Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościSkąd to globalne ocieplenie? Rzecz o ludziach i ich planecie.

Data dodania: 06.05.2019

Taki był tytuł wykładu wygłoszonego 28 marca w PN „Bory Tucholskie” przez dr. hab. Bogdana Chojnickiego, prof. UPP, absolwenta TL w Tucholi. Profesor postawił wiele pytań dotyczących kondycji naszej planety. Wskazał sprawców globalnego ocieplenia i niektóre możliwości ograniczenia niekontrolowanych zmian. Bardziej istotne było jednak to, by znów przypomnieć sobie, że drobnymi czynami, każdy z nas może przyczynić się do zatrzymania lub przynajmniej istotnego spowolnienia zamierania życia na Ziemi. Niestety, według obecnych obserwacji, z pełną nonszalancją sobie, a przede wszystkim przyszłym pokoleniom, nieuchronnie ten proces serwujemy. Do nas leśników mocno przemawia ochrona mokradeł. Torfowiska pokrywające blisko 3% obszarów lądowych naszej planety, magazynują blisko 30% całej ilości węgla glebowego, czyli dwukrotnie więcej niż wszystkie lasy na świecie łącznie. Mokradła są najskuteczniejszymi pochłaniaczami CO2 na Ziemi. Hasło przywiezione przez Pana Profesora: „Nie bądźmy wyczerpani walką ze zmianami klimatu. Mokradła wspierają nasze wysiłki”, powinno nam towarzyszyć w przyszłej pracy. Wszystkim przyrodnikom, odwiedzającym PN w czwartkowe wieczory, serdecznie dziękuję i zapraszam we wrześniu.

                                                                                                                             Jolanta Wencel

Szkolne Koło Ornitologiczne

Data dodania: 23.04.2019

   Szkolne koło ornitologiczne prowadzone jest przeze mnie  od 2000 roku. Ze względu na  specyfikę i charakter szkoły młodzież chętnie włącza się w organizowane w jego ramach działania z ornitologii i ekologii. Dla wielu absolwentów hobby stało się pracą zawodową.

   Współpracujemy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska oraz placówkami oświatowymi.

   Szkolne koło prowadzi comiesięczne  zajęcia stacjonarne oraz terenowe. Podczas tych zajęć uczniowie zdobywają cenną wiedzę na temat :
- nauki rozpoznawania ptaków w terenie

- podstawowych metod badawczych z dziedziny ornitologii

- zbierania danych o zagrożeniach na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Bory Tucholskie

- liczenia ptaków zimujących na terenie ptasiej ostoi Wielki Sandr Brdy na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

 

Drzwi Otwarte w Technikum Leśnym w Tucholi

Data dodania: 23.04.2019

 

Coroczne wydarzenie, jakim są Drzwi Otwarte w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi po raz kolejny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów do klas pierwszych technikum. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów i z pewnością wiąże się z faktem, że w roku szkolnym 2019/2020 nabór będzie prowadzony dwutorowo –  rekrutacja dotyczyć będzie absolwentów gimnazjów oraz absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej. W trakcie Drzwi Otwartych, które odbyły się 13 kwietnia 2019r. szkołę odwiedziło ponad 500 osób (kandydaci wraz z rodzinami), a organizatorzy wydali ok. 250 wniosków o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej technikum. Oprócz zwiedzania bazy dydaktycznej szkoły, internatu oraz przeróżnych kół zainteresowań działających w szkole i w internacie, zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w przeróżnych konkursach tematycznych organizowanych w pracowniach ogólnokształcących, zawodowych, sali bioróżnorodności, internacie czy też wspomnianych kołach zainteresowań i agendach szkolnych.

X Tucholski Konkurs Języka Angielskiego

Data dodania: 08.04.2019

 W piątek, 5. kwietnia odbył się już dziesiąty Tucholski Konkurs Języka Angielskiego organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tucholi. Konkurs ma zasięg regionalny i biorą w nim udział uczniowie wielu prestiżowych szkół z regionu. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy IIB Marek Pliszka, który uzyskał wspaniały wynik 72 pkt. Należy nadmienić, że zwycięzca poszczycił się wynikiem 80 pkt. Jak poinformowały organizatorki, test, z roku na rok, jest coraz trudniejszy ze względu na poziom jaki reprezentują uczestnicy. W tym roku oprócz pytań związanych z gramatyką ( na poziomie FCE! )pojawiły się pytania związane z kulturą i literaturą krajów anglojęzycznych. Tym bardziej wynik  Marka jest powodem do dumy i gratulacji.  I.Z.

Ogólnopolski Internetowy Konkurs Języka Angielskiego UNDERSTAND

Data dodania: 08.04.2019

 W marcowym ogólnopolskim internetowym konkursie Understand organizowanym przez firmę Mogalo wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły. Test rozwiązywany jest przez internet. Uczniowie wysłuchują pytań i mają ograniczony limit czasowy na wskazanie odpowiedzi. W tym roku ocenę bardzo dobrą, pierwsze miejsce w województwie a ósme w kraju na poziomie klas trzecich przypadło Piotrowi Lejkowskiemu z klasy IIIA(105pkt). Marek Pliszka z klasy IIB otrzymał ocenę dobrą (darmowy udział w kolejnej edycji) z wynikiem 82,25 pkt co pozwoiło mu jednak zdobyć pierwsze miejsce w województwie a 53 w kraju na poziomie klas drugich. Gratulujemy!! I.Z.

Sukcesy w Białowieży.

Data dodania: 06.04.2019

W dniach 01-03 kwietnia 2019 r.  gościliśmy w Technikum Leśnym  w Białowieży.

Odbywały się tam  następujące  konkursy szkół leśnych :

IX Ogólnopolski Konkurs Matematyczny  ,  V Konkurs Języka Angielskiego      oraz    Języka Niemieckiego.

Do rywalizacji przystąpiło 8 szkół leśnych ( nie przybyły 3 szkoły).

Drużyna matematyków  składała się z 3 osób zaś językowców z  2 osób.

 Zadania konkursowe zostały  ułożone przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Reprezentanci naszej szkoły to:

-matematyka ( Oskar Chrzanowski -kl.IV c, Witold Kowalke kl.IV b, Paskal Pupka Lipinski-kl.IV a)

-język angielski ( Piotr Lejkowski kl.III a , Marek Pliszka  kl.II b)

-język niemiecki ( Monika Dorawa kl.IV a, Karol Kuzimski -kl.IV a).

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

drużynowo matematycy zajęli 2 miejsce  ; indywidualnie Paskal Pupka Lipinski zajął 3 miejsce.

z  języka angielskiego Marek Pliszka zajął 1 miejsce  a w drużynie z Piotrem miejsce 3.

Język niemiecki powtórzył sukces ubiegłoroczny - drużyna zajęła 1 miejsce i Karol Kuzimski  stanął ponownie  na najwyższym stopniu podium.

Mieliśmy także okazję  zwiedzić Instytut Biologii  Ssaków PAN, Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Cerkiew św. Mikołaja oraz Restaurację Carską. Piękna pogoda sprzyjała także wędrówce ścieżką przyrodniczą " Żebra Żubra". Towarzyszyła nam nie tylko rywalizacja ale także miła atmosfera , która  sprzyjała   nawiązywaniu   licznych  kontaktów  z uczniami z innych szkół leśnych.

 Niektórzy spośród nas byli pierwszy raz w Puszczy Białowieskiej i mogli zobaczyć jak wygląda działanie kornika  w  drzewostanie. Niestety nie zobaczyliśmy żubrów. 

Nagrodą dla drużyn stanowiły  statuetki żubrów- "łowy"  dla naszej szkoły były   bardzo udane.

 

Lucyna Chylewska

 

Informacje nt. organizacji pracy szkoły od 8 kwietnia br.

Data dodania: 04.04.2019

 

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

  W imieniu dyrektora Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi pana Piotra Marciniaka uprzejmie informuję, że – mimo planowanej przez część pracowników szkoły akcji strajkowej od poniedziałku 8 kwietnia br. – szkoła będzie funkcjonować normalnie i zgodnie z planem. Dyrektor jest w stanie zapewnić bezpieczne warunki pobytu Państwa dzieci, a naszych uczniów w szkole i w internacie, podczas praktyki zawodowej oraz terenowych zajęć edukacyjnych.

    Nasza szkoła nie zawiesza zajęć lekcyjnych i praktycznych, a wszelkie ewentualne zmiany w planie lekcji na dany dzień, pojawią się z odpowiednim wyprzedzeniem w harmonogramie zastępstw, dostępnym na stronie internetowej szkoły, w budynku głównym oraz w internacie. Niezakłócona również będzie praca internatu, kuchni i stołówki.

   W związku z powyższym uczniowie, którzy wyjechali do domu, powinni pojawić się w internacie w niedzielę 7 kwietnia, a w szkole w poniedziałek 8 kwietnia.

   Poniżej podaję informację, które klasy będą miały lekcje, a które wyjadą na praktykę zawodową bądź terenowe zajęcia edukacyjne:

Ia, Ib – zajęcia lekcyjne

Ic – terenowe zajęcia edukacyjne (do środy 10 kwietnia włącznie)

IIa, IIb, IIc – praktyka zawodowa

IIIa – zajęcia lekcyjne

IIIb – terenowe zajęcia edukacyjne (do środy 10 kwietnia włącznie)

IVa, IVb, IVc – zajęcia lekcyjne

                                Z poważaniem

                          Anna Stybaniewicz-Pik                      

                            wicedyrektor szkoły

Informacje na temat organizacji pracy szkoły 3, 4 i 5 kwietnia

Data dodania: 02.04.2019

 

Poniżej podaję informacje, dotyczące obowiązkowego wyjazdu części klas do domu,  po lekcjach w środę 3 kwietnia:

a)       Wyjeżdżają obowiązkowo klasy: 1a, 1b, 3a, 4a, 4b i 4c (z tych klas zostają w szkole i w internacie tylko uczniowie zaangażowani w Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców!).

b)       Zostają w szkole i w internacie klasy: 1c (terenowe zajęcia edukacyjne), 2a, 2b i 2c (praktyka zawodowa) i 3b (terenowe zajęcia edukacyjne).

6) Lekcje w środę 3 kwietnia 2019 r.:

1 lekcja – 7.00 – 7.45          

2 lekcja – 7.50 – 8.35        

3 lekcja – 8.40 – 9.25      

4 lekcja – 9.30 – 10.15    

5 lekcja – 10.20 – 11.05    

6 lekcja – 11.10 – 11.55                       

7 lekcja – 12.00 – 12.30 (lekcja skrócona)           

8 lekcja – 12.35 – 13.05 (lekcja skrócona).

 

            Anna Stybaniewicz-Pik

Zaproszenie

Data dodania: 01.04.2019

 

Kameralne Spotkanie z Irlandią

Data dodania: 28.03.2019

 Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”  w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+

Kameralne Spotkanie z Irlandią 

    -to kolejna edycja  internackich,, podróży po świecie''. W rolę globtroterów wcieliła się tym razem grupa młodzieży, która spędziła  ostatnie wakacje na praktykach zawodowych w irlandzkim mieście Sligo oraz uczniowie, którzy wyjazd do Irlandii mają dopiero w planach. Gościliśmy panią psycholog Iwonę Chmara, która prowadzi warsztaty przygotowujące do wyjazdu na przełomie lipca i sierpnia 2019. Przygotowaliśmy dekoracje nawiązujące do niedawnych (17.03) obchodów Dnia Św. Patryka- patrona Irlandii. Wspomnienia, wspólne oglądanie zdjęć i filmów, cenne porady i wskazówki starszych koleżanek i kolegów wypełniły wieczór. Tradycyjna muzyka irlandzka, zielone ciasteczka w kształcie koniczynki oraz prawie prawdziwa kawa po irlandzku uprzyjemniły spotkanie.

                Mamy nadzieje, że przyjemnie spędziliście czas. Zdjęcia do obejrzenia w fotogalerii.

Aleksandra Dopke

Karolina Biernacka-Zaremba

Marlena Nelke-Redzimska

 

1
2
3
4
5
6
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych