Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościSpotkanie w MBP .

Data dodania: 14.12.2018

Grupa uczniów kl. IV a uczestniczyła w spotkaniu z okazji 110 rocznicy urodzin Patrona MBP  Aleksandra  Janty -Połczyńskiego. Wielu ciekawych informacji na temat życia i działalności Aleksandra dowiedzieliśmy się z prelekcji, którą poprowadził p. Michał Folega autor książki "Życie na świat otwarte". Wysłuchaliśmy fragmentów prozy pochodzących ze zbioru opowiadań myśliwskich "Leśny pies"   oraz piosenek z tekstami A. Janty -Połczyńskiego m.in. " O Brdzie".

Lucyna Chylewska

 

 

Woda źródłem życia. Dlaczego musimy chronić zasoby wodne?

Data dodania: 11.12.2018

 W ten sposób zostało zatytułowane seminarium popularno – naukowe, które odbyło się 11 grudnia w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, w Charzykowach. Seminarium zostało przygotowane przez Polskie Towarzystwo Limnologiczne (limnologia, czyli hydrologia jezior, to nauka zajmująca się badaniem zbiorników śródlądowych) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie znalazło się pięć wykładów naukowców z uczelni w Poznaniu i Toruniu. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły oraz uczniowie z LO w Chojnicach. Bardzo szeroka tematyka seminarium sprawiła, że każdy z nas usłyszał coś interesującego, frapującego, a nawet szokującego. Niektóre informacje były wręcz zatrważające. Po spotkaniu żaden ze słuchaczy nie miał wątpliwości, że, jak to określił Prof. dr hab. W. Marszelewski, „dla wieku XIX trafne było użycie określenia – wiek węgla i stali, dla wieku XX – wiek ropy i gazu, tak wiek XXI może okazać się wiekiem wody”. Niestety z negatywną konotacją!

                                                                              Jolanta Wencel

Zaproszenie

Data dodania: 11.12.2018

Akcja -Onko Mikołaje w naszej szkole.

Data dodania: 09.12.2018

6 grudnia -na tę datę czekają dzieci w wielu zakątkach świata, bowiem tego dnia Święty Mikołaj je odwiedza , by przekazać im wymarzone prezenty. Są też takie dzieci, które radosny dzień spędzają w szpitalach, zmagając się z ciężkimi chorobami. Dla tych dzieci Stowarzyszenie Łatwo Pomagać zorganizowało już II edycję akcji Onko Mikołaje. Do tej akcji przystąpiła klasa IV a.  Zakupiliśmy zabawki   dla dzieci, które przebywają  w Klinice  Hematologii i Onkologii  szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Mamy nadzieję , że nawet drobny prezent sprawił, że na ich  twarzach   pojawiły się uśmiechy.

"Prawo dawania jest bardzo proste. Jeśli pragniesz radości, dawaj radość "- Deepak Chopra

 

Lucyna Chylewska

 

Kolejna odsłona konkursu łowieckiego

Data dodania: 09.12.2018

Dnia 22 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu umiejętności łowieckich w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Do rywalizacji stanęło siedem dwuosobowych drużyn z trzech szkół. Mając w pamięci doskonałą atmosferę panującą w mazurskiej szkole przed rokiem, z wielką ochotą wystartowaliśmy i w tym roku.

 

Konkurs składał się z pięciu konkurencji. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu biologii zwierzyny, prawa łowieckiego, budowy i zasad użytkowania broni oraz amunicji myśliwskiej. Kolejną konkurencją było rozpoznawanie gatunków zwierzyny na wyświetlanych slajdach. W tym zadaniu wymagana była także znajomość gwary łowieckiej. Następnie sprawdzono umiejętność rozpoznawania sygnałów myśliwskich. Kolejnym etapem było określanie wieku zwierzyny po stopniu starcia uzębienia oraz form poroża. Bez wątpienia przydatną umiejętnością było bezpiecznego użytkowanie broni myśliwskiej oraz znajomości jej budowy i wykorzystania amunicji poszczególnych kalibrów, co także przekładało się na zdobycze punktowe. Na sam koniec uczestnicy zmierzyli się ze sprawdzianem strzeleckim, przeprowadzonym na szkolnej strzelnicy. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzców i rozdano nagrody. Reprezentujące naszą szkołę drużyny zajęły kolejno miejsce pierwsze (Hubert Olszewski i Kacper Lizakowski) oraz czwarte (Patryk Bartkowski i Paweł Jezierski).

Wycieczka do Berlina.

Data dodania: 09.12.2018

Grupa 43 uczniów wraz z opiekunami udała się 6 grudnia na jednodniową wycieczkę do Berlina.

Wizytę w stolicy Niemiec  rozpoczęliśmy od zwiedzania  Muzeum Techniki. Muzeum znajduje się na terenie byłego dworca towarowego "Anhalter Güterbahnhof". Na olbrzymiej powierzchni  mogliśmy obejrzeć  parowozy, statki, samoloty , samochody oraz  inne pojazdy. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się interaktywna wystawa Spectrum.

Następnie wraz z przewodnikiem wędrowaliśmy  po Berlinie. Najważniejsze punkty naszego zwiedzania to: Brama Brandenburska, Reichstag, Kościół Pamięci  Cesarza Wilhelma,  Pomnik Pomordowanych Żydów Europy , Plac Poczdamski , fragmenty Muru Berlińskiego , ewangelicka Katedra .

Na placu Aleksandra uczestniczyliśmy w Jarmarku Bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt). Zwróciliśmy uwagę na mnóstwo  straganów oferujących ozdoby świąteczne np. dziadki do orzechów (Nussknacker), Räuchermann , różnego rodzaju kalendarze i wieńce  adwentowe . Oprócz tego wszędzie roznosił się zapach piernika i przypraw m.in. cynamonu, goździków. Iluminacje  świetlne (karuzele, piramidy świąteczne),dźwięki kolęd i muzyki świątecznej  wprowadziły nas  w  magiczną atmosferę zbliżających się świąt.

Organizatorami wycieczki były: Kamila Wróblewska i Lucyna Chylewska.

 

Lucyna Chylewska

 

Technikum Leśne na ludowo

Data dodania: 08.12.2018

Folklor to ważna dziedzina polskiej kultury ludowej. My-Polacy, słyniemy z jej zróżnicowania i bogactwa, które można zaobserwować m.in. w strojach, sztuce i tradycjach grup etnicznych.

 

W celu przybliżenia tego tematu, uczniowie Technikum Leśnego przygotowali wieczorek poetycki pt. Ludowość- dawniej i dziś. Odbył się on 26 listopada bieżącego roku w auli szkolnej. Całość spektaklu uświetniał chór, który wprowadził nas w atmosferę ludową. Młodzież wystąpiła w strojach charakterystycznych dla regionów, z których pochodzi. Przedstawienie rozpoczęli Kaszubi od scenki pt. "Kaszubskie nuty" i recytacji wiersza również w tym języku. Następnie humorystyczny dialog odegrała Borowiaczka, wcielając się w rolę rodzeństwa. Uwagę całej publiczności zwrócił taniec miłosny- kujawiak, tańczony na tzw. ugiętych kolanach. Nie zabrakło również Kociewiaków, Kurpiów i Krajniaków mówiących w swoich gwarach. Zachwycali oni zgromadzonych zarówno wyglądem, jak i prezentowanymi umiejętnościami. Ponadto dwoje uczniów z klasy IV wykonało prezentację multimedialną o demonach, w których magiczną moc dawniej wierzyli ludzie.

 

Wieczorek podsumowały liczne oklaski i uśmiechy na twarzach. Morał wynikający z tego wydarzenia jest taki, że nie możemy zapomnieć o kulturze ludowej, a powinniśmy wspierać jej rozwój.Pomysłodawcami byli Kacper Sosnowski (klasa III) i Wojciech Jabłonowski (klasa II). Opiekę sprawowała Pani prof. Katarzyna Umińska. Wieczorek poprowadzili : Zuzanna Żabińska i Kacper Sosnowski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszej uroczystości!

 

Zuzanna Żabińska

 

Dzień pełen radości…

Data dodania: 07.12.2018

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki i to można powiedzieć z rozmachem. Na przerwach słychać było nastrojowe świąteczne melodie, a dzięki ozdobionym mikołajkowo drzwiom do sal lekcyjnych zostaliśmy wprowadzeni w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście zawitał do nas też święty Mikołaj, któremu towarzyszyły dwie urocze pomocnice -Anielice i skrzat w zielonej czapeczce.
Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, i pracownicy szkoły obdarowani zostali słodkościami i życzeniami. Wszystkim udzielił się ten świąteczny nastrój i dopisywał dobry humor. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie, którzy przyszli do szkoły w czapce mikołajkowej otrzymali dodatkowy prezent w postaci zwolnienia z ustnego pytania.
Dziękujemy za to, że wszyscy tak wspaniale przyłączyliście się do naszej zabawy i wyjątkowo radośnie potraktowaliście ten dzień.
A tak przy okazji przypominamy o trwającym konkursie na najpiękniejszy, nawiązujący do tradycji szkoły wystrój klas. Liczymy jak zawsze na Wasze niepowtarzalne pomysły…..

Lidia Nurczyńska
 

Zaproszenie

Data dodania: 05.12.2018

 Zaproszenie

8 dni, 9 nocy i 5 godzin

Data dodania: 03.12.2018

Tyle właśnie wynosi rekord ptasich przelotów bez odpoczynku. Rekordzista - Szlamnik rdzawy pokonuje w tym czasie 11,68 tys.km z Syberii nad Pacyfikiem do Nowej Zelandii, bez lądowania, ze średnią prędkością 60 km/h. Te oraz podobne ciekawostki ze świata ptaków towarzyszyły nam w czwartkowy wieczór, 29 listopada, podczas wykładu w PN "Bory Tucholskie". Ostatni tegoroczny wykład pt. "Wielkie poruszenie w świecie ptaków" należał do Pana dr. inż. Piotra Indykiewicza, pracownika naukowego Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.

                                                               Jolanta Wencel
1
2
3
4
5
6
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych