Marszałkowski w Toruniu

 

 

Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych od 12 do 25 marca

Data dodania: 11.03.2020

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Technikum Leśnym w Tucholi (lekcje, zajęcia praktyczne, praktyki zawodowe, terenowe zajęcia edukacyjne oraz zajęcia na kursach kwalifikacyjnych) zostaną zawieszone na 2 tygodnie. Od 12 marca br. uczniowie nie przychodzą do szkoły. W środę 11 marca po zajęciach lekcyjnych, zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych, młodzież wyjeżdża do domów. Oczywiście, uczniowie, które nie mają możliwości wyjazdu w tym dniu, mogą pozostać na noc w internacie.

    Najbliższy zjazd słuchaczy kursów kwalifikacyjnych zostaje odwołany. Nie będzie również zebrania z rodzicami w niedzielę 22 marca. Poinformujemy Państwa o nowym terminie.

Pokochać balet

Data dodania: 09.03.2020

 Coppelia, czyli Dziewczyna o szklanych oczach, to kolejny spektakl, który przyciągnął młodzież Technikum Leśnego, do zaprzyjaźnionej Opery Nova w Bydgoszczy. Zwykło się mówić, że balety cieszą się mniejszą popularnością i zainteresowaniem widzów. Nic bardziej błędnego! Widownia opery wypełniła się po brzegi, łącznie ze schodami na których zasiedli ci, dla których zostały już tylko tzw., „wejściówki”. Ogromne zainteresowanie Coppelią nie jest zresztą przypadkowe. Tak dzieje się już od 150 lat. Ta przepiękna, baśniowo - komediowa opowieść, od swojej premiery w 1870 roku budzi na całym świecie zachwyt publiczności, przekonując do siebie nawet największych krytyków baletu. Twórcą tego scenicznego bestseleru jest Leo Delibes, francuski kompozytor, żyjący w XIX wieku. Twórca wszechstronny i niezwykle pracowity, tworzy opery, operetki i balety, wśród których niewątpliwie Coppelia i operowe dzieło Lakme, to kompozytorskie diamenty wystawiane na wszystkich największych scenach operowych świata. To właśnie Leo Delibes wraz z Piotrem Czajkowskim stają się niedoścignionymi do dziś arcymistrzami kompozycji baletowej, dając muzyce nowe i niespotykane wcześniej miejsce. Ten wielki duet muzycznych geniuszy, dokonał niezwykłego przełomu, zmieniając służebny, użytkowy, i tylko akompaniatorski charakter muzyki w pełnoprawny, równorzędny element widowiska. Jeśli balet Leo Delibesa przyciąga dzisiaj takie tłumy, to właśnie dlatego, że jego jakość muzyczna, choreograficzna i taneczna na równi stanowią o wartości tego cudownego dzieła. Nie dziwi zatem, że od 9 listopada ubiegłego roku, ten pod każdym względem urokliwy balet, znalazł się w repertuarze bydgoskiej Opery Nova.

Narwiański Park Narodowy – krajobraz, przyroda, człowiek

Data dodania: 04.03.2020

 Pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą” odbył się w ostatni czwartek lutego. Tradycyjnie gościliśmy w siedzibie PN „Bory Tucholskie”,  w Charzykowach, a wzięło w nim udział dwadzieścioro uczniów naszej szkoły. Wykładowczyniami były Panie M. Bielonko i M. Olszewska, pracownice Narwiańskiego Parku Narodowego, które z pomocą prezentacji przedstawiły nam park, jego historię, charakterystykę, ciekawostki i problemy.

Park został powołany  w 1996 r. w celu ochrony unikatowej doliny rzecznej i występującego tu ekosystemu bagiennego, ukształtowanego przez wiosenne zalewy wezbranej rzeki. Charakteryzuje go niezwykły krajobraz, na który składa się labirynt posplatanych, niezliczonych  koryt rzeki Narwi. Nosi to nazwę „systemu anastomozjącego”. Bardzo nas ta nazwa zaintrygowała i bardzo chcieliśmy ją zapamiętać, co okazuje się nie tak prostą sprawą ;)). O przyrodzie parku, w którym na szczególną uwagę zasługuje awifauna, najlepiej dowiedzieć się u źródła https://www.npn.pl/przyroda . Dużą powierzchnię parku stanowią łąki, które od wieków były użytkowane przez człowieka. Obecnie ważnym zadaniem parku jest ich utrzymanie – koszenie lub wypasanie. Kolejne paski łąk, w miarę posiadanych środków, wykupywane są od właścicieli, którzy zaniechali ich użytkowania z powodu trudności lub nieopłacalności albo opuścili te strony, przeprowadzając się do miast.

Uczestniczyliśmy w kolejnym bardzo ciekawym wykładzie. Wielu z nas zachęcił on do odwiedzenia tego unikatowego parku, który nie cieszy się zbyt wielkim rozgłosem w naszym kraju.

                                                                            Jolanta Wencel         

Program obchodów Jubileuszu 55-lecia Technikum Leśnego w Tucholi

Data dodania: 02.03.2020

Program obchodów Jubileuszu 55-lecia Technikum Leśnego w Tucholi oraz Zjazdu Absolwentów

8.30 – zbiórka na podwórzu szkoły;

8.40 - przemarsz ze sztandarem szkoły i orkiestrą do kościoła pw. Bożego Ciała w Tucholi;

9.00 – Msza Św., następnie przemarsz do szkoły;

10.45 – złożenie kwiatów pod wizerunkiem patrona szkoły Adama Loreta; 

11.00 – początek oficjalnych uroczystości w szkole;

13.00 – uroczyste nadanie honorowego tytułu: „Przyjaciel szkoły”;

 

 

 

Zaproszenie na Jubileusz 55-lecia Technikum Leśnego w Tucholi

Data dodania: 02.03.2020

 

Szanowni Państwo!

 

  Serdecznie zapraszamy absolwentów oraz sympatyków tucholskiej  szkoły leśnej  na obchody Jubileuszu 55-lecia Jej istnienia oraz na Zjazd Absolwentów, które odbędą się  w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi 5 czerwca 2020 roku.

 

 Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą o rozpowszechnienie informacji  o wspomnianej wyżej uroczystości. Zależy nam  bardzo, aby informacja o tym wydarzeniu dotarła do jak najszerszej rzeszy absolwentów. Z badania losów absolwentów wynika, że nasi byli uczniowie pracowali i nadal pracują praktycznie na terenie całego kraju. Będziemy ogromnie wdzięczni  za spełnienie naszej prośby.

 

1
2
3
4
5
6
7
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14. Ministerstwo Środowiska - https://www.gov.pl/web/srodowisko.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych