Tu jesteś: Strona główna Szkoła Praktyki uczniów TL w Tucholi Praktyki zawodowe w Irlandii 2017

Praktyki zawodowe w Irlandii 2017

 W czerwcu, tuż po zakończeniu roku szkolnego, pierwsza grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła swoją wakacyjną przygodę z ”mobilnością”, realizując projekt “Praktyki dla uczniów Technikum Leśnego w Tucholi”.

    Dwudziestu odważnych młodych ludzi po ukończeniu III klasy technikum odbyło swój miesięczny zagraniczny staż w Irlandii, w jej północno-zachodniej części, słynącej z pięknych plaż nad Oceanem i uroczych pasm górskich. Większa część grupy pracowała w niewielkiej miejscowości Beltra w parku krajobrazowym Longford Demense Wood. 
    Do głównych obowiązków młodzieży należało: naprawianie i zabezpieczanie drewnianych mostków, katalogowanie gatunków roślin oraz zwierząt, tworzenie nowych miejsc piknikowych i ich konserwacja, oznaczanie szlaków turystycznych, rozpoznawanie w terenie chronionych gatunków owadów oraz grzybów, rekultywacja  zniszczeń powodowanych przez ruch turystyczny, inwentaryzacja zasobów przyrodniczych danego siedliska leśnego. Na miejscu praktyk pojawili się wykładowcy akademiccy leśnictwa oraz ornitologii, którzy metodą eksperymentu dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Młodzież przyjęła te zajęcia z wielkim entuzjazmem. Wzięła też udział w kilkudniowym kursie językowym prowadzonym przez native speakera, nauczyciela o wielkiej pasji i nowatorskich metodach pracy, który korzystnie wpłynął na podniesienie jej kompetencji językowych. Kolejnym cennym doświadczeniem dla naszych uczniów było spotkanie z Dyrekcją szkoły podczas wizyty monitorującej w lipcu. Mogli oni podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami w czasie odbywania stażu. Uczestnicy projektu mieszkali u rodzin irlandzkich, dzięki czemu mieli możliwość wypróbować swoje umiejętności językowe w praktyce oraz poznać lokalne zwyczaje. Natomiast  program kulturowy przygotowany przez partnera zagranicznego pozwolił im zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz lepiej zrozumieć irlandzką historię i kulturę. Po powrocie niewiele było czasu na odetchnięcie, w sierpniu kolejna grupa uczniów wraz z dwoma opiekunami  wyjechała na swój staż podążyć szlakami przetartymi przez poprzedników. A to jeszcze nie koniec!!! Szkoła chcąc sprostać współczesnym wymaganiom młodych ludzi daje im szansę i możliwości rozwoju w kolejnych  latach zachęcając do udziału w następnych działaniach typu mobliność. Całe przedsięwzięcie jest realizowane oraz finansowane z programu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER działające na zasadach Programu Erasmus+.
                                                                                                                                                                                                                                                                                   Weronika Nitka
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14. Ministerstwo Środowiska - https://www.gov.pl/web/srodowisko.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych