Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościAudycja radiowa w Polskim Radio PiK

Data dodania: 12.02.2019

    Młodzi leśnicy z Tucholi po raz kolejny w wakacje pojadą na szmaragdową wyspę. Grupa dwudziestu pięciu uczniów z poziomu klas drugich spędzi w Irlandii cztery tygodnie. Staż zagraniczny jest częścią projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”  realizowanego w ramach programu ERASMUS+ „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Aby się w nim znaleźć uczniowie muszą przejść proces rekrutacji wyłaniający grupę najlepszych. Bo taki wyjazd to nie tylko nauka ale także atrakcyjny sposób spędzenia części wakacji. Uczniowie klasy 3B – Natalia Muchowska i Kajetan Sala, uczestnicy projekty w 2018 roku – opowiadają w audycji „Młodzieżowa Szkoła Umiejętności” w Polskim Radio PiK o swoich przeżyciach i zdobytym doświadczeniu podczas pobytu w Irlandii. 

 
Błażej Wilkowski
 

Rekrutacja do projektu „Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 04.02.2019

  Rok szkolny 2018/2019 jest trzecim z rzędu, gdzie kolejna grupa uczniów ma możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    W tegorocznej edycji zainteresowanie uczniów klas drugi Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi było zdecydowanie większe a niżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. 49 kandydatów aplikowało o  pierwszych 25 miejsc, które zapewniały uczestnictwo w wyjeździe na szmaragdową wyspę. Zgodnie z regulaminem kandydaci, którzy uzyskali 10 kolejnych miejsc, znaleźli się na liście rezerwowej, na wypadek rezygnacji którejś z  osób zakwalifikowanych do tegorocznego projektu.

Lista osób zakwalifikowanych do projektu : ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki”

Data dodania: 30.01.2019

 Lista osób zakwalifikowanych do projektu :  ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” 

Technikum Leśne w Tucholi JEDYNĄ ZŁOTĄ SZKOŁĄ w POWIECIE TUCHOLSKIM!

Data dodania: 11.01.2019

    Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi tradycyjnie już znalazło się w gronie laureatów prestiżowego  „Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników”, organizowanego corocznie przez miesięcznik „Perpektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W „Rankingu Techników 2019”  nasza szkoła zajęła znakomite 39 miejsce w kraju i 2 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim! Oznacza to, że nadal jesteśmy „ZŁOTĄ SZKOŁĄ”.

  Satysfakcji  dostarczyło nam także porównanie tucholskiego „leśnika” i innych techników leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. Wśród 11 szkół resortowych znaleźliśmy się na zaszczytnym I miejscu. W gronie 100 najlepszych szkół  technicznych w kraju znalazły się również technika leśne w Białowieży (na 72 m-cu)  i Zagnańsku (na 84 m-cu).

 W województwie kujawsko-pomorskim wyprzedziło nas tylko Technikum Elektroniczne w ZSE w Bydgoszczy (10 m-ce w kraju). W „złotej setce” znalazły się ponadto 3 inne szkoły bydgoskie: Technikum Ekonomiczne w ZSE-A (43 m-ce w kraju), Technikum Budowlane w ZSB (54 m-ce w kraju) oraz Technikum w ZS Chemicznych (82 m-ce w kraju).

Komunikat

Data dodania: 06.01.2019

 W dniu 09.01.2019 o godz. 15:30 w auli szkolnej 

odbędzie się
  test z języka angielskiego oraz wiedzy leśnej
 dla uczniów, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie:
 ” Praktyki w Irlandii na wyciągnięcie ręki” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036266 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+   
sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
  
Błażej Wilkowski
 

Hej kolęda, kolęda..

Data dodania: 05.01.2019

Bożonarodzeniową tradycją w naszej szkole jest śpiewanie kolęd. Cała szkoła była napełniona muzyką w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną. Grupa młodzieży wraz z Panem Profesorem Sicińskim śpiewała kolędy w auli szkolnej z akompaniamentem gitary i fortepianu. Uczniowie mogli przyjść i także zaangażować się w śpiew. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Marcelina Talaśka

 

Dyskusyjny klub Książki

Data dodania: 03.01.2019

 5 grudnia 2018 r. nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w bibliotece, by porozmawiać o „Więźniu labiryntu” J. Dashnera. Dyskusja, jak zawsze, była ożywiona, a zdania na temat odczuć, które wywołała lektura, podzielone. Książka, która należy do gatunku fantastyki, wywarła

Konkurs plastyczny Ekoświęta.

Data dodania: 21.12.2018

 Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej 18 grudnia ogłosiło wyniki konkursu plastycznego "Ekoświęta". Celem konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie ekologicznej ozdoby choinkowej.Na konkurs wpłynęło 96 prac.

Uczennica klasy IV a Wiktoria Sieracka zajęła I miejsce. Wykonała przepiękną  bombkę pachnącą świętami.

Wiktoria wielokrotnie zdobywała nagrody   w konkursie na ekologiczne ozdoby i kartki pachnące świętami.

Gratulujemy!

Lucyna Chylewska

Gala wręczenia stypendiów „Prymus Pomorza i Kujaw”

Data dodania: 19.12.2018

Dwoje uczniów naszej szkoły – Alicja Wawrzak (3a) i Matusz Muzolf (4a) wzięło udział  w przedświątecznym spotkaniu dla najlepszych stypendystów programu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Spotkanie dobyło się 18 grudnia w Międzynarodowym Centrum Młodzieży w Toruniu. Projekt został stworzony z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Stypendium Marszałka Województwa trafiło do 998 uczniów w wieku od 12 do 19 lat, wśród nich do trojga naszych, gdyż stypendium otrzymała także Alicja Biłoszewska (4b).

TECHNIKUM LEŚNE Z WIZYTĄ U CYRULIKA W SEWILLI

Data dodania: 19.12.2018

 Amadeusz Mozart, Giacomo Rossini, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, to nazwiska, które kojarzą się tylko z jednym, z CYRULIKIEM SEWILSKIM.  Dwie te niezwykłe opery komiczne (tzw. buffa), obejrzeliśmy w ostatnich trzech miesiącach bywając w Operze Nova w Bydgoszczy. Leśnicy – Melomani lub jak kto woli Melomani – Leśnicy, zachwyceni wracali ostatnio z przedstawienia Cyrulika w kompozycji Rossiniego, do którego lekkie, ale niezwykle  przebojowe libretto napisał w kilkanaście dni Cesare Sterbini.

Ale od początku.

W 1975 roku Pierre Beaumarchais, francuski kompozytor, pisarz, śpiewak i multiinstrumentalista, dyplomata, zegarmistrz, złodziej, a w końcu szpieg Ludwika XV, napisał komediową trylogię na którą składają się: Cyrulik sewilski, Wesele Figara i Występna Matka. Dwie pierwsze były inspiracją dla librecistów, dwóch, podziwianych przez nas w ostatnim czasie oper. Pierwsze powstaje Mozartowskie Wesele Figara, i to jest II część komedii, której paryska premiera odbyła się  w 1784 r.  Dopiero 32 lata później, w 1816 roku, Rossini wystawia swojego Cyrulika, czyli część pierwszą trylogii. Przez dwa tygodnie pisze ponad 600 stronicową partyturę, tworząc, jak się okazało jedne z najwybitniejszych i najczęściej wystawianych w światowych operach dzieł. Zresztą jedno i drugie zachwyca przejrzystą, subtelną, ale też nie pozbawioną dynamiki muzyką. U Rossiniego, prostą w formie i klarowną zarazem, dzięki której Giacomo osiąga fantastyczną melodyjność, co z kolei przekłada się na zachwycające i bardzo popularne wśród  słuchaczy arie: Figara - Largo al factotum”,  Rozyny „Una voce poco fa” czy chociażby Don Basilia  „La calunnia”.

1
2
3
4
5
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych